کد خبر: 664

موسیقی تاثیر درمانی بر مغز دارد؟

موسیقی میتونه روی مغز تاثیر بزاره. میتونه باعث پرورش غم و افسردگی بشه یا باعث پرورش شادی و نشاط وجودمون بشه. تحقیقات نشون داده که وقتی که شما روی کاری تمرکز دارین موسیقی میتونه عملکرد ذهنیتونو بهبود ببخشه!

تاثیر موسیقی بر مغز انکار ناپذیر است. گاه منجر به پرورش غم و افسردگی می‌شود و گاه نشاط و شادی را به وجود انسان می‌بخشد. موسیقی همواره بخش مهمی از فرهنگ هر جامعه در طول زمان بوده است.

موسیقی درمانی، عبارت است از کاربرد موسیقی برای ۱- القاء آرامش، ۲- تسریع روند بهبود بیماری ها، ۳- بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی

 موسیقی تاثیر درمانی بر مغز دارد؟

 از موسیقی درمانی می‌توان به تنهایی و یا به عنوان درمان کمکی استفاده کرد.

بهبود عملکرد شناختی

تحقیقات نشان می‌دهند که پخش یک موسیقی در پس زمینه، در حالی که شما روی کار دیگری تمرکز کرده‌اید، می‌تواند عملکرد ذهنی شما را بهبود بخشد. موسیقی با کیفیت، سرعت پردازش مغز را افزایش داده و عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد. معمولا موسیقی‌های بی کلام و آرام نسبت به آنان که اشعار پیچیده دارند برای این مورد بهتر است.

همچنین ببینید:

اقدامات اورژانسی در هنگام سکته مغزی!

استرس را کاهش می‌دهد

موسیقی روی سیستم عصبی خودمختار افراد تأثیر مثبت می‌گذارد و می‌تواند باعث کاهش استرس شود. همچنین به بهبود سریع‌تر فردی که تحت استرس بوده است، کمک می‌کند. در واقع استرس و اضطراب بخش جدا نشدنی از زندگی پر مشغله‌ی امروز است. موسیقی ملایم می‌تواند مرهمی برای فشار های روانی باشد اما استرس مزمن و شدید را درمان نمی‌کند. 

به شما کمک می‌کند که کمتر غذا بخورید

اگر تصمیم به لاغری دارید، گوش دادن به موسیقی ملایم و کم کردن نور هنگام غذا خوردن، برای این منظور مؤثر است. این روش باعث می‌شود شما با آرامش بیشتری غذا بخورید، در نتیجه زمان تغذیه بیشتر و مقدار آن کمتر می‌شود. در نتیجه خواب راحت تری خواهید داشت.

حافظه شما را بهبود می‌بخشد

این مورد در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی، گوش دادن به موسیقی‌های خنثی و بی کلام، می‌تواند در بهبود عملکرد حافظه شما موثر باشد. همچنین یادگیری مفاهیم جدید، به خصوص زبان دیگر، با استفاده از موسیقی و روش‌ های ریتمیک و آهنگین، به فهم و ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

در کنترل درد کمک می‌کند

یک ساعت گوش دادن به موسیقی در روز می‌تواند باعث کاهش شدید درد‌ های شما بشود. همچنین گوش دادن به موسیقی قبل و بعد از عمل جراحی، به درمان اضطراب و درد، کمک می‌کند. بر اساس تحقیقات، کسانی که مرتب به موسیقی گوش می‌دادند، نیاز کمتری به دارو داشتند.

به خواب بهتر شما کمک می‌کند

گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرام بخش، راهی مطمئن و مقرون به صرفه در درمان بی خوابی است. بر اساس آزمایشاتی که روی گروهی از دانش آموزان انجام شد، گوش دادن به موسیقی کلاسیک هنگام خواب، حتی بیشتر از گوش دادن به کتاب‌ های صوتی در درمان بی خوابی و بهبود کیفیت خواب تاثیر گذاشته است.

محرکی جهت افزایش انگیزه

گوش دادن به موسیقی‌ های تندتر، به شما در انجام کار های سخت‌تر یاری می‌رساند. همچنین پخش موسیقی هنگام ورزش، تاثیر مستقیمی بر میزان انرژی شما می‌گذارد. به طوری که موسیقی‌ های تندتر تحرک و انرژی شما را بیشتر و موسیقی‌ های آرام، فعالیت شما را آرام و ملایم‌تر می‌کند.

خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد

گوش دادن به موسیقی‌ های شاد و مثبت، حال شما را بهتر می‌کند. البته در این مورد تلاش شما برای بهتر شدن مهم است. کسانی که به طور آگاهانه برای بهتر شدن حالشان به موسیقی‌ های مثبت گوش بدهند، بیشتر از کسانی که نسبت به آن موسیقی بی تفاوت باشند، خلقشان بهبود می‌یابد.

 کاهش نشانه‌ های افسردگی

در این مورد نیز نوع موسیقی بسیار مهم است. موسیقی‌ های آرام و ملایم، باعث بهبود علائم افسردگی، اضطراب و برخی از بیماری‌ های عصبی مثل پارکینسون می‌شوند. 

افزایش استقامت و بهبود عملکرد

ایجاد ضربه‌ های آهنگین پا هنگام قدم زدن، باعث افزایش انرژی و پیاده روی بهتر می‌شود. همچنین دونده‌ های استقامتی می‌توانند با گوش دادن به موسیقی‌ های محرک، عملکرد خود را افزایش دهند. هماهنگی حرکات بدن با موسیقی هم می‌تواند باعث عملکرد بهتر و افزایش استقامت شود. گوش دادن به موسیقی هنگام کار، گذر زمان را برای شما آسان‌تر کرده و باعث کاهش خستگی ناشی از کار می‌گردد. همچنین در افزایش عملکرد جسمانی شما مثل تنظیم ضربان قلب، تنفس بهتر و کاهش درد های عضلانی خواهد شد.

موسیقی درمانی و بهبود کیفیت زندگی

افراد می‌توانند تنها برای تفریح و لذت بردن به موسیقی گوش دهند اما در عین حال از فواید درمانی آن نیز بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این زمان‌ هایی که بیمار هستید می‌توانید از موسیقی به عنوان نوعی درمان و داروی تسکین دهنده استفاده کنید. هدف موسیقی درمانگر، پرداختن به نیاز های روانی، جسمانی، شناختی و اجتماعی بیماران است. موسیقی درمانی اغلب برای بسیاری از بیماری‌ های همچون اوتیسم، زوال عقل، آلزایمر، درد مزمن، آسیب‌ های عاطفی و انواع اختلالات روانی مانند افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

دیدگاه تان را بنویسید