پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 947

چه تفاوتی بین متفورمین و گلوکوفاژ هست؟

متفورمین برند های مختلفی داره که یکی از آنها گلوکوفاژ هست که خوبی این گلوکوفاژ در مطالعات قدیمی هم ازش یاد شده و...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد تفاوت بین متفورمین و گلوکوفاژ، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

متفورمین با گلوکوفاژ فرقی نداره!

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

متفورمین با گلوکوفاژ فرقی نداره!

خسته نباشید امیدوارم که صحبت‌ های من شما را خسته نکرده باشه.

بحثی که امروز راجع به اون از ما سوال میشه و مایل هستم که چند دقیقه‌ای صحبت بکنم فرق بین گلوکوفاژ و متفورمین است.

متفورمین اسم ژنریک دارو هست و اولین دارویی که در بیماران دیابتی ما استفاده می‌کنیم در درمان دیابتی های نوع دو بهش متفورمین میگیم.

همچنین ببینید:

نقش زیتون در پیشگیری از دیابت و کنترل چربی

حالا این متفورمین برند های مختلفی داره که یکی از آنها گلوکوفاژ هست که خوبی این گلوکوفاژ در مطالعات قدیمی هم ازش یاد شده و استفاده شده و برند اصلی هست. البته برند های دیگری هم که شرکت‌ های مختلفی در کشور ما دارند استفاده می‌کنند و تولید می‌کنند و وجود داره و بعضی از اینها آهسته رهش هستند که خب در یک پست جداگانه راجع به متفورمین های آهسته رهش به طور مفصل صحبت کردم و فقط کافیه اینجا اشاره بکنم که متفورمین های آهسته رهش به صورت فرم باز گلوکوفاژ در کشور تولید میشه و امروزه هم در دسترس هست به نام گلوکوفاژ XR که هم ۸۵۰ میلی گرم هست هم ۱۰۰۰ میلی گرم است و روزانه شما می‌تونید یک دونه از این ها استفاده کنید یا اگر ۲۰۰۰ میلی‌گرم استفاده می‌کردید می‌تونید دو تا هزار رو در یک نوبت استفاده کنید.

همچنین ببینید:

دیابتی ها کرونا گرفتن چیکار کنن؟

گلای وانس هم که وجود داره باز از متفورمین های آهسته رهش هست که عوارض گوارشیش کمتر هست و تاثیرش بهتر است بنابراین اگر که از ما سوال بشه فرق گلوکوفاژ و متفورمین چی هست؟ باید بگویم که در حقیقت تفاوتی وجود نداره و برند های مختلفی هست با اسم ژنریک متفورمین که همه آنها متفورمین هستند ممکنه ۷ تا ۸ تا ۱۰ تا شرکت باشند که در کشور ما متفورمین تولید می‌کنند، یکی از آنها گلوکوفاژ است و برند های دیگر فقط فرق بین آهسته رهش و غیر آهسته رهش را باید بگویم که در کاهش عوارض تاثیر بهتر و یکبار استفاده در روز هست که شما می‌تونید از برند های آهسته رهش متفورمین یا گلوکوفاژ XR و یا گلای وانس استفاده کنید.

متشکرم.

دیدگاه تان را بنویسید