کد خبر: 769

قرص دیابزید نیست چیکار کنیم؟

در حال حاضر قرص های دیابزید ۳۰ میلی گرم و ۶۰ میلی گرم در بازار کم هست و باید قرص های دیابزید ۸۰ میلی‌گرم جایگزین بشود، به این صورت است که ...

 با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه قرص دیابزید نیست چکار کنیم؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

قرص دیابزید نیست چکار کنیم؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

قرص دیابزید نیست چکار کنیم؟

سوالی که خیلی امروزه از ما میشه در رابطه با کمبود های دارویی هست که عزیزان دیابتی بهش مبتلا هستند، متاسفانه در کشور ما یه مقدار کمبود های دارویی وجود دارد به عنوان مثال، کمبود قرص های دیابزید ۶۰ که الان تو بازار نیست و بسیار نایاب هست چه کار کنیم؟ 

شما می‌دونید که بالاخره قرص‌ های آهسته رهش اثرش بهتر است و بیمار می‌تونه که در یک نوبت این قرص ها رو استفاده بکنه در طول ۲۴ ساعت اثر خودشو خواهد داشت، ما هم متفورمین آهسته رهش داریم که در یک جلسه‌ای جداگانه صحبت هم کردیم درمورد قرص های دیابزید یا گلی کلازید آهسته رهش.

همچنین ببینید:

دلیل درد پای دیابتی ها در هنگام خواب

الان که قرص های گلی کلازید در بازار نیست منظورم گلی کلازید ۶۰ میلی و ۳۰ میلی است که هر دوی اینها آهسته رهش هستند، شما می‌تونید اون رو جایگزین بکنید با قرص‌های ۸۰ همون دیابزید یا گلی کلازید که در بازار و در داروخانه ها وجود داره، یعنی چی؟ یعنی اگر ما قرص ۶۰ میلی گرم استفاده می‌کردیم، چندتا گلی کلازید ۸۰ میلی گرم به جای آن استفاده کنیم؟ 

مطالعات نشان داده هر یک گلی کلازید ۶۰ میلی گرم معادل ۲ تا قرص گلی کلازید ۸۰ میلی گرم هست.

دقت کنید هر یک دونه ۶۰ میلی گرم معادل ۲ تا ۸۰ میلی‌گرمه، یعنی اگر من یه دونه قرص گلی کلازید ۶۰ استفاده می‌کردم به جای اون که الان تو بازار نیست باید دو تا گلی کلازید ۸۰ استفاده بکنم و اگر ۲ تا قرص گلی کلازید ۶۰ استفاده می‌کردم باید ۴ تا قرص گلی کلازید ۸۰ استفاده کنم، ۲ تا صبح ۲ تا شب.

برعکسه یعنی نگید که این چرا ۶۰ میلی‌گرم هست ولی ۸۰ میلی گرمه از اون ضعیف‌تره به خاطر اینکه این فرم آهسته رهش هست و تاثیرش بیشتره بنابراین هر یک دونه ۶۰ میلی گرم معادل ۲ تا ۸۰ میلی گرمی هست و هر یه دونه قرص ۳۰ میلی گرمی معادل یه دونه ۸۰ میلی‌گرم هست، یعنی اگر شما یک قرص گلی کلازید ۳۰ میلی گرم استفاده می‌کردید و الان در بازار نیست کافیه که به جای اون یه دونه ۳۰ میلی گرم، یه دونه ۸۰ میلی گرم بگیرید استفاده بکنید که در بازار هست.

و اگر که دو تا استفاده می‌کردید ۳۰ میلی گرم، میشه دو تا ۸۰ میلی گرم، اگر ۴ تا ۳۰ میلی گرم استفاده می‌کردید، میشه چهار تا ۸۰ میلی گرم. 

امیدوارم این نکته مفید واقع شده باشه چون می‌دونم خیلی از اوقات بیماران سردرگم میشن.

امیدواریم این حالت هم بگذره و مجدداً قرص های ۳۰ میلی گرم و ۶۰ میلی گرم رو در بازار داشته باشیم.

متشکرم.

دیدگاه تان را بنویسید