کد خبر: 216

ورزش تولید انسولین را بهبود می بخشد!

بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که جلسات کوتاه ورزش با شدت بالا از جمله حرکت عملکردی و تمرینات مقاومتی ممکن است عملکرد سلولهای بتا تولید کننده انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲بهبود ببخشد.

بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که جلسات کوتاه ورزش با شدت بالا از جمله حرکت عملکردی و تمرینات مقاومتی ممکن است عملکرد سلولهای بتا تولید کننده انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲بهبود ببخشد. تقریباً ۲۸ میلیون نفر در ایالات متحده با دیابت نوع ۲ زندگی می کنند ، که با مقاومت به انسولین که در آن سلول ها از انسولین به طور موثر استفاده نمی کنند و یا ترشح ناکافی انسولین توسط لوزالمعده مشخص می شود.

ورزش تولید انسولین را بهبود می بخشد!

تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت های هوازی یا تمریناتی که ضربان قلب را افزایش می دهند ، عملکرد سلولهای بتا و ترشح انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود می بخشند. با این حال ، به نظر می رسد زیرمجموعه ای از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارای "مقاومت در برابر ورزش" هستند و بهبودی در کنترل قند خون ناشی از فعالیت بدنی منظم را تجربه نمی کنند.برای تعیین اثر بخشی یک نوع فعالیت بدنی متناوب که به عنوان تمرین با شدت بالا (F-HIT) شناخته می شود که ترکیبی از حرکاتی مانند بلند کردن وزنه ، ورزش های هوازی و ژیمناستیک است بر عملکرد سلولهای بتا ، محققان  ‍۱۲ بزرگسال با میانگین سنی ۵۳ سال که دیابت نوع ۲داشتند را بررسی کردند. شرکت کنندگان در یک برنامه شش هفته F-HIT شرکت کردند که یک مربی کراس فیت در آن شرکت می کرد و هر هفته سه جلسه آموزشی برگزار میکردد.  فعالیت ها هر هفته تغییر می کرد و شامل یک جلسه با شدت بالا بود که در آن افراد به بیش از ۸۵ درصد از حداکثر ضربان قلب هدف خود می رسیدند.

افراد تحت آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (که در آن سطح قند خون قبل و بعد از مصرف یک نوشیدنی غنی از گلوکز اندازه گیری می شود) و اندازه گیری چربی بدن و توده بدن قبل و بعد از مطالعه قرار گرفتند. مربی ورزش همچنین تعداد اسکات ، دراز و نشست و شنای که شرکت کنندگان در روزهای دوم و آخر مطالعه انجام دادند را به منظور تعیین ظرفیت ورزش و تناسب اندام ثبت کرد.

محققان دریافتند که برنامه F-HIT منجر به افزایش قابل توجهی در عملکرد سلولهای بتا ، عملکرد کبد و ظرفیت ورزشی و همچنین کاهش وزن و درصد چربی بدن و در کل یعنی همه عواملی که می توانند سطح قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد تاثیر دارد. محققان خاطرنشان کردند: "در اینجا ما نشان می دهیم که ورزش با شدت بالا به مدت کم و۱۰ تا ۲۰  دقیقه در روز ، سه روز در هفته و به مدت شش هفته باعث بهبود عملکرد سلولهای بتا در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ می شود."

"برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ممکن است سخت باشد که به یک رژیم سخت ورزشی پایبند شوند ،و  کمبود وقت را به عنوان یکی از موانع اصلی ذکر می کنند " "برنامه های F-HIT مانند کراس فیت با ایجاد ساختار ، نظارت و پاسخگویی ، با حداقل تعهد زمانی ، می توانند این مانع را برطرف کنند."

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید