کد خبر: 667

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟

آبغوره جزو مواد غذایی هایی هست که شاخص گلیسمی پایینی دارد و دارای مقداری کروم هست که میتونه به بهبود عمل انسولین کمک کنه و ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره ؟
دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ میدهد :

سلام در مورد تاثیر آبغوره در رابطه با افراد دیابتی هم خیلی سوال میشه ، که آیا آبغوره برای فرد دیابتی مفیده ؟ آیا آبغوره می‌تونه باعث بشه که ما قند خونمون کاهش پیدا کنه ؟ نیازمون به انسولین ، متفورمین کم بشه ؟
بیاین یه بررسی کنیم ببینیم ارزش غذایی آبغوره چیه ؟ ما توی دو قاشق غذاخوری آبغوره حدود ۱۵ تا ۱۶ کالری انرژی دریافت می‌کنیم که نیمی از این مربوط به کربوهیدراتها و قند هایی هستش که درون آبغوره وجود داره .

آبغوره چه تاثیری روی قند خون میزاره؟


ولی سرعت افزایش قند خون در آبغوره به دنبال مصرف اون بالا نیست و آبغوره هم جزو مواد خوراکی تلقی میشه که نمایه گلایسمی بالایی ندارند .
حسن آبغوره اون چیزی که در ارتباط با شواهد علمی ما زیاد داریم بیشتر تاثیرش بر روی بیماری های قلبی عروقی و کاهش پروفایل چربی خون و کاهش فشار خون مطرح هستش و مطالعاتی که در مورد تاثیرش در کاهش قند خون باشه ، نسبت به مطالعاتی که تاثیرش روی در واقع چربی خون هست کمتره .

همچنین ببینید:

مصرف کینوا و مدیریت سطح قند خون!!!


اما به نظر میاد به جهت اینکه در آبغوره ما مقداری کروم داریم و کروم می‌تونه به بهبود عمل انسولین کمک بکنه و همینطور ما ترکیبات پلی فنولی و فلاونوئید ها و اسید های عالی فوق العاده ای در آبغوره داریم که اینها همه نقش های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند .
هر ماده ی غذایی که این اثرات رو داشته باشه برای یک فرد دیابتی می‌تونه یک ماده غذایی باارزش تلقی بشود .
آبغوره ویتامین c هم داره ولی وقتی که شما آبغوره میمونه و از مدت زمانش میگذره هی به تدریج سطح ویتامین c اون کم میشه ، بنابراین آبغوره ای که مدت زیادی ازش گذشته شاید منبع قابل اتکایی برای ویتامین c نباشه اما اسید های عالیش بسیار اثر محافظت کننده ای میتونن داشته باشند .
فقط یادتون باشه اگر شما آبغوره می‌خورید ، توصیه نمی‌کنیم اون رو به صورت ناشتا بخورید و اگر آبغوره استفاده میکنید همراه با نمک زیاد باشه ، این باعث میشه که اون اثرش بر روی کاهش فشار خون رو ما دیگه نداشته باشیم .
اگر آبغوره استفاده میکنیم و باعث میشه که اشتهاتون بیشتر بشه ، اونوقت دیگه این آبغوره نیست که قند خونتون رو بالا برده بلکه افزایش دریافت غذا هستش که می‌تونه اثر نامطلوبی رو رو افزایش قند خونتون داشته باشه .
پس مصرف آبغوره به اندازه ی دو تا سه تا قاشق غذاخوری در روز همراه با غذا به عنوان چاشنی غذا به عنوان چیزی که میزان نیاز ما رو به روغن کم بکنه ، میزان نیاز ما رو به نمک کم بکنه یک انتخاب خیلی هوشمندی برای همه ی افراد همینطور افراد دیابتی که معمولا همراه دیابت مشکل چربی خون و فشار و اینها هم دارند .
بنابراین میتونید امسال که فصل در واقع انگور سبز و آبغوره شد افراد دیابتی هم با خیال راحت آبغوره رو تهیه کنند و به عنوان یک چاشنی مطلوب در طی سال ازش استفاده کنند .

دیدگاه تان را بنویسید