پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 908

آیا گرفتن دست عزیزان به کاهش درد کمک می‌کند!؟

نتایج مطالعات روانشناسی نشان می‌دهند، گرفتن دست عزیزان برای تسکین به کاهش درد کمک می‌کند .این حرکت ارتباطی بین مغز ها ایجاد می‌کند و مانند این است که دو مغز یک واحد می‌شوند. وقتی که دو مغز با هم هماهنگ می‌شوند، احساس ارتباط ایجاد می‌شود و این احساس ارتباط چیزی است که درد را کاهش می‌دهد...

مطالعه نشان می‌دهد که گرفتن دست می‌تواند به کاهش درد یکی از عزیزان کمک کند. محققان دانشگاه حیفا، آزمایشی را ابداع کردند که نشان می‌دهد گرفتن دست عزیزان می‌تواند احساس درد را کاهش دهد. دست گرفتن با یک غریبه این کار را نمی‌کند.

 محققان دانشگاه حیفا گفتند: "نگه داشتن دست" حرکتی خوب است که واردات آن بسیار بیشتر از حد تماس فقط بین کف دست است.

آیا گرفتن دست عزیزان به کاهش درد کمک می‌کند!؟

 در حقیقت، این حرکت، ارتباطی را بین مغز ها ایجاد می‌کند که می‌تواند درد جسمی تحمل شده توسط یکی از طرفین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 سیمون شمای تسوری، استاد روانشناسی در دانشگاه حیفا که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، در یک مصاحبه تلفنی گفت: "لمس بسیار قدرتمند است." این مطالعه نشان می‌دهد که "درد می‌تواند با لمس تعدیل شود."

همچنین ببینید:

آیا رژیم غذایی مناسب بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد؟

 محققان برای مطالعه خود، ماه گذشته در جلسه انجمن علوم اعصاب در شیکاگو و در سال 2018 در PNAS جمع شدند، محققان 20 زن و مرد را در یک رابطه عاشقانه طولانی مدت تحت چندین سناریو مورد مطالعه قرار دادند 

 در سناریوی اول، زنان از طریق دستگاهی بر بازوی خود که گرمای زیادی را داشت و درد داشتند، در حالی که از همسرشان خواسته شد بدون اینکه دست آنها را بگیرند کنارشان بنشیند.

 در مرحله بعد، زنان در معرض درد نبودند، در حالی که از شریک زندگی آنها خواسته شد، بدون اینکه دست بزند کنار آنها بنشیند.

 در سناریوی سوم، از شرکا خواسته شد بدون اینکه دردی به زنان وارد شود، دست در دست یکدیگر قرار دهند، و در سناریوی چهارم، در حالی که شریک زندگی آنها دستهایشان را گرفته بود، زنان دچار درد می‌شدند.

 در تمام این سناریوها، محققان از نوع جدیدی از فناوری EEG استفاده کردند که به آنها اجازه می‌داد فعالیت الکتریکی مغز را در هر دو شریک زندگی به طور همزمان اندازه گیری کنند و ببینند آیا رابطه‌ای وجود دارد یا خیر.  آنها سپس از زنان خواستند تا میزان درد را در هر سناریو طبق جدول رتبه بندی ارائه دهند.

 "شمای تسوری" گفت: "ما دریافتیم که میزان دردی که زنان تجربه کرده‌اند در شرایط نگهداری دست کمتر است."

 آنچه که شاید حتی جالبتر بود، این بود که محققان دریافتند که امواج مغزی این زوج در حین نگه داشتن دست هماهنگ شده است.

 شمای تسوری گفت: "سطح همزمانی مغز در درد و وضعیت نگه داشتن دست بالاترین سطح بود."  "این بدان معنی است که این دو مغز فعالیت خود را همزمان می‌کنند، این که ارتباطی بین این دو مغز ایجاد شده است: آنها با هم کار می‌کنند و مانند این است که دو مغز یک واحد می‌شوند."

 وی گفت، هنگامی که این دو مغز هماهنگ می‌شوند، این "احساس ارتباط" بین زن و مرد را ایجاد می‌کند و این چیزی است که درد را کاهش می‌دهد.

همچنین ببینید:

خشم چگونه بر ما تاثیر می‌گذارد؟ آیا می‌توان احساس خشم را سرکوب کرد؟

وی گفت که همین یافته ها به احتمال زیاد در انواع دیگر روابط مانند روابط والدین و کودک نیز وجود دارند، اگرچه محققان به طور خاص موضوع را بررسی نکردند.

 یک مطالعه قبلی توسط محققان در سال 2016 نشان داد که دست گرفتن با یک غریبه، یک پرستار یا یک سرایدار، همان تأثیر رابطه نزدیک را در درد ندارد. وی گفت: "هیچ تاثیری از لمس افراد غریبه در کاهش درد وجود نداشت."

 شمای تسوری گفت، تیم همچنین در حال بررسی تأثیر لمس بر حالت های عاطفی است تا ببیند آیا نگه داشتن دست می‌تواند علاوه بر درد جسمی، از درد عاطفی نیز بکاهد.

وی گفت، لمس شدن توسط شخصی که دوستش دارید میزان استرس را کاهش می‌دهد و این می‌تواند منجر به کاهش سطح درد شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

timesofisrael

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها