کد خبر: 807

خانوم ها چه دوزی از ویتامین D رو می‌تونن مصرف کنند؟

ویتامین دی یکی از مهمترین ویتامین ها برای مصرف روزانه هست، خصوصا برای بانوان، اما برای اطلاع از اینکه میزان دوز مصرفی در روز چقدر باشه، و زمان مصرفش کی باشه با ما همراه باشید ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه خانوم ها چه دوزی از ویتامین D رو می‌تونن مصرف کنند؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

 

خانوم ها چه دوزی از ویتامین D رو می‌تونن مصرف کنند؟

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

خانوم ها چه دوزی از ویتامین D رو می‌تونن مصرف کنند؟

سلام، در مورد مصرف مولتی ویتامین ها و مولتی ویتامین مینرال ها و یا ویتامین ها به صورت تک تک و ساپلیمنت خیلی از ما سوال میشه که اساساً آیا ما نیاز داریم که یک مولتی ویتامین مینرال در کنار یک رژیم غذایی خوب استفاده کنیم؟ ضرورتی داره یا نه؟

اگر که شما سالمید، اگر که شما دارویی استفاده نمی‌کنید که نیازتون رو افزایش بده و تداخل جذب با مواد غذایی ندارید، قاعدتاً رژیم غذایی به تنهایی می‌تواند کافی باشد برای شما، ولی اینجا یک استثنا وجود دارد و آن هم ویتامین دی هستش، در تمام دنیا در واقع اپیدمی کمبود ویتامین دی وجود داره و افراد به تنهایی از طریق منابع غذایی نمی‌توانند ویتامین دی را معمولاً در سطح بهینه نگه دارند، بنابراین اون چیزی که به اکثر افراد توصیه میشه، اینه که از مصرف ویتامین دی همراه با رژیم غذایی متعادل حتماً بهره‌مند بشن. حالا چقدر ویتامین دی؟

ببینید اگر شما سطح ویتامین D تان خیلی پایینه و زیر ۳۰ هستش، نیاز دارید که سطح ویتامین D تان رو با یه دوز بالای ویتامین دی سریع بیارید بالا، چون ویتامین دی نقش در واقع پرو هورمونی داره، نقش پیش هورمونی داره و تو عملکرد بسیاری از هورمون ها و هورمون های سیستم عصبی شما و بیان شدن ژن های ما نقش دارد.

همچنین ببینید:

انواع کم خونی و خطرات آن در دوران بارداری!!!

فقط نقشش در استخوان نیست، در بسیاری از عملکرد های‌بدن ما نقش بسیار کلیدی داره.

پس اگر سطح ویتامین D تان پایینه، باید از دوز ۵۰ هزار واحد ویتامین دی و یا از آمپول ویتامین دی به صورت ماهی یکی، معمولاً سه تاش تجویز میشه و یا از قرص های ۵۰ هزار واحد ویتامین دی به صورت هفته ای یه دونه استفاده کنیم تا مدت دو ماه، یادتون باشه دوز بالای ویتامین دی چون ویتامین دی محلول در چربی هست نباید طولانی مدت استفاده بشه و ایجاد مسمومیت برای شما می‌کنه.

وقتی سطح ویتامین D مان نرمال شد می‌تونیم ماهی یه دونه ۵۰۰۰۰ استفاده کنیم یا بیایم از ویتامین دی ۱۰۰۰ به صورت روزانه استفاده کنیم یا ویتامین دی ۲۰۰۰ به صورت یک روز در میان، برای اینکه سطح خوب ویتامین D مان را بتونیم حفظ بکنیم.

در واقع علاوه بر پرل های روغنی ویتامین دی، شربت ویتامین دی هم وجود دارد که حالا در مورد بچه ها بیشتر استفاده می‌شود، اما الان دوز های بسیار خوب ویتامین دی در قالب قطره هم موجود داریم، مثلا دی تری فورت که الان ما داریم در واقع یک میلی لیترش ۱۲ هزار واحد به ما ویتامین دی میده.

بنابراین نیاز خیلی خوبی برای چند روز یک بزرگسال را هم در واقع یک میلی لیترش فراهم می‌کنه.

پس دقت بکنید، ویتامین دی تنها ویتامینی هستش که ممکنه ما با رژیم غذایی متعادل و متنوع نتوانیم به مقدار کافی تامین کنیم و دریافت مکملش همراه با رژیم غذایی لازم هستش.

دیدگاه تان را بنویسید