پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1008

10 عادت سالم که والدین باید به فرزندان خود آموزش دهند!!!

کودکان همیشه و در همه حال نظاره گر رفتار والدین هستند. آن ها رفتار والدین را می‌بینند، بررسی می‌کنند و آن ها را یاد می‌گیرند...!!! به همین دلیل شما باید الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید حتی اگر برای لحظه‌ای فکر کنید که کودک هیچ توجهی به گفتار یا رفتارتان ندارد...

شما به عنوان والدین بیش از اینکه ژن ها را به فرزندان خود منتقل می‌کنید. عادت های رفتاری خود را هم به آنها انتقال می‌دهید، بچه ها هم عادت های شما را انتخاب می‌کنند، چه خوب و چه بد!!! پس چه بهتر که برای فرزندان الگوی رفتاری خوبی باشیم.

 10 عادت سالم که والدین باید به فرزندان خود آموزش دهند!!!

 عادت 1: غذا خوردن را رنگارنگ کنید

 خوردن غذا های با رنگ های مختلف فقط سرگرم کننده نیست، همچنین فواید سلامتی نیز دارد. به کودکان خود کمک کنید ارزش غذایی گنجاندن یک رنگین کمان از غذا های رنگارنگ در رژیم غذایی منظم خود را درک کنند.

 این بدان معنا نیست که هر وعده غذایی باید چند رنگ باشد. اما باید سعی کنید طیف وسیعی از میوه ها و سبزیجات با رنگ های مختلف را در رژیم غذایی آنها بگنجانید. اجازه دهید رنگ ها از قرمز، آبی و نارنجی تا زرد، سبز و سفید متغیر باشند.

همچنین ببینید:

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان، تشخیص و درمان

 عادت 2: صبحانه را حذف نکنید

 القای یک وعده منظم برای وعده های غذایی در دوران کودکی می‌تواند به شما در  احتمال ادامه این عادت خوب بچه های شما در بزرگسالی کمک کند. صبحانه سالم را به آنها بیاموزید:

 انرژی آنها را شروع می‌کند

 به استحکام آنها کمک می‌کند

 بیماری های مزمن را دور نگه می‌دارد

 دانشکده پزشکی هاروارد تأیید می‌کند که رفتن به مدرسه بدون صبحانه با چهار برابر احتمال چاقی ارتباط دارد. و فیبر زیاد موجود در بسیاری از غلات صبحانه می‌تواند به کاهش خطر دیابت و بیماری های قلبی کمک کند.

 عادت 3: فعالیت های جسمی لذت بخشی را انتخاب کنید

 هر کودکی ورزش را دوست ندارد. برخی ممکن است از کلاس بدنسازی وحشت داشته باشند. اما اگر آنها شما را در حال فعالیت ببینند و فعالیت های بدنی را که از آنها لذت می‌برند، پیدا کنند، سالم ماندن و تحرک آسان می‌شود.

 آنها به احتمال بسیار زیاد عشق خود را به این فعالیت ها در بزرگسالی دنبال می‌کنند.

 اگر کودک شما هنوز جایگاه ورزشی خود را پیدا نکرده است، او را تشویق کنید که به تلاش خود ادامه دهد و با آنها فعال باشد. آنها را در معرض طیف وسیعی از فعالیت های بدنی مانند شنا، تیراندازی با کمان یا ژیمناستیک قرار دهید. آنها مطمئناً چیزی را پیدا می‌کنند که از آن لذت می‌برند.

 عادت 4: از نشستن جلوی تلویزیون پرهیز کنید

 بچه ها و خودتان را از مبل و از در بیرون بیاورید. کلینیک مایو گزارش داده است که کودکانی که بیش از یک یا دو ساعت تلویزیون در روز تماشا می‌کنند بیشتر در معرض خطر تعدادی از مشکلات سلامتی هستند، از جمله:

 عملکرد ضعیف در مدرسه

 مشکلات رفتاری، از جمله مشکلات عاطفی و اجتماعی و اختلالات توجه

 چاقی یا اضافه وزن

 خواب نامنظم، از جمله مشکل خوابیدن و مقاومت در برابر زمان خواب

 زمان کمتری برای بازی

 عادت 5: هر روز مطالعه کنید

 توسعه مهارت های قوی خواندن یکی از عناصر اساسی موفقیت فرزند شما در مدرسه، و در کار در زندگی است.

