پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 978

7 دلیل که احتمالاً روده‌ای ناسالم دارید (و 5 راه برای بهبود سلامت روده)

روده هنگام عملکرد در بهترین حالت، یک نیروگاه ایمنی است. همچنین برای تغذیه بدن و از بین بردن سموم و مواد زائد، سلامت مغز و اعصاب شما را در اوج شکل حفظ می‌کند.

شما به سیستم ایمنی بدن خود متکی هستید تا از شما در برابر عفونت ها محافظت کرده و سلامتی شما را حفظ کند.

هر روز عوامل بیماری‌زا مانند باکتری های عفونی، ویروس ها و سموم سلامتی شما را تهدید می‌کنند. سیستم ایمنی بدن شما سلول های خاصی دارد که به طور مداوم گشت می‌زنند تا بتوانند بلافاصله آن عوامل بیماری زا را تشخیص دهند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما متوجه چیزی می‌شود، با سلاح های قدرتمندی پاسخ می‌دهد تا تهدید را شکست دهد قبل از اینکه بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.

7 دلیل که احتمالاً روده‌ای ناسالم دارید (و 5 راه برای بهبود سلامت روده)

وقتی  روده درست کار می‌کند

سیستم ایمنی بدن شما بدون پشتیبانی از باکتری های خوب در روده شما نمی‌تواند به درستی کار کند یا به طور کامل از شما محافظت کند. متأسفانه، بیرون ریختن باکتری های روده از تعادل و کارشکنی در سیستم ایمنی بدن کار زیادی نمی‌کند.

سیستم ایمنی بدن شما به سلامت روده شما متکی است

همچنین ببینید:

یبوست چیست!؟ دلایل و راه های درمان یبوست

میکروبیوم روده شما حاوی تریلیون باکتری، خوب و بد است. وقتی میکروبیوم روده شما تعادل سالمی داشته باشد، باکتری های خوب (پروبیوتیک ها) بیشتر از باکتری های بد (عوامل بیماری زا) هستند و به سلامت کلی شما کمک می‌کنند.

باکتری های پروبیوتیک موجود در روده به شکل گیری و آموزش سیستم ایمنی بدن کمک کرده و مواد مغذی و ترکیبات درمانی آن را تأمین می‌کنند. و از آنجا که بیش از 70 درصد سیستم ایمنی بدن شما در روده قرار دارد، می‌توانید ببینید که چرا تعادل سالم بسیار مهم است.

اما هنگامی که میکروبیوم روده شما از تعادل خارج شود و به حالت دیس بیوزیس برسد، باکتری های بد بیش از باکتری های خوب هستند. وقتی این اتفاق می‌افتد، میکروبیوم روده شما تأثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن شما می‌گذارد.

دیس بیوز می‌تواند منجر به واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن، ایجاد التهاب و حمله به سلول های سالم خود شود. همچنین می‌تواند باعث عدم واکنش سیستم ایمنی بدن شود، در نتیجه شما را در برابر هرگونه عفونت در اطراف آسیب پذیر می‌کند.

متأسفانه، میکروبیوم روده شما هر روز با تهدیدات مخرب روبرو می‌شود. و هر یک از این تهدید ها می‌توانند تعادل و عملکرد سیستم ایمنی سالم را خراب کند.

این 7 برهم زننده سلامت روده سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کنند

دیس بیوزیس روده به سیستم ایمنی بدن و نحوه پاسخ به عفونت ها آسیب می‌زند. به همین دلیل داشتن میکروبیوم روده در تعادل سالم و نگهداری از آن بسیار مهم است.

اما بسیاری از ویژگی های زندگی روزمره در برابر میکروبیوم روده سالم و سیستم ایمنی بدن موثر هستند و شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیر می‌کنند. برخی از بدترین آنها عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها و سایر دارو ها: از جمله مهارکننده های پمپ پروتون (PPI)، بتا بلاکر ها و دارو های ضد افسردگی می‌توانند باعث دیس بیوزیس شوند، گاهی اوقات بعد از یک بار مصرف.

سموم دفع آفات: از جمله گلیفوزیت، می‌تواند باکتری های مفید روده را از بین ببرد و به باکتری های بد اجازه می‌دهد تا بر میکروبیوم تسلط یابند.

غذا های فرآوری شده و پر از شکر و چربی های ناسالم: باعث رشد بیش از حد عوامل بیماری زا و گرسنگی باکتری های پروبیوتیک می‌شوند، که به طور طبیعی با فیبر پری بیوتیک رشد می‌کنند.

استرس و اضطراب از طریق یک مسیر دو طرفه شناخته شده به عنوان محور روده و مغز میکروبیوم روده شما را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد. استرس عاطفی باعث دیس بیوز می‌شود و دیس بیوز استرس عاطفی را افزایش می‌دهد و شما را در یک حلقه بازخورد مخرب گرفتار می‌کند.

سموم محیطی: از جمله پاک کننده های خانگی و فلزات سنگین، باعث تغییر منفی در آرایش و عملکرد میکروبیوم روده می‌شوند و منجر به افزایش خطر بیماری می‌شوند.

سبک زندگی : بی‌تحرک منجر به افزایش جمعیت باکتری های بیماری زا روده و کاهش تنوع در میکروبیوم روده می‌شود و در افزایش خطر بیماری های مزمن و عفونت نقش دارد.

کمبود خواب و کیفیت پایین خواب: می‌تواند باعث دیس بیوز شود و منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن شود.

