پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1227

همه چیز درباره متفورمین/ بررسی قیمت و عوارض قرص متفورمین

متفورمین جزو داروهای ضد دیابت است که میزان تولید قند در بدن را کنترل میکند ودریافت گلوکز مواد غذایی را کاهش می دهد ....

متفورمین خط اول دفاع برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در نظر گرفته می شود زیرا ایمن، موثر و مقرون به صرفه است. این دارو به افزایش وزن ربطی ندارد و تاثیر بسیار کمی بر اندام های داخلی میگذارد. هرچند مطالعات نشان داده است که متفورمین در برخی از افراد باعث ایجاد بعضی از عوارض جانبی می شود.

همه چیز در مورد متفورمین

 

برخی بیماران انتظار دارند که این دارو مانند انسولینی به شکل قرص عمل کند و قند خونشان  را به طور ناگهانی کاهش دهد . اما متفورمین چنین کاری نمی کند. اصلا!

همانطور که میلیون ها نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ این موضوع را میدانند ، متفورمین بلافاصله قند خون شما را کاهش نمی دهد. بلکه بسته به دوز مصرفیتان ممکن است چیزی حدود چهار یا پنج روز طول بکشد تا اثرگذاری این دارو را تجربه کنید.

این دارو ممکن است به صورت چشم گیری تمام مشکلات شما را برطرف نکند. اما دارویی مؤثر است و تعامل آن با بدن پیچیده و جالب است.

همچنین ببینید:

طرز تهیه بستنی بدون قند!

آنچه در مورد متفورمین می دانیم

متفورمین با نام های تجاری Glucophage ، Fortamet ، Glumetza و Riomet نیز به فروش می رسد ، و از دسته داروهای موسوم به بیگوانید ها است که مانع تولید گلوکز در کبد می شوند.

این دارو سطح انسولین را در بدن افزایش نمی دهد ، اما در عوض میزان قندی را که  بدن تولید و جذب می کند کاهش میدهد. متفورمین همزمانی که باعث کاهش تولید گلوکز در کبد میشود ، با افزایش حساسیت بدن به انسولین ، قند خون را نیز کاهش می دهد. همچنین میزان دریافت گلوکز بدن افراد را از غذاهایی که می خورند کاهش می دهد.

در اکثر مبتلایان به دیابت نوع ۲ ، متفورمین تلاش می کند که قند خون را به تدریج کاهش دهد . مصرف این دارو باید همراه با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد. در نتیجه شما سریعا و یک شبه تاثیر آن را بر بدنتان نخواهید دید زیرا این دارو یک مؤلفه مهم در یک موضوع بزرگتر یعنی بهبود وضعیت سلامت است و با کمکش شرایط را برایتان قابل کنترل می کند.

 

عوارض جانبی

متفورمین در برخی از افراد عوارض جانبی ایجاد می کند ، اما در بسیاری از موارد این عوارض خفیف است و اصولا با مصرف دارو در دفعات اول اتفاق می افتد. حالت تهوع و ناراحتی معده مانند درد معده ، گاز ، نفخ و اسهال در افرادی که شروع به استفاده از متفورمین می کنند تا حدودی متداول است.

برخی از افراد ، بلافاصله پس از مصرف دزهای زیاد متفورمین دچار ناراحتی معده می شوند ، بنابراین معمولاً پزشکان تجویز را با دوز پایین شروع میکنند و کم کم آنرا افزایش داده و به دوز دلخواهشان میرسانند. بسیاری از افراد با دوز پایین- ۵۰۰ میلی گرم یک بار در روز - شروع به مصرف این دارو میکنند و طی چند هفته و به تدریج این دوز را افزایش میدهند تا این که دوز روزانه مورد مصرفشان به حداقل ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برسد. در نتیجه در این حالت احتمال ابتلا به ناراحتی معده در اثر مصرف این دارو کمتر خواهد شد ، اما همچنین زمان بیشتری طول خواهد کشید تا اثرات دارو بر بدن قابل رویت شود.

هنگام شروع مصرف متفورمین ممکن است عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنید که گفته میشود این علائم میتواند با میزان کربوهیدرات هایی که در رژیم غذایی خود مصرف میکنید در ارتباط باشد. در نتیجه هنگامی که میزان کربوهیدرات ها را کاهش میدهید، علائم ناراحتی معده از بین می رود.

این دارو می تواند عوارض جانبی جدی تری نیز ایجاد کند (اگرچه این موارد نادر است). جدی ترین آن اسیدوز لاکتیک است ، یعنی بیماری ناشی از تجمع اسید لاکتیک در خون. این امر می تواند در صورت انباشت زیاد متفورمین در خون آن هم به دلیل مشکلات مزمن یا حاد (به عنوان مثال کم آبی) کلیه ایجاد شود. نارسایی حاد قلبی شدید یا مشکلات شدید کبدی نیز می تواند منجر به عدم تعادل لاکتات شود.

متفورمین همچنین می تواند خطر ابتلا به هیپوگلیسمی (قند خون پایین) را افزایش دهد ، به ویژه برای افرادی که انسولین و داروهایی مصرف می کنند که ترشح انسولین را افزایش می دهد (مانند سولفونیل اوره ها) ، همچنین در صورتی که با مصرف بیش از حد الکل نیز همراه باشد میتواند عوارضی داشته باشد .

از آنجا که استفاده طولانی مدت از متفورمین می تواند مانع از جذب ویتامین B12 شود و در نتیجه باعث کم خونی شود، در بعضی مواقع افراد نیاز به مصرف مکمل ویتامین B12  در رژیم غذایی خود دارند.

برای بیشتر افرادی که متفورمین مصرف می کنند ، عوارض جانبی خفیف و مدت زمان بروز آن نسبتاً کوتاه است.

 

"Faux Low"

عارضه جانبی دیگری نیز وجود دارد که اغلب توسط افرادی که برای اولین بار متفورمین مصرف می کنند تجربه شده است. این عارضه Faux Low  نامیده می شود.

هنگامی که موفق میشوید قندخونتان را بعد ازمدت قابل توجه و مداومی بالا بودن(یعنی بالاتر از ۱۸۰میلی گرم در دسی لیتر) تا به حد عادی کاهش دهید (چه با شروع به درمانی مانند متفورمین یا داشتن یک رژیم کم کربوهیدرات  و چه هردو) به نظر میرسد که بدن شما پاسخی به این تغییر خواهد داد که گویی شما دروضعیت هیپوگلیسمی واقعی (زیر ۷۰میلی گرم در دسی لیتر) قرار دارید.

اگرچه افراد مبتلا به دیابت، آستانه قند خون و علائم متفاوتی دارند ، اما در صورتی که افراد قند خون ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر داشته باشند احساس تحریک پذیری، خستگی ، لرز و سرگیجه می کنند.

اگر علائمی مانند اینها را تجربه کردید و با یک گلوکز سنج سطح قند خون خود را اندازه گرفتید ومتوجه شدید  که این احساس پایین بودن قند خون اشتباه است (به عنوان مثال گلوکزسنج به شما می گوید که mg / dl ۹۶ گلوکز در خونتان دارید) همچنان متفورمین خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید و شروع به مصرف کربوهیدرات نکنید (مثلاغذاهای غنی از کربوهیدرات مانند آب پرتقال برای احیای قندتان نخورید ).

اگر واقعاً دچار نقص کمبود واقعی گلوکز نباشید(در واقع دچارعارضه  Faux Low شده باشید ) نوشیدن آب و خوردن یک میان وعده پر سدیم و کم کربوهیدرات  (آجیل برای این کار عالی است ، به خصوص آجیل های ماکادامیا که پر چربی هستند) علائم را تسکین می دهد و به شما این امکان را می دهد که با حال بهتری بتوانید رژیمتان را ادامه دهید.

همچنین ببینید:

فواید سویا برای مبتلایان به دیابت!

توجه داشته باشید که خصوصاً برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که در حال مصرف متفورمین و انسولین یا سولفونیل اوره هستند، هیپوگلیسمی یک خطر جدی است. اگر احساس میکنید دچار کمبود گلوکز شده اید ، قند خون خود را بررسی کنید زیرا ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که نیاز به درمان هیپوگلیسمی با قرص گلوکز یا آب پرتقال یا موارد مشابه آن داشته باشید.

 

سایر مزایای احتمالی متفورمین

اکثر مبتلایان به دیابت نوع ۲ ، متفورمین مصرف میکنند و از آن راضی هستند ، چراکه به صورت عمومی در دسترس است و دارای قیمت پایینی نیز هست. در نتیجه انجمن داروهای آمریکا آن را در صدر داروهای مراقبت از دیابت قرار داده است.

اما متفورمین خارج از درمان دیابت نوع ۲ می تواند از مزایای دیگری نیز برخوردار باشد.

