پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 773

متفورمین آهسته رهش چیه؟

قرص های آهسته رهش متفورمین در کشور ما تولید میشه، این قرص‌ ها خوبیش این است که با توجه به اینکه ...

متفورمین آهسته رهش چیه و چه مزایایی نسبت به متفورمین معمولی داره؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

سلام عرض می‌کنم خدمت شما دوستان عزیز و همراهان گرامی، سال نو رو خدمتتون تبریک عرض می‌کنم امیدوارم که سالی توام با سلامتی و پر برکت در انتظارتون باشه.

متفورمین آهسته رهش چیه؟

بحثی که امشب در خدمتتون هستم در رابطه با متفورمین های آهسته رهش هست و این قرص های متفورمین که عزیزان دیابتی مصرف می‌کنند چه تفاوتی با متفورمین های معمولی داره؟ باید خدمتتون عرض کنم که این متفورمین یا متفورمین ایکس آر که گفته میشه، بخاطر اینه که از لغت extended release میاد، برخلاف متفورمین های معمولی که متفورمین آی آر بهش گفته میشه یا Imidit Release تفاوت هایی داره، اینها که اولاً تاثیرش تا حدودی بیشتر از متفورمین های معمولی هست هم در کاهش قند خون و یک تاثیر کمی هم در کاهش چربی های خون دارد.

ولی از آن مهمتر عوارض گوارشی که با متفورمین های معمولی دیده میشه معمولاً با این نوع متفورمین ها نمی‌بینیم یا خیلی کمتر می‌بینیم، یعنی عوارضی مثل درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال، چون قرص های متفورمین خیلی از اوقات از نظر گوارشی خیلی بد تحمل میشه و متفورمین های آهسته رهش این وضعیت را برای ما به وجود آوردند که راحت تر بتوانیم استفاده بکنیم.

همچنین ببینید:

برای پایین آوردن سریع قند خون چه کنیم؟

و نکته دیگه این هستش که این نوع متفورمین ها به واسطه اینکه به آهستگی در جریان خون وارد میشه یعنی از طریق روده ها آزاد میشه به تدریج و به آهستگی جذب میشه در طول ۲۴ ساعت اثر یکسانی دارد، بنابراین عزیزانی که متفورمین های آهسته رهش را استفاده می‌کنند، می‌توانند آن را یک بار در شبانه روز استفاده بکنند، معمولاً بعد از شام توصیه میشه که عوارض گوارشیش کمتر و تاثیرش روی قند ناشتا بهتر خواهد بود و به تدریج ما دوز را بالا می‌بریم با یک قرص شروع میشه و بعد دوتا و بعد سه تا و در نهایت ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم که میشه حدود ۲ گرم در ۲۴ ساعت که یک بار در روز استفاده میشه، البته توصیه این است که متفورمین اصولاً با غذا هایی که فیبر زیاد داره استفاده نشه، مثل سالاد و یا مواد غذایی مشابه، چرا که مواد غذایی که فیبرشون زیاده جلوی جذب متفورمین را می‌گیرند و اثرش رو کم می‌کنند.

 چند وقت پیش بعضی از این نوع متفورمین ها از بازار آمریکا، بعضی از برند هاش جمع‌آوری شد، علت این بود که مواد کارسینوژن یا موادی که سرطان زا هستند در نوع های به خصوص وجود داشت ولی برای انواعش مشکلی را نداشتند.

در کشور ما هم متفورمین های آهسته رهش وجود داره و استفاده میشه و بر اساس بررسی که سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انجام داده، این نوع متفورمین هایی که در کشور وجود دارد مواد سرطان زا در ترکیبش وجود نداره و بیماران عزیز با خیال راحت می‌تونن این نوع متفورمین های آهسته رهش رو استفاده بکنند و معمولا مصرفش بعد از شام خواهد بود، با یک قرص شوع و به تدریج افزایش پیدا می‌کنه، بهتره که این نوع قرص ها شکسته نشه، خورد نشه، جویده نشه، و با یک لیوان آب مصرف بشه.

قرص آهسته رهش چیه؟

اخیراً قرص های آهسته رهش متفورمین در کشور ما تولید میشه و قبلش هم به صورت وارداتی استفاده می‌شد. این قرص‌ ها خوبیش این هست که با توجه به اینکه به صورت آهسته فرمولاسیونش به صورتی است که سطح متفورمین را در طول ۲۴ ساعت در خون ثابت نگه میداره و اگر بیمار یک بار در روز هم استفاده کنه مثلا در یک نوبت حتی اگر دو تا قرصش رو و یا سه تا قرصش رو استفاده بکنه تقریبا می‌تونیم بگیم که در ۲۴ ساعت تاثیرش رو می‌گذاره و نوسانات این دارو در خون، سطحش ثابته و از طرف دیگر با توجه به فرمولاسیونی که داره، از نظر گوارشی خیلی بهتره یعنی عوارض متفورمین خیلی از اوقات باعث میشه که بیماران این دارو  را کنار بگذارند، عمدتاً عوارض گوارشی است یعنی به صورت اسهال، به صورت یبوست، به صورت تهوع به صورت مزه فلزی (مزه ناجوری داخل دهانش می‌کنند) که این باعث میشه که بیمار نتونه استفاده بکنه و قطع کنه.

خیلی از اوقات وقتی که ما یه متفورمین معمولی را تبدیل کنیم به متفورمین های آهسته رهش، تحمل گوارشی برای بیمار بهتر میشه، یک نوبت در روز استفاده می‌کنه و سطح و تغییرات نوسانات قند خون در حقیقت کاهش پیدا می‌کنه و جزو دارو های مناسبی است که در دیابت استفاده می‌کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید