کد خبر: 687

چه کسانی بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند؟ زنان یا مردان؟

زنان یا مردان؟ برخی نشانه های حملات قلبی در زنان نسبت به مردان متفاوت است که باید آنها را جدی گرفت اما چه زن باشید و چه مرد باید از خود محافظت کنید و احتمال ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهید...

قلب یک زن ممکن است دقیقاً مانند قلب یک مرد باشد، اما تفاوت های قابل توجهی وجود دارد.

به عنوان مثال، قلب زن و همچنین برخی از دیواره های داخلی آن معمولاً کوچکتر است.  دیواره هایی که برخی از این محفظه ها را تقسیم می کند، نازک تر هستند.  و در حالی که قلب زن سریعتر از مرد پمپاژ می کند، با هر فشار حدود 10٪ خون کمتری بیرون می زند.

زنان یا مردان، چه کسانی بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند؟

هنگامی که یک زن تحت فشار است ضربان قلب او بالا می رود و قلب او خون بیشتری را پمپ می کند.  وقتی مرد دچار استرس می شود، عروق قلب وی منقبض می شوند و فشار خون وی را بالا می برند.

چرا این اختلافات مهم است؟  از آنجا که جنسیت در علائم، درمان ها و نتایج بیماری عروق کرونر (CAD) نقش دارد، از اهمیت برخوردار هستند.

1. زنان دارای فاکتور هایی خطرناک هستند که مردان ندارند.

بیماری های خاصی که فقط زنان را درگیر می کند، از جمله آندومتریوز، بیماری تخمدان پلی کیستیک، دیابت و فشار خون بالا که در دوران بارداری ایجاد می شود، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر، دلیل اصلی حمله قلبی را افزایش می دهد.  مشخص شده است که آندومتریوز خطر ابتلا به CAD را در زنان زیر 40 سال 400٪ افزایش می دهد.

همچنین ببینید:

آیا من در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستم؟

زنان همچنین دارای عوامل پر خطر برابر با مردان هستند: فشار خون بالا، سطح قند خون بالا، سطح کلسترول بالا، سیگار کشیدن و چاقی.  مانند مردان، زنان می توانند تحت تأثیر سابقه خانوادگی بیماری قلبی قرار بگیرند، به ویژه هنگامی که پدر یا برادر قبل از 55 سالگی CAD تشخیص داده شده باشند، یا مادر یا خواهر قبل از 65 سالگی تشخیص داده شده باشند.

2. زنان عموماً در اولین حمله قلبی سن بیشتری دارند

استروژن تا حدی پس از یائسگی، هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، از زنان در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. به همین دلیل است که میانگین سنی حمله قلبی در زنان 70 سال است، اما در مردان 66 سال است.

3. علائم حمله قلبی می تواند در زنان متفاوت باشد.

مردان غالباً درد قفسه سینه خود را در هنگام حمله قلبی به عنوان وزنه ای خرد کننده بر روی سینه توصیف می کنند. برخی از زنان نیز درد قفسه سینه را تجربه می کنند، اما به احتمال زیاد سه یا چهار هفته قبل از حمله قلبی علائم متفاوت و ظریف تری دارند. که عبارتند از:

خستگی جدید یا چشمگیر.  به عنوان مثال، یک فعالیت ساده مانند تخت خواب مرتب کردن، می‌تواند احساس خستگی غیرمعمول در شما ایجاد می کند.  شما در حال انجام ورزش نیستید، اما احساس خستگی شدید می کنید یا در قفسه سینه احساس سنگینی دارید.  ممکن است خیلی احساس خستگی کنید، اما نمی توانید خوب بخوابید. یا اینکه بعد از روال ورزش عادی خود، ناگهان فرسوده شده اید.

تنگی نفس یا تعریق. مراقب این امر باشید به ویژه هنگامی که هر یک از علائم بدون انجام فشار زیاد اتفاق می افتد و هر کدام از علائم با علامتی مانند درد قفسه سینه یا خستگی همراه است. به دنبال بدتر شدن هر یک از علائم به مرور زمان بعد از ورزش باشید.  علائم دیگر تنگی نفس است که هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود و هنگام نشستن آرامتر می‌شود و احساس سرد و خنک کننده ای که بدون دلیل ایجاد می شود.

درد در گردن، کمر یا فک.  این مورد به ویژه هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که هیچ عضله یا مفصلی دردناک وجود نداشته باشد یا هنگام انجام فعالیت خود ناراحتی بدتر شده و هنگام توقف متوقف شود. در حالی که مردان معمولاً درد در بازوی چپ را احساس می کنند، زنان می توانند این درد را در هر دو بازو داشته باشند. همچنین مراقب دردی باشید که از سینه شروع می شود و به کمر گسترش می یابد، دردی که به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است شب شما را بیدار کند و در ناحیه سمت چپ پایین فک باشد.

4- تشخیص CAD در زنان گاهی سخت است.

یک فیلم اشعه ایکس (آنژیوگرام) که در حین کاتتریزاسیون قلب گرفته شده است، آزمایش استاندارد طلا برای یافتن تنگی یا انسداد رگ های بزرگ قلب است.

اما CAD در خانم ها اغلب شریان های کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد، که به وضوح در آنژیوگرام دیده نمی شود.  به همین دلیل است که به هر زنی که بعد از آنژیوگرافی سیگنال "تمام واضح" داده می شود و علائم آن همچنان ادامه دارد، باید به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کند که در زنان مبتلا به بیماری قلبی تخصص دارد.

5- حمله قلبی زنان نسبت به مردان سخت تر است.

زنان پس از حمله قلبی تمایل به انجام هیچ کاری ندارند. آنها اغلب به مدت طولانی تری به بیمارستان نیاز دارند و احتمال مرگ آنها قبل از ترک بیمارستان بیشتر است.

این ممکن است به این دلیل باشد که زنانی که دچار حمله قلبی می شوند، عوامل خطرزای درمان نشده بیشتری مانند دیابت یا فشار خون بالا دارند. گاهی اوقات به این دلیل است که آنها خانواده خود را در اولویت قرار می دهند و از خود مراقبت نمی کنند.

6. زنان همیشه پس از حمله قلبی دارو های مناسب دریافت نمی کنند.

پس از حمله قلبی، زنان در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون هستند که می تواند باعث حمله قلبی دیگری شود. به دلایل ناشناخته به احتمال زیاد دارویی برای جلوگیری از لخته شدن خون به آنها داده نمی شود. این می تواند توضیح دهد که چرا زنان بیشتر از مردان در طی 12 ماه دچار حمله قلبی می شوند.

از خودت محافظت کن!!!

چه زن و چه مرد باشید، هرگز دیر نیست که احتمال ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهید. آنچه شما باید انجام دهید عبارت است از:

سیگار را ترک کنید.

ورزش منظم داشته باشید: حداقل 30 دقیقه در روز پیاده روی کنید.

رژیم غذایی حاوی میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و ماهی و محصولات حیوانی، کربوهیدرات های ساده و غذا های فرآوری شده داشته باشید.

وزن طبیعی، فشار خون، چربی خون و سطح قند خون را حفظ کنید.

برای همه ما مهم است که در کاهش خطر حمله قلبی فعال باشیم.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

health.clevelandclinic

دیدگاه تان را بنویسید