پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 977

کدام دسته از دیابتی ها باید از قرص آسپرین استفاده کنند؟

اگر به هر دلیلی از نظر مشکلات گوارشی بیماران نتونستن از آسپرین استفاده بکنند می‌توانند که از اسویکس یا پلاویکس به جای آسپرین استفاده کنند...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه کدام دسته از دیابتی ها باید از قرص آسپرین استفاده کنند؟ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی های بالای ۵۰ سال حتما از آسپیرین استفاده کنن!

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

دیابتی های بالای ۵۰ سال حتما از آسپیرین استفاده کنن!

با عرض سلام خدمت شما عزیزان دیابتی 

یک سوالی که مطرح شده اینکه آیا پلاویکس رو میشه به جای آسپرین استفاده کرد یا نه و البته پلاویکس دارویی هست که به عنوان رقیق کننده استفاده میشه و همکاران متخصص قلب ما در بیماران دیابتی از این دارو استفاده می‌کنند که فرم داخلیش هم به نام اسویکس است، همان پلاویکس برند خارجیه، شبیه آسپرین هستند خیلی از اوقات بیماران دیابتی به علت مشکلات گوارشی که دارند از آسپرین نمی‌توانند استفاده کنند و آسپیرین رو نمی‌توانند تحمل بکنند.

همچنین ببینید:

فواید ویتامین B6 برای دیابتی ها

ما در عزیزان دیابتی در سن بالای ۵۰ سال توصیه می‌کنیم حتی کسانی که مشکلات قلبی عروقی نداشتند و سابقه سکته های قلبی و مغزی نداشتند، حتماً یک قرص آسپرین ۸۰ میلی گرمی که آسپرین بچه معروفه استفاده کنند در روز بعد از غذا باشه و این می‌تونه پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی کنه.

به خصوص اگر که سابقه مشکلاتی مثل دفع پروتئین دارند یا یک ریسک فاکتور دیگری برای بیماری‌های قلبی عروقی دارند مثل فشار خون بالا، مثل سابقه مصرف سیگار، مثل سابقه بیماری‌های قلبی عروقی در بستگان درجه اولشون، اینها در سن بالای ۵۰ سال حتما توصیه میشه که یک آسپیرین استفاده بکنند.

اگر به هر دلیلی از نظر مشکلات گوارشی نتونستن از آسپرین استفاده بکنند می‌توانند که از اسویکس یا پلاویکس به جای آسپرین استفاده کنند.

همچنین ببینید:

آیا کشمش قند خون را بالا می برد؟

در بعضی از اوقات ما مجبوریم هر دو این دارو ها را با هم بدیم به خصوص در یکی دو سال اول بعد از سکته های قلبی یا آنژیوگرافی به خصوص و آنژیوپلاستی به خصوص کسانی که آنژیوپلاستی میشن یا کسانی که جراحی‌های قلب براشون انجام میشه ممکنه که همکاران متخصص قلب ما تصمیم بگیرند که از هر دو دارو با هم در کنار هم استفاده کنند، چون ممکنه که مجدداً دچار مشکلاتی در پلاک آترومی بشن این عزیزان و برای پیشگیری از آن توصیه میشه که هر دو داروی اسویکس و آسپرین رو با هم مصرف بکنند . 

بنابراین از نظر مکانیسم اثر تقریبا شبیه هم هستند و دارو های جلوگیری کننده از سیستم انعقادی محسوب می‌شود.

متشکرم.

دیدگاه تان را بنویسید