پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 303

فواید نعناع برای دیابتی ها

نعناع گیاهی بومی اروپا و آسیا است ، اکنون در نقاط مختلف جهان پرورش می یابد. این ماده معمولاً به عنوان عطر و طعم دهنده در غذاها ، آدامس های جویدنی ، آب نبات و خمیر دندان ها استفاده می شود...

فواید نعناع برای دیابتی ها

نعناع  گیاهی بومی اروپا و آسیا است ، اکنون در نقاط مختلف جهان پرورش می یابد. این ماده معمولاً به عنوان عطر و طعم دهنده در غذاها ، آدامس های جویدنی ، آب نبات و خمیر دندان ها استفاده می شود. نعناع همچنین به عنوان دارویی گیاهی بخصوص برای مشکلات گوارشی و پوستی استفاده می شود. همچنین ممکن است به دیابتی هایی که دچار سوء هاضمه ، نفخ و عوارض عصبی هستند نیز کمک کند. برای اهداف دارویی ، مکمل های نعناع به شکل چای ، کپسول ، روغن و پماد در دسترس هستند.

همچنین ببینید:

افت قند شدید دارم ولی متوجه نمیشم!

بهبود در وضعیت هضم و گوارش

براساس بررسی های فیزیولوژیکی آمریکا ، در بیماران دیابتی ، متابولیسم قندها و چربی ها هم مختل میشود. دیابتی ها در هضم چربی ها مشکل دارند. بنابراین ، سوء هاضمه و درد معده علائم شایع در بیماران مبتلا به دیابت است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توضیح می دهد که نعناع ممکن است در این زمینه به دیابتی ها کمک کند زیرا باعث بهبود جریان صفرا  (به ویژه هنگامی که وعده های غذایی چرب خورده اند)می شود و بنابراین به هضم غذا کمک می کند.

نفخ

در افراد دیابتی گاهی اوقات حرکات موجود در روده کند است ( شرایطی به آن گاستروپارزیس میگویند.) در نتیجه ، غذا بیشتر در معده می ماند و دچار تخمیر می شود و باعث رشد باکتری ها می شود. غذاهای تخمیر شده و باکتریهای روده گاز زیادی  تولید میکنند که به صورت نفخ  و گرفتگی شکم بروز می کند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می گوید ، نعناع به آرامش و تسکین عضلات دستگاه گوارش و خروج گاز اضافی کمک می کند.

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی ، یک عارضه دیابتیک است که بر اعصاب تأثیر می گذارد. علائم نوروپاتی دیابتی شامل سوزش ، درد ، سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست یا پا است. به گزارش محققان ، پمادها یا کرم های  برپایه ی  منتول (ماده مؤثر در نعناع ) خاصیت خنک کنندگی دارند و به مدیریت درد عصب کمک می کنند.

هشدارها

در برخی از افراد ، نعناع ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک  شود. مکمل این ماده ممکن است با داروهایی از جمله سیمواستاتین ، سیکلوسپورین و فلدیپین در تعامل باشد. داروشناسان هشدار می دهند که در صورت داشتن سنگ  صفرا ، ریفلاکس معده یا زخم معده نباید از نعناع استفاده شود.

ملاحظات

به نظر می رسد نعناع ممکن است به اختلالات گوارشی و عصبی مرتبط با دیابت کمک کند. اما از پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی سؤال کنید. مکمل های نعناع نباید جایگزین داروهای معمول مصرفی شما شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

livestrong

دیدگاه تان را بنویسید