کد خبر: 611

دیابتی ها میتونن هندونه بخورند ؟!

هندوانه یک میوه خوشمزه هست که مواد معدنی و ویتامین های فوق العاده ای داره و در یکی از سنت های دیرین ایران، شب یلدا جایگاه ویژه ای داره...

با سلام خدمت مخاطبین عزیز پزشک من در این مطلب میخواهیم خواص هندوانه رو برسی کنیم و ببینیم افرادی که دیابت دارند میتوانند هندوانه بخورند یا نه؟

دیابتی ها می تونن هندونه بخورن؟!

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه پاسخ میدهند

دیابتی ها میتونن هندونه بخورند ؟!

سلام با تغییر فصل و گرم شدن هوا یواش یواش هندوانه به سبد مواد غذایی ما داره اضافه میشه

حالا ایا افراد دیابتی میتوانن از هندوانه استفاده کنند؟ و اگر میتونن استفاده کنند به چه مقدار مصرف آن در واقع مجاز هستن؟

خوب هندوانه جز میوه هایی هست که منابع ویتامینی خوبی دارد ، منبع خوب ویتامین آ ، ب ۱ ،ب۶ ، ویتامین سی ، پتاسیم خوبی دارد ، منیزیوم خوبی داره و ترکیبی به نام سیترولین داره که در واقع به انبساط عروق هم  کمک میکنه .

همچنین ببینید:

مضرات مصرف نمک برای دیابتی ها

اما برا اینکه بتونیم قضاوت کنیم در مورد  مصرف یا عدم مصرفش در مورد افراد دیابتی باید به ۲ تا شاخص در مورد اون توجه کنیم که همیشه این دو شاخص برامون مهمه که تصمیم بگیریم این ماده غذایی برای فرد دیابتی مجاز هست یا خیر ؟

یکی بار گلایسمی اون  ماده غذاییه‌ و یکی گلایسمیک ایندکس اونه که در مواقع میگه که این ماده غذایی با چه سرعتی باعث افزایش سطح قند خون میشه ؟

اگر نمای گلایسمیش بالا باشه یعنی به طور سریع باعث افزایش قند خون باشه خوب باید در مصرف اون یک مقداری احتیاط کرد و هندوانه جز میوه هایی هست که نمایه گلایسمیش بالاس‌ و میتونه قند خون‌ رو در واقع به سرعت افزایش بده .

اما از اونجاییکه ۹۰ تا ۹۶ درصد هندوانه اب است و ۶ درصد قند داره ، لود گلایسمی و بار گلایسمی ان در یک مقدار مشخص بالا نیست و در واقع میگیم گلایسمی گلود این هندوانه ، حدود ۲ تا ۲/۵ میباشد .

بنابراین یک فرد دیابتی میتواند با رعایت مقدار مشخص ، از هندوانه استفاده کنه اگر یک فرد دیابتی قند کنترل شده و خوبی داره ، معمولا بهش گفته میشود که میتواند در یک وعده‌ و در یک روز  ، حدود ۱۵۰ گرم یا یک برش متوسط هندوانه استفاده کنه.

در مورد افرادی که هموگلوبین ای وان سی شون تنظیم نیست  و اگر انسولین استفاده میکنند دز اینها تثبیت شده نیست خوب 

بهتره احتیاط کنند تا زمانی که هموگلوبین ای وان سی شون تنظیم بشه و در واقع سطح قند انسولین ان ها به یک وضعیت تثبیتی برسه .

یک نکته ای را همیشه در مورد مصرف مواد غذایی که کربو‌هیدرات و قند دارند را به افراد  دیابتی یاد میدیم و بهشون میگیم بیین اگر تو بیای اینو همراه با ترکیب پروتئینی استفاده کنی ، سرعت افزایش قند خون رو میتونی کاهش بدی برا همین برا اینکه من به یک فرد دیابتی بگم که اوکی ، هندوانه استفاده کن ، بهش پیشنهاد میدم در کنار پنیر استفاده کنه .

و شاید پنیر  و هندوانه را به عنوان یک میان وعده قابل قبول برای فرد دیابتی که قندش رو میتونیم کنترل کنیم لحاظ کنیم .

پس هندوانه مجاز است به شرط رعایت مقدار و اینکه قند خون در یک وضعیت قابل قبولی حفظ شده باشه .

دیدگاه تان را بنویسید