کد خبر: 864

دیابتی ها چقدر از سیب زمینی استفاده کنن؟

سیب زمینی هم جزء گروه غذاهایی هست که اندکی گلایسمیک بالایی داره، منع مصرف نداره اما ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها چقدر از سیب زمینی استفاده کنن؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی ها چقدر از سیب زمینی استفاده کنن؟

سرکار خانم الهه یوسفی مشاور تغذیه پاسخ می‌دهد:

دیابتی ها چقدر از سیب زمینی استفاده کنن؟

عرض سلام دارم خدمت همه همراهان عزیز، امروز می‌خواهیم در مورد سیب زمینی با همدیگه چند دقیقه‌ای صحبت کنیم. 

این ماده غذایی خوشمزه اما در عین حال چالش برانگیز مخصوصاً در دیابت.

سیب زمینی در گروه سبزیجات قرار می‌گیرد اما سبزی های نشاسته‌ای، به چه معنی است؟ به این معنی است که وقتی ما قراره کالری و قند سیب زمینی را در نظر بگیریم، اون رو با نون، برنج و پاستا در یک گروه قرار می‌دهیم.

همچنین ببینید:

بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟

در عزیزانی که دیابت دارند، خوردن سیب زمینی منع مصرف نداره اما باید در مورد واحدش یه خورده بیشتر دقت کنیم. مثلاً هر یک دونه سیب زمینی که ۱۰۰ گرم باشه معادل یک برش ۳۰ گرمی نون یا معادل ۵ قاشق برنج سر صاف در نظر گرفته میشه. پس اگه قراره توی ناهار یا توی شام، یک دونه سیب زمینی استفاده کنیم، باید یک واحد از نون یا یک واحد از برنج مصرفی مون رو کم کنیم تا تعادل قند خون به هم نریزه.

در مواد غذایی، شاخصی داریم به اسم شاخص گلایسمیک که این شاخص در درجه بندی قند ها به ما کمک می‌کنه، به این معنی که اگر شاخص گلایسمیک یک ماده غذایی بالاتر باشه به این معنی هست که قند خون را سریع تر بالا می‌بره و باید یه مقداری تو خوردنش احتیاط بکنیم.

همچنین ببینید:

نوشیدن آب و فواید آن بر دیابت!

سیب زمینی هم جزء گروه غذاهایی هست که اندکی گلایسمیک بالاتری داره، منع مصرف نداره، اما توی خوردنش خیلی زیاده روی نباید بشه و اگر قرار است که در برنامه غذایی گنجانده بشه باید جایگزین نون و برنج به اندازه یک واحد باشه.

دیدگاه تان را بنویسید