پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 290

فواید ویتامین B6 برای دیابتی ها

پیش بینی می‌شود ویتامین B6 مانع پیشرفت رتینوپاتی دیابتی ( بیماری شبکیه که منجر به اختلال یا از بین رفتن بینایی می‌شود) می‌شود. مطالعات قبلی گزارش داده‌اند که درمان با ویتامین B6 در موش های دیابتی منجر به جلوگیری از پارگی مویرگ ها شده است.

ویتامین  B6 یا پیریدوکسین یکی از هشت ویتامین B است. مواد مغذی این خانواده ویتامین ها برای عملکرد های حیاتی در بدن شما ضروری هستند. کارکرد های آن شامل کاهش استرس و همچنین حفظ سلامتی کلی بدن است. ویتامین B-6 غالباً به صورت مکمل موجود است، اما می‌توانید با مصرف این ۱۵ غذای کمکی نیز آن‌را به بدنتان برسانید. یادتان باشد همیشه بهتر است که ویتامین های مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی دریافت کنید.

ویتامین B6 (پیریدوکسین)

شیر

ماهی تن

تخم مرغ

جگر مرغ

گوشت گاو

هویج

اسفناج

سیب زمینی شیرین

نخود

نخودفرنگی

موز

غلات صبحانه

پنیر ریکوتا

ماهی سالمون

آووکادو

همچنین ببینید:

آیا کشمش قند خون را بالا می برد؟

ویتامین B6 و دیابت

مطالعات نشان داده‌اند که نوروپاتی دیابتی (آسیب شدید ناشی از سطح قند خون به سیستم عصبی) ممکن است با کمبود ویتامین B6 همراه باشد. مکمل های پیریدوکسین ممکن است بتوانند تحمل گلوکز را بهبود ببخشند، به خصوص برای مبتلایان به دیابت بارداری یا اختلال در تحمل گلوکز ناشی از مصرف قرص کنترل زایمان.

ویتامین B6  نقش مهمی در پیشگیری از عوارض ناشی از دیابت دارد

پیش بینی می‌شود ویتامین B6 مانع پیشرفت رتینوپاتی دیابتی ( بیماری شبکیه که منجر به اختلال یا از بین رفتن بینایی می‌شود) می‌شود. مطالعات قبلی گزارش داده‌اند که درمان با ویتامین B6 در موش های دیابتی منجر به جلوگیری از پارگی مویرگ ها شده است. و پایین بودن سطح ویتامین B6 در سرم خون افراد با انسداد مویرگ های شبکیه همراه بوده است. با این حال، داده های مربوط به این موضوع در بیماران مبتلا به دیابت پراکنده است.

همچنین ببینید:

فواید بی نظیر پاپریکا برای دیابتی ها

اما طی آزمایشات و مطالعات دقیق و فراوان مشخص شده است که مصرف زیاد ویتامین B6  با کاهش شیوع رتینوپاتی دیابتی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ همراه بوده است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

diabetes

healthline

دیدگاه تان را بنویسید