محققان در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این دارو می تواند در مبارزه با سرطان، مشکلات عصبی ، مشکلات بینایی مانند دژنراسیون ماکولا و حتی پیری کمک کند؟! برای رسیدن به نتیجه قطعی در این موارد احتیاج به زمان و مطالعه ی بیشتری است؛اما به هر حال اثر بخشی آن در روند کاهش قند خون یک امر اثبات شده میباشد.

در عین حال ، از متفورمین  در درمان دیابت حاملگی و سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز استفاده می شود.

انجمن دیابت آمریکا (FDA) اعلام کرده است که پزشکان بیشتری باید متفورمین را برای درمان پیش دیابت (حالتی که سطح قند خون بالا است اما هنوز به حدی نرسیده است که بتوان وضعیت را ابتلا به دیابت تلقی کرد)  تجویز کنند به خصوص برای افراد زیر ۶۰ سال .

FDA همچنین هنوز متفورمین را به عنوان دارویی برای کمک به کاهش وزن رسماً تأیید نکرده است. بسیاری از مبتلایان به دیابت نوع ۲ پس از مصرف دارو دچار کاهش وزن شده اند ،اما  محققان هنوز نتوانسته اند دلیلی مبتنی بر این که این کاهش وزن تحت تاثیر مصرف متفورمین بوده است بیابند. برخی معتقدند که این دارو اشتها را کاهش می دهد ، در حالی که برخی دیگر می گویند که این دارو در نحوه ذخیره و استفاده بدن از چربی تأثیر می گذارد.

دانشمندان همچنین در حال بررسی پتانسیل متفورمین برای محافظت در برابر بیماری های قلبی در مبتلایان به دیابت نوع ۲ هستند و برخی از داده های قدیمی نیز از این امر پشتیبانی می کنند. در حالی که آزمایشات دقیقی هنوز برای اینگونه نتیجه گیری ها انجام نشده است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

 

متفورمین و دیابت نوع ۱

اگر متفورمین در معالجه سرطان یا بیماری های عصبی مانند هانتینگتون مفید باشد ، جالب خواهد بود. اما اگر مشخص شود که به افراد در مدیریت دیابت نوع 1 کمک می کند چه می شود؟!

متفورمین در حال حاضر از طرف آژانسهای نظارتی ایالات متحده یا اروپا برای استفاده در درمان دیابت نوع ۱ مورد تأیید نیست ، اما به نظر می رسد مردم به هر حال داروی خود را مصرف می کنند ، و اگرفردی مبتلا به دیابت نوع ۱ اضافه وزن داشته باشد ، بسیاری از پزشکان برایش این دارو را تجویز می کنند. در واقع چندین دلیل وجود دارد که متفورمین برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ گزینه ای جذاب است؛ یک اینکه متفورمین به کاهش تولید گلوکز در کبد کمک می کند ، که این یک مشکل در دیابت نوع ۱ است؛ و دو اینکه افراد مبتلا به این نوع از دیابت نیزغالباً دچار مقاومت در برابر انسولین هستند و متفورمین می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.

*متفورمین ممکن است باعث کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری های قلبی شود. اخیرا نتایج مطالعه ای که به مدت سه سال بر روی گروهی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ انجام شده بود  منتشر شده است که حاکی از آن است که شرکت کنندگانی که متفورمین مصرف میکردند دچار کاهش وزن شدند. همچنین محققان در این مطالعه نیز نتوانستند به این نتیجه برسند که متفورمین بطور قطعی از افراد در برابر ابتلا به بیماری قلبی محافظت می کند ، اما براساس روند مشاهده شده در داده ها ، محققین نتیجه گرفتند که این دارو ممکن است نقشی در مدیریت جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشد.

اگرشما  فردی با دیابت نوع ۲ هستید ، مصرف متفورمین برای اهداف اصلی مورد نظر در درمان بیماریتان مزایای زیادی به همراه دارد.

عوارض جانبی آن برای اکثر افراد بسیار کم است ، مقرون به صرفه است و تحت پوشش Medicare و بیشتر بیمه هاست. و میتوان گفت: متفورمین لازم نیست که پیری یا سرطان را درمان کند تا بسیار ارزشمند باشد؛ همین که به افراد کمک می کند تا بدنشان بتواند انسولین را پردازش کند و در نتیجه بتوانند زندگی خود را با کیفیت بهتری ادامه دهند کافی و عالی است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diatribe

دیدگاه تان را بنویسید