کد خبر: 339

فواید زردآلو برای دیابتی ها

میوه زردآلو بسیار مغذی و دارای ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن است.زردآلو منبع مناسبی از بتاکاروتن ، لوتئین و زاکزانتین است که همگی آنتی اکسیدانهای قدرتمندی هستند که به مبارزه با رادیکالهای آزاد در بدن شما کمک می کنند ...

زردآلو بسیار مغذی و کم کالری است

زردآلو میوه  بسیار مغذی است و حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است.

فواید زردآلو برای دیابتی ها

۲ عدد زردآلو تازه (یا ۷۰ گرم) دارای ویتامین ها و مواد معدنی زیر می باشد :

کالری: ۳۴

کربوهیدرات: ۸گرم

پروتئین: ۱گرم

چربی: ۰.۲۷گرم

فیبر: ۱.۵گرم

ویتامین A: ۸٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

ویتامینC : ۸٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

ویتامین E: ۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

پتاسیم: ۴٪ از میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه

همچنین ببینید:

پرتقال میوه مفید برای دیابتی ها

علاوه بر این ، این میوه منبع مناسبی از بتاکاروتن ، لوتئین و زاکزانتین است که همگی آنتی اکسیدانهای قدرتمندی هستند که به مبارزه با رادیکالهای آزاد در بدن شما کمک می کنند .بهتر است زردآلو را به طور کامل استفاده کنید ، زیرا پوست آن دارای مقادیر زیادی فیبر و مواد مغذی است.عطر و طعم شیرین و لطیف زردآلو و همچنین مواد مغذی چشمگیر آن باعث می شود که آنها مواد ارزشمندی در رژیم غذایی شما باشند. آنها دارای ویتامین A و مقادیر قابل توجهی ویتامین C هستند ، پتاسیم ، مس و منگنز را نیز در اختیار بدن شما قرار می دهند. بعلاوه ، زردآلوها بر خلاف شیرینی هایی که حاوی قند و کربوهیدراتهای فرآوری شده هستند ، می توانند به برطرف کردن میل شما برای خوردن مواد غذایی شیرین را بدون اینکه تاثیر منفی بر سطح قند خونتان داشته باشند، کمک کنند . شاخص گلیسمی پایین زردآلو و مواد مغذی موجود در آن به آنها کمک می کند تا بتوانند سطح قند خون شما را تنظیم کنند.

شاخص گلیسمی

با داشتن شاخص گلیسمی یا GI : 34 ، زردآلو تازه به عنوان یک ماده غذایی با شاخص گلیسمی کم به شمار میرود. زردآلو خشک نیز دارای GI حتی پایین تر از 30 است. این بدان معنی است که هر دو زردآلوی تازه و خشک بعد از غذا تأثیر چندانی بر سطح قند خون شما ندارند . در صورت داشتن مشکل در تنظیم قند خون ،مصرف مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین برای سلامتی شما حائز اهمیت است. زردآلوهای تازه یا خشک شده یک افزودنی عالی برای یک رژیم دیابتی هستند.

اثر فیبر

وجود فیبر در زردآلو باعث ایجاد برخی از اثرات مفید زردآلو  بر قند خون میشود . فیبر هضم غذا را کنترل می کند تا رهاسازی قند در جریان خون شما نیز کنترل شود و همچنین توانایی بدن در پاسخ به انسولین را نیز بهبود می بخشد و اینها همه  به کنترل بهتر قند خون کمک می کنند. یک فنجان زردآلو تازه خرد شده حاوی ۳ گرم فیبر رژیمی است ، در حالی که نصف فنجان زردآلو خشک شده دارای ۴.۷گرم فیبر است . هر وعده ی غذایی زردآلو خشک ۱۸ درصد از نیاز روزانه فیبر برای زنان و ۱۲ درصد از نیاز روزانه آقایان به فیبر را تامین میکند.

ویتامین E

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توضیح میدهد: ویتامین E موجود در زردآلوهای تازه و خشک نیز در تأثیر آنها بر قند خون برای برخی از افراد نقش دارد. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، و رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها به بهبود میزان قند خون برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک می کند. مصرف یک نصف فنجان زردآلو خشک باعث افزایش ۳ میلی گرمی ویتامین E در بدن شما می شود و ۱۹ درصد از میزان روزانه توصیه شده برای مصرف این ویتامین را تأمین می کند. یک فنجان زردآلوی خرد شده تازه حاوی ۱.۵میلی گرم ویتامین E یا ۱۰ درصد از میزان توصیه شده برای مصرف روزانه آن است.

راه های مصرف زردآلو

زردآلوهای خشک به تنهایی میتوانند یک میان وعده خوب باشند و با مخلوط شدن با آجیل و دانه های خوراکی نیز میتوانند به خوبی عمل کنند. همچنین میتوان ازآنها در سالادها نیز استفاده کرد.سعی کنید کوینوآ ، زردآلو خشک خرد شده ، پیاز ، نعنا تازه و آب پرتقال را برای تهیه یک سالاد دارای فیبر بالا با هم ترکیب کنید؛ این سالاد میتواند به تنظیم قند خون شما کمک می کند. زردآلوهای تازه را به تنهایی مصرف کنید ، یا میتوانید ترکیب زردآلو تازه ی خرد شده و کره بادام طبیعی بر روی نان تست های سبوس دار را در لیست صبحانه های سالمتان قرار دهید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthyeating

healthline

دیدگاه تان را بنویسید