پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 945

چگونه دچار ۶ تله افسردگی نشویم!؟

همه ما در دوران بزرگسالی و در ارتباط با دیگران و یا در جریان های زندگی ممکن است دچار مشکلات روحی و یا افسردگی شویم.افسردگی از شایع ترین بیماری های روانی ست که خود را با احساس ناراحتی ٬سر خوردگی ٬گوشه گیری و ...نشان میدهد.عوامل افسردگی در همه ی افراد یکسان نیست اما عوامل درونی و بیرونی متفاوتی بر بهتر شدن یا بدتر شدن حالت افسردگی موثر است٬در این میان چند عامل ساده اما محرک وجود دارد تحت عنوان تله های افسردگی که میتواند حالت افسردگی را بیشتر کند...

 پرهیز از تماس اجتماعی الگوی متداولی است که ممکن است هنگام ابتلا به افسردگی مشاهده کنید.  برخی از افراد از فعالیت هایی که معمولاً از آن لذت می برند چشم پوشی می کنند و خود را از دنیا جدا می کنند.  برخی دیگر برای پوشاندن درد و ناراحتی خود به الکل یا غذای ناخواسته روی می آورند.

چگونه دچار ۶ تله افسردگی نشویم!؟

 تله های افسردگی در افراد مختلف متفاوت است ، اما وجه مشترک آنها این است که می توانند در جهت بدتر شدن روحیه شما و تداوم یک چرخه معیوب مفید باشند.  در اینجا شش مشکل رفتاری وجود دارد که اغلب با افسردگی همراه هستند - و اینکه چگونه شما و پزشک و درمانگر خود برای بازگشت به مسیر درست تلاش می کنید و از آنها دور شوید.

همچنین ببینید:

کمک های اولیه بهداشت روان چیست!؟

 دام شماره 1: کناره گیری اجتماعی( دوری از جمع)

 کناره گیری اجتماعی رایج ترین نشانه گویای افسردگی است.

 استفان ایلاردی  ، نویسنده کتاب هایی از جمله "درمان افسردگی " و دانشیار روانشناسی در دانشگاه کانزاس ، می گوید: "وقتی از نظر بالینی افسرده می شویم ، تمایل زیادی به کنار کشیدن از دیگران و تنهایی وجود دارد."  "به نظر می رسد دقیقاً برعکس آنچه ما نیاز داریم است."

 ایلاردی می گوید: "در افسردگی ، انزوای اجتماعی معمولاً باعث بدتر شدن بیماری و احساس ما می شود."  "کناره گیری اجتماعی پاسخ استرس مغز را تقویت می کند. تماس اجتماعی به شما کمک می کند تا ترمز روی آن ایجاد شود."

 رفع: با مراجعه به دوستان و خانواده خود به تدریج با عقب نشینی اجتماعی مقابله می کنید.  لیستی از افراد زندگی خود را که می خواهید دوباره با آنها ارتباط برقرار کنید و با برنامه ریزی یک فعالیت شروع کنید.

 دام شماره 2: نشخوار فکری

 یکی از اجزای اصلی افسردگی ، نشخوار فکری است ، که باعث می شود احساس بدتری نسبت به خود داشته باشید.

 نشخوار فکری فرآیندی سمی است که منجر به خودگفتاری منفی می شود از قبیل: "این تقصیر خودم است.

 مارک گولستون ، روانپزشک و نویسنده کتاب "از راه خود برو بیرون" می گوید: "یک جمله وجود دارد:  "شما خود را در برابر این افکار باز می گذارید و خطر باور آنها است."

 نشخوار فکری همچنین می تواند باعث شود شما از وقایع خنثی به شکلی منفی تعبیر کنید.  به عنوان مثال ، هنگام خرید مواد غذایی ، ممکن است متوجه شوید که فرد صندوق دار به فرد مقابل لبخند می زند اما به شما لبخند نمی زند.

 ایلاردی می گوید: "وقتی افراد از نظر بالینی افسرده می شوند ، معمولاً وقت و انرژی زیادی را صرف تمرین افکار منفی می کنند ، اغلب برای مدت زمان طولانی."

 رفع: توجه خود را به یک فعالیت جذاب بیشتر مانند یک تعامل اجتماعی یا خواندن کتاب معطوف کنید.

 دام شماره 3: خود درمانی با الکل

 روی آوردن به الکل یا مواد مخدر برای فرار از مشکلات شما الگویی است که می تواند همراه با افسردگی باشد و معمولاً باعث بدتر شدن افسردگی شما می شود.

 گولستون می گوید: الکل گاهی می تواند کمی اضطراب ، به ویژه اضطراب اجتماعی را تسکین دهد ، اما بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر مهمی دارد.  به علاوه ، می تواند خواب شما را به هم کند.

 وی می گوید: "این مانند بسیاری از کارهاست که برای کنار آمدن با احساس بد انجام می دهیم."  "آنها اغلب باعث می شوند لحظه ای احساس بهتری داشته باشیم ، اما در طولانی مدت به ما آسیب می رسانند."

 رفع: اگر متوجه شدید که عادت های نوشیدن باعث بدتر شدن حال شما می شود ، با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید.  الکل می تواند با داروهای ضد افسردگی و داروهای اضطرابی تداخل داشته باشد.

همچنین ببینید:

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

 دام شماره 4:دوری از ورزش

 اگر شما فردی هستید که دوست دارید به طور منظم به باشگاه بروید ، با ترک یکسری تمرینات می توانید مشکلی در زندگی خود به وجود بیاورید.  همین امر برای انجام فعالیت هایی - مانند شنا ، یوگا ، یا رقص در سالن - که قبلاً از آنها لذت می برید ، صدق می کند.

 وقتی افسرده هستید ، بعید است که با یک برنامه ورزشی منظم همراه باشید ، حتی اگر این همان چیزی باشد که پزشک دستور داده است.

 ایلاردی می گوید: ورزش می تواند بسیار درمانی و مفید باشد.  ورزش یک اثر ضد افسردگی قوی دارد زیرا باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین ، دو ماده شیمیایی مغزی می شود که در هنگام افسردگی اغلب دچار فرورفتگی می شوند.

 ایلاردی می گوید: "این یک وضعیت متناقض است."  "بدن شما توانایی انجام فعالیت های بدنی را دارد. مشکل این است که مغز شما قادر به شروع و تحریک شما نیست."

 رفع: ایلاردی توصیه می کند برای کمک و داشتن انگیزه در شروع تمرین میتوانید با یکی از دوستان یا آشنایان خود به کلاسهای ورزشی بروید.

 دام شماره 5: مصرف قند بالا

 وقتی حالتان بد است ، ممکن است احساس شیرینی یا غذای ناخواسته ای کنید که سرشار از کربوهیدرات و قند است.

 ایلاردی می گوید شکر دارای خواص ملایم افزایش دهنده روحیه است ، اما فقط موقتی است.  در طی دو ساعت ، سطح گلوکز خون سقوط می کند ، که اثر مهار کننده خلق و خو دارد.

 رفع: از افزایش مصرف قند و  شکر اجتناب کنید.  همیشه راه عاقلانه ٬به اندازه مصرف کردن است.

 دام شماره 6: تفکر منفی

 هنگامی که افسرده هستید ، تمایل به تفکر منفی و صحبت کردن از خود در مورد چیزهای جدید دارید.

 ممکن است با خود بگویید: "خوب ، حتی اگر من A ، B و C را نیز انجام می دادم ، احتمالاً احساس بهتری برایم ایجاد نمی کرد و این یک دردسر واقعی بود ، پس چرا اصلاً تلاش می کنیم؟"

 گولستون می گوید: "این یک دام بزرگ است."  "اگر جلوتر مسابقه دهید و نتیجه منفی را پیش بینی کنید ، نتیجه ای که باعث می شود دیگر تلاش نکنید ، این چیزی است که به سرعت افسردگی شما را تسریع می کند و آن را تعمیق می کند."

 رفع: خیلی به انتظارات تیره و تار وابسته نباشید.  گولستون می گوید: "شما کنترل  بر انجام و انجام ندادن دارید ، نسبت به نتیجه کارها."  "اما شانس بسیار بیشتری وجود دارد که اگر چنین کنید ، نتایج مثبت خواهد بود."

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها