کد خبر: 408

فواید ویتامین E برای افراد مبتلا به دیابت

یکی از ویتامین های ضروری بدن ویتامین E هستش که می شود از آجیل هایی مثل بادام ، بادام زمینی، فندق و روغن های گیاهی مثل آفتاب گردان،جوانه گندم، ذرت و سویا و ... دریافت کرد

ویتامین E یک ماده مغذی حیاتی برای سلامتی است و در غذا ها و مکمل های متنوعی یافت می شود. بهترین راه برای مصرف این ویتامین از طریق یک رژیم غذایی سالم است. کمبود آن نادر است و مصرف بیش از حد آن با استفاده از مکمل ها باعث نگرانی می شود. کسانی که شرایط سلامتی خاصی دارند و یا دارو های خاصی مصرف می کنند باید در مصرف مکمل ها احتیاط کنند. 

فواید  ویتامین E در رژیم غذایی !!!

 

به گفته ی کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده (NLM)، منابع خوب غذایی حاوی ویتامین E  شامل آجیل ها مانند بادام، بادام زمینی و فندق و روغن های گیاهی مانند آفتابگردان، جوانه گندم، ذرت و سویا هستند. دانه های آفتابگردان و سبزیجات  دارای برگ های سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی نیز حاوی ویتامین E هستند.

فواید

 ویتامین E در رژیم غذایی مزایای زیادی به همراه دارد.

ویتامین E به عنوان یک ماده مغذی محلول در چربی، عمدتاً به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، به این معنی که از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند.

همچنین ببینید:

زیره یک درمان طبیعی برای مدیریت سطح قند خون

محققان  گفته اند: "این ماده سلول ها را از آسیب دیدن محافظت می کند و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به انواع مشکلات مربوط به سلامتی مانند بیماری های قلبی، سرطان و احتمالاً زوال عقل کمک کند."

علاوه بر تأمین محافظت از سلول، ویتامین E در سیستم ایمنی عملکردی بسیار مهم دارد و به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند، به سلول ها در مبارزه با عفونت ها کمک می کند.

این ویتامین همچنین به محافظت از بینایی کمک می کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ توسط گروه اپیدمیولوژی و آمار بهداشت کالج پزشکی دانشگاه چینگدائو نشان داد که افزایش میزان ویتامین E با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید وابسته به سن مرتبط است.

محققان همچنین گفته اند: ویتامین E در تولید موادی مانند هورمونی بنام پروستاگلاندین که وظیفه تنظیم انواع فرآیند های بدن مانند فشار خون و انقباض عضلات را بر عهده دارند، نقش مهمی ایفا می کند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شده است نشان داده است که ویتامین E به ترمیم ماهیچه ها پس از ورزش نیز کمک می کند.

به گزارش NIH، مبتلایان به بیماری کرون، فیبروز کیستیک یا عدم توانایی ترشح صفرا از کبد به دستگاه گوارش ممکن است برای جلوگیری از مشکلات گوارشی نیاز به مصرف مکمل های ویتامین E به صورت محلول در آب داشته باشند.

دیابت نوعی بیماری است که با ضعف در کنترل قند خون شناخته می شو و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ با افزایش سن افزایش می یابد. افزایش غلظت گلوکز خون باعث افزایش استرس اکسیداتیو می شود که به پیشرفت عوارض مرتبط با دیابت کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های اولیه یا دستکاری ژنتیکی در دفاع آنتی اکسیدانی می توانند حداقل تا حدی این استرس اکسیداتیو را بهبود بخشیده و در نتیجه، عوارض دیابتی را در حیوانات کاهش دهند.  نتایج حاصل از مطالعات انجام شده برای بررسی نقش ویتامین E در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از دیابت در کشت سلولی و نمونه های حیوانی و افراد شرکت کننده در آزمایش نشان می‌دهد که: قانع کننده ترین شواهد در مورد تأثیر ویتامین E در دیابت، محافظت در برابر پراکسیداسیون لیپید ها است، در حالی که اثرات آن بر پروتئین و اکسیداسیون DNA کمتر است. برای نتیجه گیری نهایی در مورد تأثیر ویتامین E بر درمان عوارض دیابت در انسان مطالعات بیشتری لازم است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

livescience

دیدگاه تان را بنویسید