پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 976

7 مزیت روغن گل گاوزبان برای آرتروز، التهاب و موارد دیگر

از مزایای احتمالی روغن گل گاوزبان می‌توان به مدیریت و درمان بیماری های پوستی مانند اگزما و درماتیت، درد مفاصل، آرتروز، علائم یائسگی، مشکلات قلبی عروقی، عفونت های تنفسی و موارد دیگر اشاره کرد...

روغن گل گاوزبان به عنوان یک روش درمانی گیاهی رایج در طب سنتی برای صد ها سال، موارد بی‌شماری دارد از درمان شعله ور شدن پوست تا کاهش درد. سودمندترین جنبه استفاده از روغن گل گاوزبان، به صورت موضعی روی پوست یا به صورت داخلی به صورت کپسول است.

7 مزیت روغن گل گاوزبان برای آرتروز، التهاب و موارد دیگر

روغن دانه گل گاوزبان به عنوان یک  مکمل ضد التهابی طبیعی به طور فزاینده‌ای محبوب است زیرا یکی از بالاترین مقدار اسید گاما-لینولنیک (GLA) در بین تمام روغن های دانه را دارد. GLA یکی از انواع اسید های چرب امگا 6 است که بدن نمی‌تواند به تنهایی آن را بسازد، بنابراین باید آن را از منابع خارجی تهیه کنیم.

در حالی که تا حدی همه ما قادر به تبدیل اشکال دیگر اسید های چرب امگا 6 (مانند نوعی از موجود در مغز ها یا دانه ها به نام اسید لینولئیک کونژوگه) به GLA هستیم، مصرف مستقیم آن، از جمله مکمل های غذایی، ترجیح و موثرتر است.

همچنین ببینید:

تحریک عصب واگال چگونه است؟

روغن گل گاوزبان چیست؟

روغن گل گاوزبان (BO) یک ماده طبیعی است که سطح بالایی از GLA را فراهم می‌کند، که نوعی اسید چرب اشباع نشده (PUFA) است. این ماده از دانه های گیاه گل گاوزبان گرفته شده است که نام گونه‌ای آن Borago officinalis است و بومی آفریقای شمالی و اروپا است.

گاما-لینولنیک اسید به مقدار زیاد در رژیم غذایی انسان یافت نمی‌شود. بنابراین، بیشتر افراد برای تأمین فواید آن، از جمله BO و روغن گل مغربی، به مکمل ها روی می‌آورند.

مطالعات نشان می‌دهند که روغن دانه گل گاوزبان تقریباً از 23 درصد GLA تشکیل شده است و آن را به یکی از غنی ترین منابع تبدیل کرده است. (به عنوان یک مقایسه، روغن گل مغربی حدود 9 درصد است.) این بدان معنی است که حتی در صورت مصرف روزانه کپسول کمتر، می‌تواند موثر باشد، که همچنین خطر کمتری برای عوارض جانبی به همراه دارد.

روغن بو گاوزبان چگونه کار می‌کند؟

PUFA های امگا 3 و امگا 6 نقش مهمی در مبارزه با بیماری ها بازی می‌کنند زیرا در کنار هم به کنترل آزاد سازی مولکول هایی که مسئول پاسخ های التهابی بدن هستند (بعضی پروستاگلاندین ها، لکوترین ها و سیتوکین ها به نام اینترلوکین ها هستند) کمک می‌کنند.

از مزایای روغن گل گاوزبان به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و توانایی مبارزه با التهاب، می‌توان به درمان طیف وسیعی از بیماری های کوتاه مدت و طولانی مدت کمک کرد، از جمله:

علائم PMS (از جمله درد یا حساسیت پستان، اضطراب و کنترل استرس و شکستگی پوست)

از دست دادن استخوان و پوکی استخوان (به خصوص اگر با مکمل های استخوان سازی مانند روغن ماهی امگا 3 ترکیب شود)

علائم ADHD

اختلالات پوستی، از جمله اگزما یا درماتیت آتوپیک

علائم یائسگی، از جمله گرگرفتگی و تعریق شبانه

عدم تعادل هورمونی، از جمله نارسایی آدرنال

خستگی مداوم یا سندرم خستگی مزمن

درد آرتریت روماتوئید

مقابله با استرس

مدیریت دیابت

ارتقا تولید شیر مادر

پریشانی تنفسی (ARDS)، برونشیت، سرماخوردگی، سرفه و تب

اعتیاد به الکل

درد و تورم

جلوگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی

تصور بر این است که مکمل های غذایی حاوی گاما-لینولنیک اسید برای درمان اختلالات التهابی مفید هستند زیرا به اصلاح معیوب چربی ها به متابولیت ها مانند پروستاگلاندین E1 کمک می‌کنند. وقتی بدن قادر به انجام یک مرحله مهم متابولیکی نباشد که برخی از آنزیم ها را در سطح مناسب نگه دارد، طبیعی ست که التهاب، که ریشه اکثر بیماری ها است، به مرور زمان افزایش یابد.

همچنین تصور می شود گاما-لینولنیک اسید دارای اثرات تقویت گردش خون و تأثیر مثبت بر فرآیند های متابولیک است.

روغن گل گاوزبان غالباً همراه با گل مغربی یا مکمل روغن ماهی برای کمک به کنترل التهاب و اثرات کاهش دهنده درد استفاده می‌شود. مانند مکمل های پشتیبانی کننده مفصل یا ضد پیری.

نتایج به دست آمده می‌توانند چندین هفته تا چند ماه طول بکشند، به طوری که برخی از افراد برای اینکه مزایای کامل کاهش درد با گل گاوزبان را داشته باشند، به شش ماه زمان نیاز دارند.

علاوه بر مصرف خوراکی، از BO برای بهبود موانع پوست بر روی پوست استفاده می‌شود.

این روغن بعضاً برای تهیه چربی های اساسی که به رشد کمک می‌کنند، به فرمول های تقویت شده نوزادان اضافه می‌شود.

فواید

روغن گل گاوزبان برای چه چیزی مفید است؟ 

1. خواص ضد التهابی را تأمین می‌کند

علاوه بر حمایت از پاسخ ایمنی سالم، BO می‌تواند اثرات مثبتی بر مرگ سلولی (آپوپتوز) سلول های سمی بگذارد. GLA پس از ورود به بدن، به ماده‌ای به نام دیهومو گاما لینولنیک اسید (DGLA) تبدیل می‌شود. این به عنوان پیش ماده پروستاگلاندین ها و ترکیبات لکوترین است که سیستم ایمنی بدن تولید می‌کند.

اعتقاد بر این است که DGLA باعث کاهش التهاب می‌شود زیرا سنتز لکوترین را مهار می‌کند، که تا حدی مسئول افزایش واکنش های خود ایمنی و اثرات ترومبوتیک است.

به نظر می‌رسد افرادی که از  اسید های چرب امگا 3 همراه با درمان BO استفاده می‌کنند نتایج بهتری نیز دارند.

2. دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با سرطان کمک می‌کند

BO شناخته شده است که دارای خواص ضد جهش زایی و توانایی آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با رشد سلول های سرطانی کمک می‌کند.

در مطالعات آزمایشگاهی، BO فعالیت های سمیت سلولی را نشان داده است که به طور قابل توجهی طول عمر سلول های سمی را کاهش می‌دهد در حالی که طول عمر میزبان سالم را افزایش می‌دهد. مکمل BO همچنین برای محافظت از DNA و به دلیل توانایی آن در کاهش آسیب ژنتیکی اکسیداتیو زمینه‌ای که به توسعه بیماری کمک می‌کند، توصیه می‌شود.

3. آیا می‌توان علائم آرتروز را کاهش داد؟

به نظر می‌رسد BO مانند یک درمان طبیعی برای درد آرتریت روماتوئید عمل می‌کند، به ویژه هنگامی که در ترکیب با سایر دارو های مسکن معمولی استفاده شود. شواهدی وجود دارند که برخی افراد پس از گذشت شش هفته از درمان منظم BO، کاهش درد، تورم و شدت حساسیت مفصل را مشاهده می‌کنند.

4. با اگزما و اختلالات پوستی مبارزه می‌کند

چرا روغن گل گاوزبان برای پوست مفید است؟ یکی از بهترین تحقیقاتی که برای BO استفاده شده است، درمان اختلالات پوستی مانند اگزما و درماتیت آتوپیک است.

نشان داده شده است که BO به رفع کمبود چربی های پوست (روغن ها) که به دلیل کم بودن میزان فعالیت delta-6-desaturase ایجاد می‌شوند، کمک می‌کند. همچنین می‌تواند PH طبیعی اسیدی پوست و افزایش سطح اپیدرمی آنزیم های محافظ پوست را بازیابی کند.

