پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 764

صفر تا صد دیابت/ نحوه تشخص، درمان و کنترل دیابت

دیابت یه نوع بیماری متابولیسم هست که انواع مختلفی مثل نوع 1 و نوع دو، دیابت بارداری و دیابتی که در اثر تغییرات دارویی و شروع دارو های شیمی درمانی ...

با عرض سلام خدمت شما مخاطبین عزیز پزشک من در این مطلب هر آنچه در مورد دیابت لازم است که بدانید رو برسی می کنیم این مطلب همیشه آپدیت می شود و مطالب جدیدتر به این مطلب اضافه می شود پس با ما همراه باشید. اولین موضوعی که می خواهیم در موردش صحبت کنیم این موضوع است:

 

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری متابولیسم است که این بیماری متابولیسم به دلایلی ایجاد می شود و انواع مختلفی دارد .

صفر تا صد دیابت/ نحوه تشخص، درمان و کنترل دیابت

عمده نوع و شکل بیماری دیابت که ۹۰ درصد افراد جامعه رو تشکیل میدهد دیابت نوع ۲ است و ۱۰ درصد دیابتی های ما دیابت نوع ۱ هستند .

مقدار کمتری دیابت بارداری دارند و دیابتی که در اثر به اصطلاح تغییرات دارویی در بیماران و شروع داروهای شیمی درمانی با کورتون تراپی ایجاد میشه .

در دنیا چند نفر دیابت دارند؟

در دنیا حدودا ۴۵۰ میلیون نفر دیابتی وجود دارد و این عدد تا سال ۲۰۲۲ احتمالا به ۶۰۰ ملیون نفر خواهد رسید .

در کشور ما ایران افراد دیابتی شناخته شده بین ۵ تا ۶ میلیون نفر هستند ولی دیابت مخفی در کسانی که پیش دیابتی (دیابت تشخیص داده نشده ) هستند ممکنه عدد تعداد اینها به ۱۵ میلیون نفر هم برسد .

 دیابت نوع یک در افرادی که سن پایین تری دارند مثل بچه ها و نوجوانان اغلب ایجاد میشود و دلیل ایجادش تخریب سلول های پانکراس یا لوزالمعده است ، سلول‌های بتای پانکراس مسئول تولید انسولین هستند ، (انسولین هورمونی است در بدن که در همه ی افراد وجود دارد و کارش این هست که قندی رو که ما در غذا میل میکنیم ، حالا چه در نان ،و چه در برنج ، چه در نوشابه ، چه در میوه‌ها این قند با استفاده از انسولینی که از لوزالمعده ترشح میشه جذب میشه و باعث میشه که وارد سلول‌های بدن بشه و سلول های بدن بتوانند این انسولین رو استفاده کنند.

همچنین ببینید:

صفر تا صد انسولین/ پاسخ به سوالات کاربران در مورد انسولین

 

دیابت نوع یک:

حالا در دیابت نوع یک و این بچه های کوچیک چه اتفاقی می‌افتد ؟

۱ - عامل ناشناخته که ممکنه ویروس باشه ، ممکنه سیستم ایمنی خود بدن باشه که حالا در اثر سرماخوردگی ساده حتی یا در یک استرس شدید این سیستم ایمنی فعال بشه و خود بدن علیه سلولهای خودش وارد عمل بشه و سلولهای بتای پانکراس رو تخریب کند.

اینجاست که دیگر سلولی در بدن وجود ندارد که تولید انسولین کند ، بنابراین در بچه های دیابتی نوع یک از همون ابتدای تشخیص پزشک مجبور است که برای اینها انسولین بدهد .

دیابت نوع دو:

حالا ما دیابت نوع دو داریم که دیابت نوع دو یک ذره علتش متفاوت تره یعنی سلول‌های پانکراس تخریب نمی شوند ، پس چه اتفاقی میوفتد؟

دیابت نوع دو بستگی به ژن دارد یعنی از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شود ممکنه پدر و مادر دیابت دارند و به نسل بعدی دیابت خودشون رو منتقل می‌کنند ولی در کودکی این مشخص نمی شود ، پس در چه زمانی این مشخص می شود؟ بستگی به نوع ژن و قدرت ژن دارد ، اگر دو طرفه باشد ممکنه از ۳۰ سال به بالا یواش یواش خودش رو ظاهر بکنه .

ولی اگر ژن قالب نباشد و در افرادی باشد که معمولا ژن ضعیف دارند و معمولاً از ۴۰ سال به بعد ظاهر می شود و حالا چه اتفاقی میوفتد؟ اینجاست که عرض کردیم در سلول‌های پانکراس تخریب صورت نگرفته، پس چه اتفاقی افتاده است؟ در اینجا مقاومت به انسولین رخ داده است، یعنی اینکه انسولین در بدن وجود دارد ولی قدرت این رو ندارد که قند رو از گردش خون بردارد و ببرد داخل سلول و مصرف کند .

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید