پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1000

ویتامین D چه نقشی در سلامت خانم ها دارد؟

گیرنده ویتامین D در تمام سلول‌ های ما وجود دارد و در واقع ویتامین D در تمام سلول‌ های ما یک نقش بسیار مهمی را انجام می‌دهد، در واقع ویتامین D روی یک پرو هورمون در ...

نقش ویتامین D در سلامت خانم ها 

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

نقش ویتامین D در سلامت خانم ها

سلام، در ارتباط با نقش ویتامین D در سلامت خانم‌ها سوال شده.

اون چیزی که اکثر ما می‌دونیم این هستش که وجود مقدار کافی ویتامین D برای سلامت استخوان های ما لازم است و درست هم هست، مهم‌ترین نقش ویتامین D حفظ سطح طبیعی کلسیم و فسفر در جریان خون هست و کمک به نشست کلسیم کافی در استخوان ها.

همچنین ببینید:

10 غربالگری بهداشتی که همه زنان باید انجام دهند!!!

اما جالبه که بدونید گیرنده ویتامین D در تمام سلول‌ های ما وجود دارد و در واقع ویتامین D در تمام سلول‌ های ما یک نقش بسیار مهمی را انجام می‌دهد، در واقع ویتامین D روی یک پرو هورمون در واقع بهش اصلاح می‌کنند و نقش کلیدی در سلامت سیستم ایمنی بدن ما داره همین طور در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ های مزمن مثل بیماری‌ های قلبی، فشار خون و دیابت نقش شناخته شده‌ای دارد.

در مورد خانوم ها وجود مقدار کافی ویتامین D برای حفظ قدرت باروری و سلامت باروری بسیار مهمه و حتماً خانومی که میخواد قصد بارداری داشته باشه و اقدام به بارداری بکند باید نسبت به کفایت ویتامین D بدنش اطمینان حاصل کند.

در مورد خانم هایی که تخمدان پلی کیستیک دارند دخترانی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارن هم کفایت ویتامین D خیلی مهمه و معمولاً کمبود ویتامین D در این افراد بیشتر دیده میشه.

همچنین ببینید:

همه چیز درباره عفونت مخمری واژن!

چنانچه خانمی در دوره بارداری با کمبود ویتامین D مواجه باشد این کمبود می‌تونه روی رشد و تکثیر و تمایز سلولی جنینش تاثیر بگذاره، بنابراین نسبت به دریافت مقادیر کافی ویتامین D همیشه باید اطمینان داشته باشیم چون منابع غذاییش محدودند بدنمان اون را از کلسترول تحت مواجه با نور خورشید می‌سازه، اما وقتی دیگه میزان ویتامین D در بدن ما به کمتر از ۲۰ میکروگرم در لیتر می‌رسه منابع غذایی و در واقع قدرت سنتز ویتامین D در بدن ما برای تامین نیاز کافی نیست و حتماً دریافت مکمل ویتامین D لازم است.

دیدگاه تان را بنویسید