 طبق کلینیک کلیولند، مطالعه به ایجاد عزت نفس کودک، روابط با والدین و دیگران و موفقیت در ادامه زندگی کمک می‌کند.

 توصیه می‌شود خواندن را بخشی از برنامه های بازی و زمان خواب کودک خود قرار دهید.

 کلینیک کلیولند همچنین پیشنهاد می‌کند که خواندن روزانه برای کودکان از 6 ماهگی شروع می‌شود.

 کتاب هایی را که بچه هایتان دوست دارند انتخاب کنید تا به جای اینکه یک کار خسته کننده باشد، خواندن را بعنوان یک درمان خوب ببینند.

 عادت 6: آب بنوشید، نه نوشابه

 حتی اگر بچه های شما همه دلایل مضر بودن مصرف زیاد قند را  درک نکنند، می‌توانید به آنها کمک کنید تا اصول را درک کنند.

 به عنوان مثال، طبق انجمن قلب آمریکا (AHA)، قند موجود در نوشابه هیچ ماده مغذی را تأمین نمی‌کند. همچنین کالری اضافه می‌کند که می‌تواند منجر به مشکلات وزن شود. از طرف دیگر، آب یک منبع حیاتی است که انسان نمی‌تواند بدون آن زندگی کند.

 عادت 7: به برچسب ها (برچسب های مواد غذایی، نه طراح) نگاه کنید

 بچه های شما، به ویژه نوجوانان و دختران، ممکن است به برچسب های لباس خود اهمیت دهند. به آنها نشان دهید نوع دیگری از برچسب ها برای سلامتی آنها مهم‌تر است: برچسب تغذیه مواد غذایی.

 به بچه ها نشان دهید چگونه غذا های بسته بندی شده مورد علاقه آنها حاوی برچسب هایی با اطلاعات حیاتی در مورد تغذیه است.

 برای جلوگیری از طاقت فرسا کردن آنها، روی چند قسمت اصلی برچسب مانند مقدار هر وعده تمرکز کنید:

 کالری

 چربی های اشباع شده و چربی های ترانس

مقدار شکر

 عادت 8: غذا را به صورت خانوادگی میل کنید

 با داشتن برنامه های پرتحرک خانوادگی، یافتن وقت برای نشستن و لذت بردن از یک وعده غذایی با هم سخت است. اما ارزش آن را دارد که امتحان کنید.

 طبق گفته دانشگاه فلوریدا، تحقیقات نشان داده است که اشتراک یک وعده غذایی خانوادگی به این معنی است:

 پیوند های خانوادگی قویتر می‌شوند

 بچه ها بهتر تنظیم می‌شوند

 همه وعده های غذایی مقوی بیشتری می‌خورند

 بچه ها کمتر چاقی یا اضافه وزن دارند

 بچه ها کمتر سوء مصرف مواد مخدر یا الکل دارند

همچنین ببینید:

راه کارهایی مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان!!!

 عادت 9: وقت خود را با دوستان بگذرانید

 بر اساس تحقیق منتشر شده توسط منبع بالینی روانشناسی کودک و خانواده، دوستی برای رشد سالم کودکان در سن مدرسه بسیار مهم است.

 بازی با دوستان مهارت های اجتماعی ارزنده‌ای مانند برقراری ارتباط، همکاری و حل مشکلات را به بچه ها می‌آموزد. داشتن دوستان نیز می‌تواند بر عملکرد آنها در مدرسه تأثیر بگذارد.

 فرزندان خود را تشویق کنید تا انواع دوستی ها را برقرار کرده و مرتباً با دوستان خود بازی کنند. آنها را با مهارت های زندگی که می‌توانند برای سال های آینده از آنها استفاده کنند، آشنا کنید.

 عادت 10: مثبت بمانید

 برای بچه ها آسان است که وقتی اوضاع و احوالشان خوب پیش نمی‌رود دلسرد شوند. با نشان دادن اهمیت مثبت ماندن، به آنها کمک کنید تا تاب آوری را هنگام مشکلات تجربه کنند.

 براساس تحقیقات انجام شده در منبع معتبر بررسی بالینی روانشناسی کودک و خانواده، کودکان و همچنین بزرگسالان می‌توانند از تفکر مثبت و روابط خوب بهره مند شوند.

 به کودکان خود کمک کنید تا اعتماد به نفس سالم و طرز تفکر مثبتی داشته باشند، فارغ از اینکه با چه چالش هایی روبرو هستند، دوست داشتنی، توانا و بی‌نظیر هستند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید