پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 998

قرص آکاربوز چیست؟ بررسی عوارض و ویژگی های آکاربوز

قرص آکاربوز چه ساختار ژنریکی دارد؟ و چه ویژگی‌ هایی و چه معایبی دارد؟

قرص آکاربوز دارویی هست که باعث می‌شود قند بعد از صرف غذا خیلی بالا نرود و این دارو باعث می‌شود که مواد نشاسته دار که بعد از غذا در حال جذب شدن هستند به سرعت جذب نشوند و قند خون بعد از غذا را بهتر کنترل می‌کند با تأثیری که روی یکسری آنزیم هایی در سیستم گوارشی دارد، اتفاق می‌افتد.

استفاده از قرص آکاربوز به همراه یک رژیم غذایی خوب و برنامه ورزشی مناسب برای کنترل و مدیریت قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو می تواند نقش به سزایی داشته باشد. اثرگذاری قرص آکاربوز در روده بیماران دیابتی انجام می پذیرد و در واقع تجزیه و جذب کربوهیدراتی که از غذاهایتان دریافت می کنید را کند می کند.

قرص آکاربوز چیست؟ بررسی عوارض و ویژگی های آکاربوز

 

عوارض قرص آکاربوز

یکی از مشکلاتی که ایجاد می‌کند، نفخ شکم است و باد داخل شکم می‌پیچد و باعث آزار خیلی از دیابتی ها می‌شود.

 معمولاً در این گونه موارد توصیه می‌شود: دوز قرص آکاربوز با مقدار خیلی کم شروع بشود، مثلا در روز برای کسی می‌خواهیم آکاربوز شروع کنیم با نصفه شروع می‌کنیم و آروم آروم چند روز یکبار دوز دارو رو آهسته آهسته افزایش می‌دهیم که بدن این فرد عادت بکند با این شرایط.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی  در افرادی که از قرص آکاربوز استفاده می کنند مانند: علائم مشکلات کبدی (حالت تهوع / استفراغی که متوقف نمی شود ، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

آکاربوز اصولا باعث افت قند خون در دیابتی ها نمی شود. اگر این دارو با داروهای دیگر دیابت تجویز شود، یا کالری کافی از غذای مصرفی تان دریافت نکنید، ممکن است افت قند خون را تجربه کنید. با پزشک یا داروساز خود در مورد اینکه آیا دوز سایر داروهای دیابت تان نیاز به کاهش دارد یا خیر نیز صحبت کنید. 

در زمان مصرف این دارو به هیچ عنوان از الکل استفاده نکنید زیار می تواند سبب افت قند خون شدید در دیابتی ها شود.

همچنین ببینید:

آیا قندخون بالا باعث تکرر ادرار می شود؟


تداخلات دارویی اکاربوز


برخی از مواردی که می توانند با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: محصولات زغالی خوراکی، محصولات آنزیمی گوارشی، پراملینتید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول ، پروپرانولول ، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز افزایش ضربان قلب که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید ، جلوگیری کند.

بهترین زمان مصرف قرص های آکاربوز

بهترین ساعت مصرف قرص آکاربوز هم بین قاشق اول و دوم غذا هست، یعنی لقمه اول رو که فرد میخورد بعد قرص آکاربوز را مصرف کند بعد لقمه‌ی دوم را یا قاشق دوم را مصرف کند.

 

مصرف قرص رو فراموش کردیم چیکار کنیم؟

اگر فراموش کردید که قرص اکاربوز خود را در زمان معین مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده خود داری کنید و دوز بعدی را در زمان مقرر مصرف کنید.


شرایط نگه داری
این دارو حتما  در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. آن را در حمام و مکان هایی شبیه به آن  نگه داری نکنید. مراقب باشید که این دارو دور از دسترس کودکان باشد

 

هشدار
در زمان بارداری از این قرص فقط و فقط با دستور و تشخیص پزشکتان استفاده کنید

 

توضیحات دکتر داریوش جلیلی در مورد عوارض و ویژگی های آکاربوز:

دیدگاه تان را بنویسید