پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 296

فواید بی نظیر پاپریکا برای دیابتی ها

تنظیم قند خون، بهبود بینایی، اثرات ضد سرطان، کاهش درد و التهاب و ... همه اینها از اثرات مصرف پاپریکا هستند ...

 برای اکثر ما، پاپریکا فقط یک ادویه است که آن را در غذا های خود می‌ریزیم تا به آن ها طعم و رنگ اضافه کنیم. این ادویه که از فلفل های خشک فلفل دلمه‌ای تهیه می‌شوند، در انواع مختلف و در طعم های شیرین، گرم و دودی عرضه می‌شوند. اما پاپریکا علاوه بر تقویت طعم خورش و غذا های گوشتی ما، به لطف ویتامین ها و ترکیبات مغذی که دارد، فواید زیادی برای بدن ما به همراه می‌آورد.

پاپریکا

قند خون را تنظیم می‌کند

پاپریکا به عنوان یک تنظیم کننده خوب میزان قند خون شناخته شده است. به گزارش بهداشت نیوز، محتوای کپسایسین آن تأثیر مثبتی بر روی ژن های کنترل کننده قند خون دارد و فعالیت آنزیم هایی که قند را تجزیه و وارد خون می‌کنند، مهار می‌کند. مطالعه‌ای که روی ۴۲ خانم باردار مبتلا به دیابت انجام شده است، نشان داد که مصرف منظم ۵ میلی گرم مکمل کپسایسین باعث کاهش سطح قند خون بعد از غذا می‌شود.

همچنین ببینید:

فواید اسید فولیک برای دیابتی ها

بینایی را بهبود می‌بخشد

ویتامین E، لوتئین، بتا کاروتن و زاکزانتین از اجزای پاپریکا هستند که برای تقویت بینایی و داشتن دیدی سالم شناخته شده اند. در بین این چهار ماده، لوتئین و زاکزانتین به عنوان آنتی اکسیدان هایی که بروز آب مروارید را متوقف می‌کنند شناخته شده اند و در محافظت از چشم و بینایی بسیار موثر هستند.

اثرات ضد سرطان دارد

سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر است. خوشبختانه، پاپریکا حاوی ریز مغذی هایی است که بدن را در برابر انواع خاصی از سرطان ها به ویژه سرطان سینه محافظت می‌کند. یک مطالعه که بر روی ۲۰۰۰ زن انجام شده بود، نشان داد که افرادی که از رژیم های غذایی سرشار از بتاکاروتن، زاکسانتین و لوتئین استفاده می‌کنند، ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

درد و التهاب را کاهش می‌دهد

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، پاپریکا سرشار از کپسایسین است، عصاره‌ای تند که به اثبات رسیده است که دارای خاصیت ضد درد و ضد التهاب است. مطالعات نشان می‌دهند که کپسایسین با گیرنده های سلول های عصبی به هم می‌پیوندد تا یک سری مراحل را که باعث کاهش درد و التهاب می‌شوند راه اندازی کنند. خواص ضد التهابی پاپریکا آن را به سلاح خوبی در برابر بیماری های خود ایمنی نیز تبدیل کرده است.

همچنین ببینید:

در هنگام ابتلا به دیابت چه باید بنوشید!؟

سطح کلسترول را بهبود می‌بخشد

پاپریکا همچنین حاوی کپتانتین کاروتنوئید است که به افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) در بدن کمک می‌کند. افزایش HDL باعث کاهش کلسترول بد (LDL) در بدن می‌شود. از این رو، هنگامی که پاپریکا را در رژیم غذایی خود قرار می‌دهید، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش می‌دهید.

فلفل ها فقط خوشمزه نیستند آنها ممکن است یک روز بتوانند زندگی شما را نجات دهند!

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

medicaldaily

دیدگاه تان را بنویسید