وقتی پوست نتواند روغن های محافظتی کافی تولید کند، نتیجه آن عدم تنظیم سیستم ایمنی بدن، افزایش التهاب و پاسخ های ایمنی خاص است که منجر به شعله ور شدن پوست می‌شود، از جمله مواردی که در اگزما و درماتیت آتوپیک دیده می‌شود.

از آنجا که پوست انسان نمی‌تواند به تنهایی GLA را از اسید های لینولئیک یا اسید آراشیدونیک سنتز کند، مصرف مکمل BO به عنوان یک داروی طبیعی برای اگزما برای افرادی که از نظر اسید های چرب ضروری برای سلامت پوست بسیار کم هستند، عمل می‌کند. در حالی که افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک معمولاً از گل مغربی برای چربی های مفید خود استفاده می‌کنند، گل گاوزبان حاوی دو تا سه برابر GLA بیشتر از گل مغربی است و بنابراین می‌تواند گزینه بهتری باشد.

در حالی که نتایج مطالعه متفاوت بوده است و همه مطالعات نشان نداده اند که BO می‌تواند در اکثر بیماران اگزما یا درماتیت آتوپیک را بهبود بخشد، به نظر می‌رسد افراد خاصی نسبت به سایرین به درمان پاسخ مثبت می‌دهند. برخی مطالعات نشان داده است که افرادی که حداکثر 720 میلی گرم GLA به مدت دو ماه مصرف می‌کنند، پیشرفت قابل توجهی در سلامت سد جلدی دارند.

همچنین ببینید:

اختلال دو قطبی و تاثیر آن بر زندگی افراد

5. به درمان عفونت های تنفسی کمک می‌کند

مشخص شده است که BO به بهبود عملکرد ریه ها کمک می‌کند، از جمله در افراد مبتلا به عفونت های تنفسی ملتهب و اختلالات مانند سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS).

مکمل های BO که به صورت کپسول مصرف می‌شوند و می‌توانند به سرعت بهبودی همراه با سرفه، سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کنند. مدت زمان گذراندن در بیمارستان یا مصرف دارو ها را کاهش دهید. و از بدتر شدن علائم تنفسی جلوگیری کنید.

طبق Memorial Sloan Kettering، گل گاوزبان حاوی موسیلاژ، مخلوطی چسبناک از قند های گیاهی است که می‌تواند به عنوان یک خلط آور در تولید بلغم در بیماران دارای مشکلات تنفسی و سرفه عمل کند.

6. به رشد و توسعه کمک می‌کند

شواهدی وجود دارند که نوزادان نارس دریافت کننده BO دارای سرعت رشد و نمو بهتری هستند.

مکمل های حاوی امگا 6 از BO (و مکمل های مفید امگا 3)  به توسعه سیستم عصبی مرکزی کمک می‌کنند و خطرات مرتبط با زایمان های زودرس را کاهش می‌دهند.

7. می‌تواند به کاهش تجمع چربی و افزایش وزن کمک کند

اگر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید، چند خبر خوب اینجاست: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد BO در مقایسه با چربی های تصفیه شده در تجمع چربی بدن کمتری نقش دارد.

به طور خاص، GLA منجر به تجمع چربی قهوه‌ای بیشتر اما چربی سفید کمتر می‌شود. به نظر می‌رسد این امر به افزایش بیان ژن هایی مربوط می‌شود که رشد بافت چربی قهوه‌ای را در مقایسه با رشد بافت چربی سفید کنترل می‌کنند.

این مفید است زیرا دانشمندان اکنون بر این باورند که افراد لاغر چربی قهوه‌ای بیشتری نسبت به افراد دارای اضافه وزن یا چاقی دارند و چربی قهوه‌ای ممکن است بیشتر شبیه ماهیچه باشند تا چربی سفید. مطالعات دیگر روی حیوانات نشان می‌دهد که BO همچنین می‌تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند و با مقاومت به انسولین‌، که به دیابت نوع 2 گره خورده است، مبارزه کند.

