کد خبر: 366

دیابتی که یادش رفته قرصش رو بخوره چیکار کنه؟

این مطلب در مورد بیماران عزیزی هست که داروهای خوراکی که استفاده میکنند رو در زمان مقرر فراموش می کند استفاده کنند در ادامه میپردازیم به اینکه این عزیزان چه زمانی و با چه دوزهایی باید دارو رو استفاده کنند .

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد دیابتی که یادش رفته قرصش رو بخوره چیکار کنه، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

دیابتی که یادش رفته قرصش رو بخوره چیکار کنه؟

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می دهند

بیماران عزیزی که داروهای خوراکی استفاده می‌کند اگر که یادشون رفت قرص شون رو بخورن و زمان اون گذشته بود چکار باید بکنن؟

آیا هر زمان که یادشون افتاده استفاده بکنند یا آیا دوز بعدی در زمان بعدی را دو برابر استفاده کنند ؟

دیابتی که یادش رفته قرصش رو بخوره چیکار کنه؟

باید خدمتتون عرض کنم که اگر این داروها یک بار در روز مصرف میشه داستانش فرق میکنه و اگر دو بار مصرف میشه باز متفاوت هست .

ما ااولاً باید اقداماتی انجام بدهیم تا اونجایی که ممکنه قرص رو یادمون نره مثلاً به در یخچال کاغذی بچسبانیم که هر وقت سراغ یخچال رفتیم چشممون به کاغذ بیفته و یادمون بیفته که دارو باید مصرف کنیم یا کار های دیگر که هر کسی خودش میدونه که چه اقدامی باید بکنه که زمان دارو خوردن رو فراموش نکنه .

همچنین ببینید:

مراقب باشید دچار افت قند خون نشید!

اگر یادم رفت فراموش کردیم که دارو در وقت استفاده کنیم هر ساعتی که یادمون افتاد اگر که یک بار در روز این دارو رو مصرف می کردیم مثلا قرص متفورمین می خوردیم یک بار در روز و اگر کمتر از ۱۲ ساعت از زمان مصرف گذشته باشه بهتره استفاده کنیم هر ساعتی که یادمون افتاد اما اگر بیشتر از ۱۲ ساعت گذشته و به دوز بعدی یعنی روز بعد نزدیک شده بودیم دیگه لازم نیست که استفاده شود و  همان دوز مربوط به روز بعد را استفاده کنیم و لازم نیست که دوز روز بعدمون یا زمان بعدمون رو دو برابر کنیم .

داروهایی که دو بار در روز استفاده میشه مثلاً هم صبح استفاده میشه و هم شب اگر که زمانی که ما فراموش کردیم که قرص مون رو استفاده کنیم و کمتر از سه ساعت از زمان استفاده گذشته هر زمان که یادمون افتاد میتونیم استفاده کنیم اما اگر بیشتر از سه ساعت گذشته باشه باید صبر کنیم باید صبر کنیم دوز بعدی مون که گفتیم مثلاً دو بار در روز هست ( ۱۲ ساعت ۱۲ ساعت ) دوز بعدی رو همون مقدار استفاده کنیم و لازم نیست دوزه بعدی رو دوبرابر کنیم .

گاهی اوقات بعضی از داروها هست که باید قبل از غذا استفاده شه مثل قرص ریپاویونایت یا قرص آکاربوز این‌ها داروهایی هست که باید قبل از غذا استفاده بشه ،خوب این رو اگر که زمانش گذشت و مصرف غذامون تموم شد و گذشت زمان خوردن قرص ،لازم نیست که هر زمان که یادمون افتاد استفاده کنیم باید صبر کنیم تا غذای بعدی که لازم است دوز بعدی دارو استفاده بشه .

با این تمهیدات ما میتونیم که مشکلی ایجاد نکنیم و تاثیر زیادی در قند خونمون نداشته باشه .

دقت کنید که این قرص هایی که ما استفاده میکنیم معنیش این نیست که همون لحظه اثر بزاره ، بلکه اینها اثر تجمعی داره  به سطح خون میرسه و یه سطح ثابتی در خون ایجاد می‌کنه ، بنابراین جای نگرانی نیست اگر بعد خوردن قرص همان لحظه قند خونمون کاهش پیدا نکنه .

دیدگاه تان را بنویسید