کد خبر: 389

رابطه بین خستگی و دیابت

دلایل زیادی برای خستگی و بی حالی شما وجود داره، مثلا اگه خواب کافی نداشته باشین، فغالیت بدنی سختی داشته باشین و دلیل دیگه ای که باعث خستگی و بی حالی شما میشود میتواند قند خون بالا یا قند خون پایین باشه ...

خستگی و دیابت

بسیاری از مبتلایان به دیابت خود را بعضاً با داشتن احساس  بی حالی یا خستگی توصیف می کنند.

اینها می توانند نتیجه استرس، کار سخت و یا عدم داشتن خواب مناسب در شب باشد اما می تواند به داشتن سطح قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین نیز مرتبط باشند.

خستگی و دیابت

خستگی به عنوان علامتی از دیابت

خستگی منظم، به ویژه خستگی بعد از وعده های غذایی، یک علامت شایع دیابت است.

چه عواملی باعث ایجاد احساس خستگی در افراد مبتلا به دیابت می شوند؟

دو دلیل شایع برای بروز خستگی یا بی حالی وجود دارد: مقدار زیاد قند خون و یا پایین بودن انسولین در هر دو حالت، خستگی نتیجه عدم تعادل بین سطح قند خون فرد و میزان یا اثر بخشی انسولین موجود در جریان خون است. اگر در طول روز علی رغم اینکه بخوبی خوابیده اید احساس خستگی می کنید، می تواند نتیجه ای از قند خون بالا یا پایین باشد. بهتر است سطح قند خون خود را آزمایش کنید تا ببینید که آیا خستگی در واقع نتیجه قند خون بالاست یا در نتیجه داشتن قند خون پایین. این امر به ویژه برای افراد مبتلا به دیابتی که تزریق انسولین انجام می‌دهند بسیار مهم است.

همچنین ببینید:

مدیریت میزان قند خون با میخک!

خستگی و سطح بالای قند

اگر در خون انسولین کافی وجود نداشته باشد (به طور معمول در مورد دیابت نوع ۱)  یا اگر انسولین به اندازه، تاثیر گذاری نداشته باشد، سطح قند خون بالا می رود (به طور معمول در دیابت نوع ۲). برای تأمین انرژی و برای انتقال گلوکز از خون به سلول های ما، مقداری انسولین مورد نیاز است تا سلول ها بتوانند از گلوکز ها برای تامین انرژی استفاده کنند. وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد، یا انسولین به طور مؤثر کار نکند، قند موجود در خون ما نمی تواند وارد سلول های ما شود، بنابراین سلول های ما انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. در نتیجه احساس خستگی می کنیم.

مدیریت خستگی و قند خون بالا بعد از وعده های غذایی:

اگر خستگی بعد از غذا با سطح بالای گلوکز خون همراه باشد، می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر را نشان دهد:

کربوهیدرات هایی که می خورید خیلی سریع هضم می‌شوند وعمل می کنند و وارد خونتان می‌شوند

مصرف کربوهیدرات در غذای شما در برابر دوز دارویی که مصرف می‌کنید زیاد است

دارو و یا دوز داروی شما به اندازه کافی قوی نیست

فقط در صورتی که پزشک شما تأیید و تجویز کند، باید دوز داروی خود را تغییر دهید.

افرادی که اضافه وزن دارند و در نتیجه سطح بالای گلوکز خون، دچار خستگی می شوند ممکن است با کاهش مصرف کربوهیدرات ها بتوانند با خستگی مقابله کنند. پزشک یا متخصص تغذیه باید بتواند در رسیدن به وزن سالم و در نحوه کاهش سطح قند خون به شما کمک کند.

سطح گلوکز پایین در خون

هنگامی که سطح قند خون پایین باشد بدن در وضعیت مشابه با خودرویی است که سوخت خود را از دست داده است، این ماشین به سرعت متوقف خواهد شد مگر اینکه بتوانید سوخت بیشتری به آن برسانید. به طور مشابه، هنگامی که سطح گلوکز خون پایین است، شما باید کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید. اگر مرتباً افت قند خون را تجربه می کنید، ممکن است دوز داروی مصرفی شما بسیار زیاد باشد. در مورد انسولین: اگر انسولین خیلی زود قبل از غذا تزریق شود ممکن است هیپوگلیسمی ایجاد شود.

خستگی بعد از بیدار شدن از خواب:

اگر خستگی پس از بیدار شدن از خواب آن هم بعد از خوابی کامل در شب اتفاق بیفتد، ممکن است نتیجه بیش از حد بالا رفتن یا پایین آمدن قند خون در طول شب باشد. خستگی همراه با سر درد در صبح اغلب می تواند نشانه ای از افت قند خون یک شبه در افرادی باشد که انسولین مصرف می کنند.

مدیریت تنش صبحگاهی

اگر به طور منظم و با وجود خواب کامل در شب صبح ها احساس خستگی می کنید، پس از بیدار شدن از خواب آزمایش قند خونتان را انجام دهید تا ببینید که آیا خستگی شما به قند خون شما مربوط می شود یا خیر.

برخی افراد ممکن است ترجیح دهند که در طول شب از خواب بیدار شوند تا سطح قند خون خود را اندازه گیری کنند تا ببینند در طول شب قند خونشان بالا رفته است یا پایین آمده است. در طول شب سطح قند خون می تواند نوسان داشته باشد و پزشک یا متخصص دیابت شما می توانند در صورت بروز مشکلی قند شما را بهتر بررسی کنند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

diabetes

tiredness-and-diabetes

دیدگاه تان را بنویسید