پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 244

آیا ارتباطی بین کمر درد و دیابت وجود دارد؟

اگر دیابت و کمردرد دارید ، عضوی از یک کلوپ بسیار بزرگ هستید. مطالعه ای که روی ۶۷۰۰۰ بیمار در کلینیک مایو انجام شد ، نشان داد که حدود ۲۷٪ از افراد مبتلا به دیابت دچار درد مزمن در ناحیه کمر یا گردن خود هستند ، در حالی که این میزان در جمعیت عمومی حدود ۱۳٪ است...

اگر دیابت و کمردرد دارید ، عضوی از یک کلوپ بسیار بزرگ هستید. مطالعه ای که روی ۶۷۰۰۰ بیمار در کلینیک مایو انجام شد ، نشان داد که حدود ۲۷٪ از افراد مبتلا به  دیابت دچار درد مزمن در ناحیه کمر یا گردن خود هستند ، در حالی که این میزان در جمعیت عمومی حدود ۱۳٪ است.

آیا ارتباطی بین کمر درد و دیابت وجود دارد؟

کمر درد به طور جدی بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می گذارد و علت اصلی ناتوانی در ایالات متحده و جهان است. اما چرا افراد دیابتی باید دو برابر بیشتر از افراد دیگر دردی شدید و آسیب رسان به زندگی داشته باشند؟

تجزیه و تحلیل مطالعه ای استرالیایی بر روی بیش از ۱۶۰۰۰۰ بیمار در ۱۱ مطالعه در شش کشور ، چندین پیوند احتمالی را یافت. سطح بالای قند خون و کلسترول بد خون می تواند "آسیب بافتی را تسهیل کند". مطالعات انجام شده بر روی حیوانات تأیید می کند که ستون فقرات موش صحرایی با وجود قند خون بالا دچار آسیب می شود.

محققان استرالیایی نوشته اند: "دیابت کنترل نشده جریان خون را کاهش می دهد و احتمال التهاب غضروف را افزایش می دهد." این روند در موشهای صحرایی نیز مشاهده شده است. دیسک های نخاعی به خودی خود رگ خونی ندارند و به مواد مغذی عروق استخوان های مهره ای اعتماد می کنند. اگر این عروق باریک شوند (زیرا اغلب در دیابت اینگونه است) دیسک ها ممکن است تحلیل بروند و باعث درد شوند. محققان همچنین می گویند که از دست دادن قدرت عضلانی یا اثرات داروی دیابت نیز می تواند بر درد تأثیر بگذارد.

مانوئلا فریرا ، دکتر سرشناس به ساینس دیلی گفت: "دیابت نوع ۲ و کمردرد هر دو با چاقی و کمبود فعالیت بدنی ارتباط زیادی دارند ... کنترل وزن و فعالیت بدنی نقش اساسی در حفظ سلامت دارند." سایر پیوندهای احتمالی درد کمر و دیابت شامل انزوای اجتماعی و افسردگی است که در افراد دیابتی شایع است و خطر درد مزمن را افزایش می دهد.

این مطالعه نتیجه گرفت که ارتباط بین دیابت و کمردرد به اندازه کافی قوی است به طوری که پزشکان باید غربالگری دیابت را در بیمارانی که به دنبال مراقبت از درد گردن و کمر هستند ، بررسی کنند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید