پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 106

آیا کم آبی می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد؟

کمبود آب در بدن زمانی اتفاق می افتد که بدن مایعات کافی در خود نداشته باشد. عدم نوشیدن مایعات کافی یا از دست دادن مایعات سریعتر از آنچه که بتوانید آنها را جایگزین کنید ، می تواند منجر به کم آبی در بدن شود.

کمبود آب در بدن زمانی اتفاق می افتد که بدن مایعات کافی در خود نداشته باشد. عدم نوشیدن مایعات کافی یا از دست دادن مایعات سریعتر از آنچه که بتوانید آنها را جایگزین کنید ، می تواند منجر به کم آبی در بدن شود.

آیا کم آبی می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد؟

کمبود آب در بدن می تواند امری جدی باشد. و اگر درمان نشود ، می تواند منجر به بروز عوارض تهدید کننده ای برای زندگی فرد شود ، مانند مواردی از مشکلات کلیوی.

علاوه بر این ، کم آبی بدن می تواند باعث تغییرات بالقوه خطرناکی در فشار خون نیز بشود

کم آبی چگونه بر فشار خون شما تأثیر می گذارد؟

فشار خون نیرویی است که خون شما به دیواره عروق و رگهای شما وارد می کند. کمبود آب بدن می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد و باعث افزایش یا کاهش آن شود. بیایید نگاهی دقیق تر به این موضوع بیاندازیم.

کم آبی و فشار خون پایین

فشار خون پایین هنگامی اتفاق می افتد که میزان فشار خون شما از ۶۰/۹۰میلی متر جیوه کمتر باشد. کمبود آب بدن به دلیل کاهش حجم خون می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

حجم خون میزان مایعاتی است که در رگ های خونی شما در گردش است. حفظ حجم طبیعی خون برای اینکه خون بتواند به اندازه کافی به تمام بافتهای بدن شما برسد امری ضروری است.

وقتی بدنتان بسیار کم آب شده است ، حجم خون شما کاهش می یابد و این منجر به افت فشار خون می شود.

وقتی فشار خون خیلی کم می شود ، اندام های شما اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی کنند و در نتیجه این امر میتواند موجب ایجاد شوک شود.

کم آبی و فشار خون بالا:

فشار خون بالا هنگامی اتفاق می افتد که میزان سیستولیک ۱۴۰میلی متر جیوه یا بالاتر یا دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر داشته باشید.

کمبود آب بدن با فشار خون بالا ارتباط دارد. با این حال ، تحقیقات در مورد این موضوع محدود است. برای بررسی ارتباط این دو به هم به مطالعات دیگری نیاز است.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است ، اما همچنان لازم به ذکر است که کمبود آب بدن به دلیل عملکرد هورمونی به نام وازوپرسین می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.

وازوپرسین هنگامی ترشح می شود که مقدار زیادی املاح (یا سدیم) در خون شما وجود داشته باشد یا حجم خون شما پایین باشد. هر  گاه بیش از حد مایعات بدنتان را از دست دهید ممکن است هر دو این موارد اتفاق بیفتد.

در پاسخ به این اتفاق هنگامی که کمبود آب دارید ، کلیه های شما به جای خارج کردن آب از طریق ادرار، آن را جذب می کنند.  غلظت بالای وازوپرسین همچنین می تواند باعث انقباض رگ های خونی شود که این موضوغ می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها