کد خبر: 782

غذا های ممنوعه برای دیابتی ها

در مورد دیابتی ها غذای ممنوعه نداریم به طور مشخص، اما در این پست در مورد رعایت کردن نوع خوردن غذا برای دیابتی های عزیزمان صحبت شده ...

غذا های ممنوعه برای دیابتی ها چیه؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

غذا های ممنوعه برای دیابتی ها

در رابطه با مواد غذایی، ما غذای ممنوعه اصولاً در بیماران دیابتی ها نداریم، قبلا می‌گفتم بیماران دیابتی مثلاً اصلأ نباید هندوانه بخورند، اصلاً نباید خربزه بخورند، اصلاً نبایدشیرینی بخورند، کیک بخورند این ها همه منسوخ شده. 

بیماران دیابتی هرچیزی که بقیه می خورند می‌توانند بخورند ولی با احتیاط، یعنی چی؟ یعنی اگر یک بیمار دیابتی یک جا رفت و یک شب مهمونی جایی بود و قسمت کوچکی کیک استفاده کرد، باید که در غذاش در رژیم غذاییش جایگزین کنه و حجم غذاش رو کم بکنه.

چون شما می‌دانید مثلاً برنجی که می‌خوریم یک نوع قنده، نشاسته است، نونم که مصرف می‌کنیم نشاسته است، ماکارونی هم نشاسته است و قنده بنابر‌این این‌ ها باید جایگزین بشه و کم استفاده بشه، البته توصیه ما این است که مصرف شیرینی کم باشه.

همچنین ببینید:

علائم بالا بودن قند خون دیابتی ها!

میوه می‌توانند استفاده کنند، بیماران دیابتی کلا توصیمون این هست که سه وعده غذای اصلی باشه صبحانه، ناهار، شام و سه وعده هم میان وعده غذایی خصوصا کسانی که انسولین می‌زنند.

میان وعده غذایی یعنی ساعت ۱۰ صبح، ۴ بعد از ظهر حدوداً و آخر شب بعد از شام، بنابراین سه تا میان وعده و سه وعده غذای اصلی.

تو میان وعده ها بیمار می‌تونه یک واحد میوه استفاده کنه، یک واحد میوه یعنی چی؟

 یعنی یک دونه پرتقال میشه یک واحد میوه یک دونه نارنگی یک واحد میوه یک دونه سیب، نصف موز، یکی از اینها رو می‌تونه در میان وعده استفاده کنه می‌تونه از یه لیوان شیر با دوتا بیسکویت مثلاً استفاده کنه.

و یا یک کیک کوچک استفاده بکنه یا یه لقمه نون پنیر استفاده بکنه، بنابراین در میان وعده می‌تونه استفاده کنه.

نکته مهم این است که اگر این عزیزان مبتلا به بیماری دیابت، مبتلا به بیماری کرونا شدن مایعات فراوان استفاده کنند، استراحت کنند و مایعاتی که شیرین نباشه اولویت داره و خب حالا غذاشون هم به صورت سوپ و اینا باشه، مشکلی نخواهد داشت وگرنه غذای ممنوعه نداریم.

  • فرهاد ارسالی در

    تشکر از مطالب ارزشمند و نکات کلیدی که مطرح میکنین

دیدگاه تان را بنویسید