پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 450

رژیم وگان و کاهش ابتلا به دیابت نوع دو!

رژیم وگان رژیم غذایی است که در آن فقط و فقط از گیاهان (و نه هیچ فرآورده حیوانی) برای تغذیه استفاده میشود. اگرچه رژیم خام وگان...

**(رژیم وگان رژیم غذایی است که در آن فقط و فقط از گیاهان (و نه هیچ فرآورده حیوانی) برای تغذیه استفاده میشود.)

اگرچه رژیم خام وگان( خام گیاهخواری) رژیم غذایی تازه ای نیست ، اما اخیراً دوباره محبوبیت خاص خود را پیدا کرده است.

این رژیم اصول گیاهخواری را با اصول غذایی خام خواری  ترکیب می کند.

رژیم وگان  و کاهش ابتلا به دیابت نوع دو!

در حالی که برخی از افراد ممکن است به دلایل اخلاقی یا بخاطر محیط  زیست پیروی از آن را دنبال کنند ، اما اکثر افراد این رژیم  را به دلیل مزایایی که برای سلامتیشان دارد انتخاب میکنند. این مزایا شامل کاهش وزن ، بهبود سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به دیابت است.

با این حال ، یک رژیم وگان کاملاً خام همچنین ممکن است  خطراتی را نیز برای سلامتی به دنبال داشته باشد  به ویژه هنگامی که برنامه ریزی خوبی برای تغذیه تان در این رژیم نداشته باشید.

هچنین ببینید:

۱۳ ماده غذایی مغذی که هنگام بارداری باید مصرف کنید!

رژیم خام وگان چیست؟

خام گیاهخواری زیر مجموعه ای از وگانیسم است.

و مانند وگانیسم ، تمام غذاهای با  منشأ حیوانی را از رژیم غذایی حذف می کند.

سپس غذای خام را اضافه می کند ، که نشان می دهد غذاها باید کاملاً خام خورده شوند یا در دمای کمتر از ۴۰ الی ۴۸ درجه سانتیگراد گرم شوند.

ایده خوردن ـ فقط غذاهای خام ـ  از اواسط قرن نوزدهم وجود داشته است که سیلوستر گراهام وزیرتغذیه و اصلاح کننده رژیم غذایی، آن را به عنوان راهی برای جلوگیری از بیماری ترویج داد.

یک رژیم غذایی وگان خام به طور کلی سرشار از میوه ، سبزیجات ، آجیل ، دانه ها ، غلات جوانه زده و حبوبات است. همچنین تلاش دارد که به طور طبیعی مصرف غذاهای فرآوری شده را نیز کم کند.

افرادی که تصمیم می گیرند از رژیم غذایی وگان خام  پیروی کنند ، اغلب به دلایل مزایای این رژیم برای سلامتیشان آن را انتخاب میکنند.

آنها بر این باورند که غذاهای خام و یا آماده شده با حداقل میزان گرما، نسبت به غذاهای پخته شده مغذی تر هستند.

روشهای جایگزینی به جای پخت وپز برای  تهیه وعده های غذایی در این رژیم استفاده میشوند مانند: گرفتن آب میوه ها و سبزیجات، مخلوط کردن مواد با هم ، خیساندن ، جوانه زدن و... .

برخی از طرفداران همچنین بر این باورند که یک رژیم غذایی وگان خام ، تمام مواد مغذی مورد نیاز انسان را تأمین می کند.

ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

رژیم خام وگان ممکن است خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش دهد.

باز هم ، این خاصیت ممکن است تا حدودی به دلیل تمرکز این رژیم غذایی روی میوه ها و سبزیجات  که مصرفشان احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش میدهد ، باشد. علاوه بر این ، این رژیم غذایی سرشار از فیبر است که یک ماده مغذی مرتبط با کاهش قند خون و افزایش حساسیت به انسولین است.

یک مطالعه  اخیرا رژیمهای غذایی گیاهی وگان را با کاهش ۱۲ درصد ی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط دانسته است. و خاطر نشان کرده است که رژیم های وگان خام موثرترین عامل در این کاهش بوده اند.

از این گذشته ، رژیم های گیاهی وگان حاوی مقادیر خوبی آجیل ، دانه های خوراکی، غلات جوانه زده و حبوبات هستند که ممکن است به پایین آمدن قند خون کمک کنند.

گفته می شود، تعداد مطالعات انجام شده در مورد تأثیر مستقیم رژیم های خام وگان کم است. با این حال ، از آنجا که به احتمال زیاد میوه ها و سبزیجات غنی از مواد مغذی  و غنی از فیبر در این رژیم به همان اندازه ی (البته احتمالا بیشتر است) رژیم وگان و گیاهخواری ست پس ممکن است مزایای مشابهی نیز داشته باشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید