کد خبر: 635

چه عواملی باعث گرفتگی عروق می شود و چرا خطرناک است؟

گرفتگی رگ ها - نگرانی خوبی در مورد سلامت قلب هستند و همه ما درباره خطرات آنها شنیده ایم. اما ، این اصطلاح دقیقاً به چه معناست؟ گرفتگی عروق چیست و چگونه به این شکل در می آید؟

 گرفتگی رگ ها - نگرانی مهمی در مورد سلامت قلب هستند و همه ما درباره خطرات آنها شنیده ایم.  اما، این اصطلاح دقیقاً به چه معناست؟  گرفتگی عروق چیست و چگونه به این شکل در می آید؟  برای درک خطر کامل این شرایط، ابتدا باید پاسخ این سوالات و همچنین عواقب احتمالی آن را درک کنیم. 

چه عواملی باعث گرفتگی عروق می شود و چرا خطرناک است؟

 

 آترواسکلروز چیست؟

 تصلب شرایین، اصطلاح پزشکی برای عروق است که به مرور زمان به دلیل تجمع کلسترول و رسوبات، چربی ضخیم، سفت و باریک شده که به آن پلاک نیز گفته می شود. خطر آترواسکلروز محدود کردن جریان خون در بدن و احتمال لخته شدن خون است. در حالی که اکثر مردم گرفتگی عروق را مشکلی می دانند که فقط در قلب اتفاق می افتد، حقیقت این است که تصلب شرایین می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد، از جمله اندام های انتهایی در یک بیماری معروف به بیماری شریان محیطی (PAD).

همچنین ببینید:

موقع اندازه‌گیری فشار خون از چای و قهوه استفاده نکنید!

 چه عواملی باعث گرفتگی عروق می شود؟

 فاکتور های زیادی وجود دارند که می تواند به تضعیف عروق و افزایش رسوبات چربی و کلسترول کمک کند.  شرایطی که معمولاً با استرس قلبی عروقی همراه هستند، جای تعجب نیست که همچنین منابع معمول آترواسکلروز هستند.  داشتن هر یک از شرایط زیر می تواند بیماران را در معرض خطر بیشتری قرار دهد، به خصوص اگر آنها به خوبی کنترل نشوند:

 فشار خون بالا

 کلسترول بالا

 دیابت

 چاقی

 سیگار کشیدن

 التهاب همراه با شرایطی مانند لوپوس یا آرتروز

 عوارض گرفتگی عروق چیست؟

 کنار گذاشتن هرگونه مشکل بهداشتی بدون مشکل می تواند برای سلامتی مشکل ساز باشد و همین امر باعث عدم توجه به گرفتگی عروق خواهد شد.  در حالی که یک متخصص قلب می تواند از طریق دارو ها یا تغییر سبک زندگی توصیه شده به کاهش خطر تصلب شرایین کمک کند، عدم رعایت این دستور العمل ها می تواند نتایج مخربی از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی و در مورد PAD، قطع احتمالی اندام داشته باشد.

 چه زمانی باید نگران گرفتگی عروق باشید؟

 همه باید از احتمال و علائم گرفتگی عروق، به ویژه کسانی که از یک بیماری مرتبط با بیماری مانند موارد ذکر شده در بالا رنج می برند، آگاه باشند.  علاوه بر اینها، علائم احتمالی آترواسکلروز می تواند شامل آنژین (درد یا فشار قفسه سینه)، بی حسی یا ضعف در بازو ها یا پا ها یا آریتمی در چندین مورد دیگر باشد.  اگر از هر یک از اینها رنج می برید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

cardio

دیدگاه تان را بنویسید