پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1131

صفر تا صد قرص زیپمت/ عوارض و مزایای آن برای دیابتی ها

زیپمت مخلوط دو تا دارو هست ، از گونه داروهای ترکیبی ساخته شده است برای این که بیمار راحت تر باشد و ...

از زمانی که دیابت را شناختند اولین تصوری که از دیابت داشتند این بود که لوزالمعده خوب کار نمیکند و انسولین کافی نمی‌سازد .

میدانید که اولین دارویی هم که برای درمان دیابت آمد انسولین بود ، تا سالهای سال و دو تا سه دهه انسولین داروی بی رقیب دیابت بود و هیچ داروی دیگری برای درمان دیابت وجود نداشت .

 صفر تا صد قرص زیپمت/ عوارض و مزایای آن برای دیابتی ها

تا اینکه دیده شد بعضی از داروها هستند که لوزالمعده را تحریک می‌کنند که بیشتر انسولین بسازند ، یه خانواده ای به اسم خانواده سولفونیل اوره ها که به اسم گلی بنگلامید هم شناخته شده است .

داروهای نسل جدید سولفونیل اوره ها آمده است مثل گلی کلازید یا دیابزید یا دایمیکرون و برندهایی نظیر اینها که لوزالمعده را تحریک می‌کنند برای انسولین ساختن .

همچنین ببینید:

خواص بی نظیر ترب برای دیابتی ها

ولی بعداً متوجه شده اند که تمام داستان دیابت در لوزالمعده نیست ، دیده شده که خیلی از اوقات مشکل در کبد دیابتی ها هست ، کبد دیابتی ها قند زیاد می‌سازد و داروی متفورمین که دوستان دیابتی به وفور ازش استفاده می‌کنند و در هنوز هم جز بهترین دارو‌های دیابت است ، جلوی قند سازی زیاد کبد را می‌گیرد .

در افراد معمول و سالم و کسانی که دیابت ندارند و همه افراد دیابتی و غیر دیابتی ها  وقتی غذا نمی‌خورند قندشان از کبد وارد میشود ولی من و شما بلافاصله وقتی غذا می‌خوریم قند سازی کبد متوقف می‌شود چون قند از غذا آمده است ، در دیابتی ها این اتفاق نمی‌افتد قند کبد با قند غذا جمع می‌شود و قند بعد از غذا بالا می‌رود .

متفورمین جلوی قند سازی کبد را می‌گیرد و زیپمت دو تا دارو هست و دو تا قسمت دارد ، زیپتین و متفورمین ، پس یه قسمتی از این دارو متفورمین است که خدمتتون عرض کردم جلوی قند سازی کبد را می‌گیرد .

زیپتین چه دارویی هست ؟

زیپتین در حقیقت اسم سیتاگیلیپتین هست که مربوط به شرکت داروسازی دکتر عبیدی هست ، سیتاگیلیپتین یک داروی دیگری هست ، ما متوجه شده ایم وقتی غذا میخوریم یک هورمونی از روده ی ما ترشح می‌شود که این هورمون خیلی کارها انجام می‌دهد که یکی از کارهایش این است که به لوزالمعده دستور انسولین سازی را می‌دهد و به کبد دستور میدهد قند نسازد ، این هورمون در بدن افراد دیابتی کم هست یا مشکل دیگری که وجود دارد وقتی این هورمون در بدن ترشح می‌شود یه آنزیمی در بدن ما وجود دارد که ما پزشکان بهش می‌گوییم dpp4 این آنزیم کارش این هست که این هورمون روده رو بی اثر می‌کند بنابراین هورمون روده ما چند دقیقه بیشتر اثر ندارد .

یک سری داروهایی را ساختند که آنزیمی که هورمون روده ما را خراب می‌کند زودتر خرابش بکنند ، یه جور به دشمن حمله کردن هست یعنی به دشمن هورمون روده حمله می‌کنیم .

همچنین ببینید:

استفاده از منیزیم برای گرفتگی پای دیابتی ها!

این دسته داروها را اصطلاحاً بهش می‌گوییم مهار کننده های آنزیم dpp4 که یکی از داروها همین سیتاگیلیپتین هست که به اسم زیپتین شناخته می‌شود .

پس زیپمت مخلوط دو تا دارو هست ، از گونه داروهای ترکیبی ساخته شده است برای این که بیمار راحت تر باشد و لازم نباشد دو تا دارو را جداگانه بخورد ، مخلوطی از متفورمین که خدمتتون عرض کردم جلوی قند سازی کبد را می‌گیرد به اضافه دارویی به اسم سیتاگیلیپتین که آنزیمی که میزند هورمون روده ی ما را خراب می‌کند که هورمون روده خودش نقش مهمی در کنترل قند دارد آن را خراب می‌کند ، بنابراین هورمون روده ی ما بیشتر اثر می‌کند و از این طریق قند خون ما دیگر پایین می آید .

منبع: دیابتی پلاس

دیدگاه تان را بنویسید