عوارض جانبی احتمالی روغن گل گاوزبان چیست؟

اگرچه در نظر گرفته می‌شود که به طور کلی هم برای استفاده داخلی و هم برای موضع گیری بی‌خطر است، اما بعضی از افراد هنگام مصرف BO مخصوصاً در دوز های بالاتر دچار مشکلات گوارشی می‌شوند. این شامل:

مدفوع نرم

اسهال

آروغ زدن

نفخ شکم

سردرد

واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر و تورم

آیا روغن گل گاوزبان برای کبد شما مضر است؟

در مورد اینکه آیا برخی از ترکیبات موجود در گل گاوزبان می‌توانند برای کبد مضر باشد یا نه بحث هایی وجود دارد. در گذشته، درصد کمی از افرادی که BO مصرف می‌کردند، مسمومیت را تجربه کرده‌اند و اکنون همه تولیدکنندگان موظف به فروش BO "دارای هپاتوتوکسیک PA" دارای گواهینامه هستند تا حتی از آثار سرطان زا نیز ریز جلوگیری کنند.

زنان باردار به دلیل پتانسیل ایجاد زایمان نباید از BO استفاده کنند. BO همچنین توانایی عمل مانند رقیق کننده خون را دارد‌، بنابراین برای هر کسی که از دارو هایی مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می‌کند مناسب نیست.

علاوه بر این، اگر تشنج را در گذشته تجربه کرده اید، مهم است که قبل از شروع استفاده با این مکمل با پزشک خود صحبت کنید. در مورد نحوه تعامل گل گاوزبان با هر داروی تشنجی که مصرف می‌کنید اطلاعات تکمیلی بخواهید.

نحوه مصرف (مقدار مصرف)

دوز مناسب BO به سابقه پزشکی شما و استفاده از آن بستگی دارد. این دارو در داروخانه ها، فروشگاه های آنلاین و فروشگاه های مواد غذایی سالم از طریق پیش فروش در دسترس است.

در اکثر موارد، برای بزرگسالان به طور کلی سالم، دوز معمولی BO معمولاً 500 میلی گرم تا 3000 میلی گرم است که یک یا دو بار در روز مصرف می‌شود.

برای بیمارانی که امیدوارند التهاب و درد ناشی از شرایطی مانند آرتریت روماتوئید را تسکین دهند، دوز بالاتر تا سه گرم معمولاً موثر است. یک مطالعه نشان داد که ترکیبی از 1.8 گرم BO و 2 گرم روغن ماهی در روز به کاهش درد روماتوئید کمک می‌کند.

برای هر کسی که تازه وارد BO شود، دوز کمتری در حدود 500 میلی گرم محل خوبی برای شروع است.

محصولات BO موضعی نیز در دسترس هستند و هنگامی که روی پوست قرار می‌گیرند برای کمک به بهبودی بهتر عمل می‌کنند. جهت برنامه های موضعی دستورالعمل ها را بخوانید زیرا محصولات متفاوت هستند.

توصیه می‌شود قبل از استفاده برای پوست، BO را با روغن حامل مخلوط کنید. سعی کنید حدود 12 قطره در هر اونس روغن بادام، جوجوبا یا روغن زیتون را مخلوط کنید و سپس همزمان با کنترل واکنش، دو بار در روز استفاده کنید.

هنگام خرید BO، همیشه به دنبال یک مارک با کیفیت بالا باشید که دارای مواد آلی معتبر باشد. برخی از مارک ها حداکثر قدرت را تضمین می‌کنند و توسط شخص ثالث آزمایش و تأیید می‌شوند.

همچنین بهتر است کپسول هایی را که در ظروف مقاوم در برابر نور بسته بندی شده اند خریداری کنید و روغن گل گاوزبان را در جایی تاریک و خنک نگهداری کنید، زیرا روغن در اثر گرم شدن و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش ممکن است سست شود.

همچنین اگر مقدار زیادی ویتامین C، روی و منیزیم مصرف کنید، همه می‌توانند از توانایی بدن برای حفظ سلامت پوست، سلامت قلب و سایر موارد استفاده کنند، می‌تواند به جذب و عملکرد ایمنی سالم کمک کند.

نتیجه

روغن دانه گل گاوزبان یک مکمل غذایی است که چربی های امگا 6، از جمله نوعی اسید گاما-لینولنیک  فراهم می‌کند.

گل گاوزبان و روغن ماهی (که حاوی امگا 3 است) دارای موارد مشترک زیادی هستند، مانند مبارزه با التهاب، حمایت از گردش خون سالم و حمایت از ایمنی بدن و پاسخ متابولیسم.

از مزایای احتمالی روغن گل گاوزبان می‌توان به مدیریت و درمان بیماری های پوستی مانند اگزما و درماتیت، درد مفاصل، آرتروز، علائم یائسگی، مشکلات قلبی عروقی، عفونت های تنفسی و موارد دیگر اشاره کرد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

draxe

nhs

دیدگاه تان را بنویسید