پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 880

راه های درمان دیابت نوع یک و نوع دو !

بیماری دیابت نوع دو، درمانش رژیم غذایی هست البته در دیابت نوع یک هم رژیم غذایی رو باید رعایت کنیم و ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد راه های درمان دیابت نوع یک و نوع دو، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

راه های درمان دیابت نوع یک و نوع دو!

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

راه های درمان دیابت نوع یک و نوع دو !

از نظر درمان باید خدمتتون عرض کنم که درمان دیابت نوع یک انسولین هست، البته پیشرفت‌هایی امروزه صورت گرفته مثل پیوند لوزالمعده، مثل پیوند سلول های بتای لوزالمعده که خب حالا در حد مطالعاتی هست. ولی پیوند خود لوزالمعده را به ندرت انجام می‌دهیم و در کشور ما هم انجام میشه، خصوصاً در کسانی که علاوه بر دیابت نوع یک نارسایی کلیه هم دارند و هم زمان پیوند کلیه و پیوند لوزالمعده براشون انجام میشه، چون اینها مجبور هستند که تا مدت ها دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده بکنند. بنابراین در آنها پیوند لوزالمعده صورت می‌گیرد.

همچنین ببینید:

قند خون بالای چه عددی باشه تشخیص دیابت داده میشه؟

موارد دیگری هم هست، مثل دیابت شکننده که یک جلسه صحبت‌ خواهیم کرد ولی به صورت روتین انجام نمیشه.

پیوند سلول های بتا هم در حد مطالعه در دنیا هست. به نظر می‌رسه با پیشرفت‌ هایی که با سرعت داره انجام میشه ان شاءالله‌ ما شاهده این خواهیم بود که بیماران دیابتی خصوصاً دیابت نوع یک درمان کامل بشند ولی هنوز هم همون‌طور که عرض کردم فعلا تزریق انسولین و کنترل قند خون است.

بیماری دیابت نوع دو درمانش رژیم غذایی هست، البته در دیابت نوع یک هم رژیم غذایی رو باید رعایت کنیم و مصرف دارو، قرص های خوراکی هست و اگر که کنترل نشه با دارو در دیابت نوع دو هم ما می‌ریم سراغ انسولین و در نهایت با انسولین قند خون بیمار رو کنترل خواهیم کرد.

از نظر عوارض معمولاً دیابت نوع یک و دو تفاوت آنچنانی با هم ندارند. اگر قند خون کنترل بشه عوارض دیرتر به سراغشان می‌آید. اما اگر کنترل نشه فشار بالا باشه، چربی بالا باشه هر کدوم از اینها می‌توانند که دچار عوارض مزمن بیماری دیابت بشن.

همچنین ببینید:

پیوند جزایر لانگرهانس، راه حلی برای بیماران دیابتی نوع 1

امیدوارم نکاتی که خدمتتون عرض کردم در رابطه با فرق بین دیابت نوع ۱ و نوع ۲ و اینکه ما مبتلا به دیابت نوع یک هستیم یا نوع دو بتونه کمک کننده واقع شده باشه.

متشکرم

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها