کد خبر: 580

تقویت ایمنی بدن دیابتی ها برای پیشگیری از کرونا

در کشور آمریکا و انگلیس در پیک دوم کرونا که شروع شده یکی از مهمترین مواردی که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا گفتن به خصوص در افرادی که ریسک بالا دارن و پرخطر هستند مثل دیابتی ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد تقویت ایمنی بدن دیابتی ها برای پیشگیری از کرونا، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

تقویت ایمنی بدن دیابتی ها برای پیشگیری از کرونا

دکتر نوروزی پاسخ می دهند :

تقویت ایمنی بدن دیابتی ها برای پیشگیری از کرونا

در کشور آمریکا و انگلیس در پیک دوم کرونا که شروع شده یکی از مهمترین مواردی که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا گفتن به خصوص در افرادی که ریسک بالا دارن و پرخطر هستند مثل دیابتی کنترل وزن هست .

بنابراین اگر دیابتی هستیم چون دیابتی ها اکثرشان مشکل اضافه وزن دارند خصوصا دیابت نوع دو ، بنابراین کاهش حتی دو یا سه کیلو وزن هم می‌تونه موثر باشه .

همچنین ببینید:

علل خشکی دهان در دیابتی ها

اما یکسری مواد خوراکی  هستند که می‌تونه موثر باشه در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن :

۱- ویتامین a

این ویتامین در غذاهایی که رنگ زرد دارن ، خصوصا سبزیجات زرد رنگ ، در لبنیات به میزان کافی وجود داره .

مصرف دو لیوان آب هویج می‌تونه در تامین ویتامین   a بدن ما موثر باشه ، البته ویتامین ها رو از قدیم الایام همیشه موثر بوده مثلاً کسی که سرما می‌خورده قدیمی ها می‌گفتند که از شلغم استفاده کنه چون شلغم حاوی ویتامین های زیادی هست .

۲- ویتامین d ، که ویتامین d در بیماران دیابتی حالا به دلایل مختلفی که وجود داره خصوصاً کسانی که اختلال کلیوی داشتن معمولا سطح این ویتامین در آنها پایین هست .

بنابراین مصرف ویتامین d به صورت مکمل قطعاً توصیه میشه که ما الان در بیماران دیابتی در این دوران توصیه میکنیم که هر هفته یک عدد قرص ۵۰ هزار واحد ویتامین d رو استفاده کنند .

البته ویتامین d بیشتر از تابش آفتاب در پوست بدن ما ایجاد میشه و ۸۰ درصد منبع ویتامین d در بدن ما از طریق تابش آفتاب هست و در حال حاضر که فصل تابستان هست ، حتما هفته ای ۴۵ دقیقه حداقل طوری آفتاب به بدن بتابه که روی شونه ها و پشت آفتاب به صورت ۴۵ دقیقه مداوم ، حول و هوش آفتاب ساعت ۳.۳۰ تا ۴.۳۰ دقیقه بعد از ظهر باشه نه آفتاب وسط روز باشه که بسوزونه و نه آفتاب اول صبح باشه که تابش آفتاب نورش ایجاد ویتامین d رو نکنه .

۳- مصرف زینک هم بسیار موثر هست که مصرف زینک رو حتما از مکمل ها توصیه نمی‌کنیم برای اینکه استفاده کنید بلکه مصرف زینک رو میشه از استفاده از غلات کامل گرفت  ، نون به صورت نون های سبوس دار و نون جو باشه که از چند غله باشند برای منبع زینک بسیار خوب هست .

در همین نون های ساده که از غلات میگیریم واقعاً به عنوان منبع بسیار غنی از زینک یا روی خواهد بودش .

۴-ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین c ویتامین b باید به دوز کافی برسه ، و فکر میکنم کافی نیست ما بگیم حتما من باید برم فلان میوه گرون رو بگیرم و اینها ، ما اگر روزی ۳۵۰ گرم میوه فصل رو مصرف کنیم و روزی ۴۰۰ گرم سبزیجات فصل رو استفاده کنیم واقعا نیاز ما به ویتامین های محلول در آب تامین میشه .

۵- مهمترین مورد که میوه آن در کشور ما به وفور یافت میشود ، آنتوسیانین ها هستند که اینها جز مواد آنتی اکسیدان هستند به رنگ سیاه هستند مثل  گیلاس و آلو شابلون که منبع بسیار غنی آنتوسیانین هستند که جز مواردی هست که تحقیقات تقریباً همگی بر این نظر هستند که مصرف ۱۰۰ گرم از میوه های سیاه مخصوصا گیلاس و آلوهای سیاه بسیار موثر هست .

دیدگاه تان را بنویسید