هر یک از این عوامل می‌توانند در میکروبیوم روده سالم تداخل ایجاد کنند، اما حتی بیشتر احتمال دارد که همزمان چندین مورد را تجربه کنید. و هنگامی که روده شما نامتعادل می‌شود، تأثیر بسیار زیادی بر سیستم ایمنی بدن شما می‌گذارد.

چگونه عدم تعادل روده سیستم ایمنی شما را برهم می‌زند؟

دیس بیوز از چند طریق مختلف در فعالیت سیستم ایمنی سالم تداخل ایجاد می‌کند.

باکتری های مضر سموم آسیب رسان زیادی تولید می‌کنند، از جمله لیپوپلی ساکارید ها (سموم LPS). باکتری های بد و محصولات جانبی سمی آنها به پوشش محافظ معروف به سد روده، در داخل روده حمله می‌کنند.

وظیفه مانع روده این است که مواد مغذی را در جریان خون قرار دهد در حالی که می‌تواند عوامل بیماری زا و سموم را به طور ایمن در داخل روده قفل کند. وقتی باکتری های بد، سموم LPS و سایر ترکیبات مضر حمله می‌کنند، به سد روده آسیب می‌رسانند و به جریان خون می‌روند. از آنجا، آنها می‌توانند به هر قسمت از بدن شما برسند، حتی می‌توانند بیشتر آسیب برسانند.

سیستم ایمنی بدن شما این تهدیدات را تشخیص داده و شروع به پاسخگویی می‌کند. از التهاب به عنوان یکی از اصلی ترین سلاح های دفاعی خود استفاده می‌کند. از آنجا که تهدید های جدید به طور مداوم از طریق سد روده نشت می‌کنند، سیستم ایمنی بدن شما نمی‌تواند پاسخ های خود را خاموش کند. که منجر به التهاب طولانی مدت در کل سیستم می‌شود، که علت اصلی بسیاری از بیماری های خودایمن و مزمن است.

همچنین ببینید:

کارایی آنتی اسید ها، نحوه و زمان مصرف آنتی اسید ها

در عین حال، باکتری های بد روده از شکوفایی باکتری های خوب جلوگیری می‌کنند. باکتری های پروبیوتیک نقش اساسی در عملکرد ایمنی بهینه دارند:

کمک به هضم کامل غذا و افزایش جذب مواد مغذی

تولید مواد مغذی ضروری مانند ویتامین های گروه B و ویتامین K

تولید اسید های چرب زنجیره کوتاه (SCFA) که به تنظیم عملکرد سلول های ایمنی کمک می‌کند

ایجاد ترکیبات ضد التهابی

محافظت در برابر عوامل بیماری زا

حفظ سد روده‌ای قوی

بنابراین، در دیس بیوسیس، هنگامی که باکتری های بد کنترل می‌کنند، سیستم ایمنی بدن شما با تمام این پشتیبانی از بین می‌رود.

راه حل: میکروبیوم روده را متعادل کنید تا باکتری های مفید شکوفا شوند و سیستم ایمنی بدن شما را به حالت اولیه برگردانند.

5 مرحله برای رفع عدم تعادل روده

شما می‌توانید با انجام پنج تغییر ساده در برنامه روزانه خود، یک روده ناسالم را متعادل کنید و آن را در شکل سالم حفظ کنید. توجه داشته باشید که چگونه می‌توان سلامت روده را بهبود بخشید، باید تعادل بهتری بین میکروارگانیسم های روده داشته باشید.

سم زدایی از روده: برای زنده ماندن باکتری های پروبیوتیک، باید سموم تهدید کننده آنها را از بدن خارج کنید. استفاده از سم زدایی طبیعی و عوامل حمایتی سلول مانند پکتین مرکبات اصلاح شده توسط کلینیک می‌تواند به بدن شما کمک کند تا از سموم و دیگر مقصرانی که باعث دیس بیوز می‌شوند خلاص شود، در حالی که به طور فعال از سلامت روده حمایت می‌کند و از عملکرد سلول محافظت می‌کند.

پروبیوتیک مصرف کنید: پروبیوتیک های با کیفیت بالا کمک می‌کنند تا روده ناسالم دوباره به تعادل برسد. هر روز تأمین مجدد پروبیوتیک به بدن خود بخش مهمی در هماهنگی روده و سیستم ایمنی بدن شما است.

پروبیوتیک ها را با پری بیوتیک تغذیه کنید: باکتری های مفید روده نیاز به رژیم غذایی خاصی دارند که از فیبر پری بیوتیک تشکیل شده باشد. پری بیوتیک ها پروبیوتیک ها را حفظ می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند مانند SCFA ترکیبات درمانی تولید کنند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید: غذا های فرآوری شده با قند و شیرین به میکروبیوم روده شما آسیب می‌رسانند. غذا های کامل و تازه طبیعی، مواد مغذی و فیبر مورد نیاز روده شما را برای حفظ تعادل سالم تأمین می‌کنند.

به طور منظم ورزش کنید: فعالیت بدنی متوسط، جمعیت پروبیوتیک را افزایش می‌دهد و تنوع پروبیوتیک را غنی می‌کند. ورزش در بیشتر روز ها سلامت میکروبیوم شما و همچنین سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد.

روده هنگام عملکرد در بهترین حالت، یک نیروگاه ایمنی است. همچنین برای تغذیه بدن و از بین بردن سموم و مواد زائد، سلامت مغز و اعصاب شما را در اوج شکل حفظ می‌کند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانس.

منابع:

ucsfhealth

دیدگاه تان را بنویسید