پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1035

فواید شاتوت برای دیابتی ها

نسبت به مقدار مصرف شاتوت به پاسخ فیزیولوژیک بدن دیابتی حتما باید دقت شود و شاتوت جزء میوه های خوب برای یک فرد دیابتی با ارزش غذایی بالا محسوب می‌شود ...

 با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد فواید شاتوت برای دیابتی ها، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

راجع به یک میوه خیلی خوب و خوشمزه می‌خواهیم صحبت کنیم که اتفاقا برای شما دیابتی ها هم خیلی خوب هست، چون نمایه گلایسمی پایینی دارد، فیبر بالایی دارد و منبع فوق العاده بالایی از ویتامین C هست، حاوی ویتامین K خوبی نیز هست.

این میوه شاتوت است و از رنگ شاتوت پیدا است که چقدر غنی از ترکیبات ضدسرطان و آنتی اکسیدان و محافظت‌کننده از فرآیند های پیری سلول ها هست.

شاتوت میوه‌ای که برای دیابتی ها خوبه!

ما در یک لیوان شاتوت، یک واحد شاتوت، تقریبا معادل ۱۲۰ گرم ۱۵۰ گرم شاتوت و انرژی معادل ۶۰ کالری دریافت می‌کنیم و تقریبا ۱۴ گرم کربوهیدرات دریافت می‌کنیم.

این میوه به جهت ترکیبات فیبری که همراهش هست و میزان آبی که داره هم باعث می‌شود که لود گلایسمیش خیلی بالا نباشد، نمایه گلایسمیش ۲۵ هست، بنابراین یک میوه‌ی خوبی برای افراد دیابتی است.

همچنین ببینید:

دلایل سردی پا ها در دیابتی ها!

البته باید یادمون باشد که پاسخ فیزیولوژیک افراد می‌تواند خیلی باهم متفاوت باشد بنابراین همیشه وقتی که ما می‌خواهیم شاتوت را به فرد دیابتی بگیم، بهش میگیم اول با ۶۰ گرم شروع کن ببین بدنت چه پاسخی می‌دهد، اگر اکی بود مجاز هستی مثلا تا ۱۲۰ گرم هم افزایش بدهی به عنوان یک واحد میوه در واقع روش حساب کنی و در واقع عرض کردم خدمتتون چون ویتامین‌ K بالایی دارد و ویتامین K در انعقاد خون نقش دارد افرادی که از دارو های ضد انعقاد احیانا استفاده می‌کنند باید نسبت به میزان مصرف شاتوت یک هماهنگی را با پزشکشون، متخصص تغذیه شون داشته باشندن.

علاوه بر ویتامین C و ویتامین K حاوی مقدار خوبی آهن هست، حاوی مقدار خوبی مس و منگنز است و همه‌ی این ترکیبات باعث می‌شوند برای سلامت قلب و عروق، برای سلامت مغز و بسیاری از ارگان های دیگر، همینطور عملکرد کبد مفید باشد.

همچنین ببینید:

آیا از دارو های گیاهی برای درمان دیابت استفاده کنیم؟

شاتوت خاصیت ضد یبوست دارد و مطالعاتی هم در مورد برگ شاتوت وجود دارد، شاید شنیده باشید برخی ها از برگ شاتوت به صورت خشک و یا دم شده استفاده می‌کنند برای کاهش قند خون، مطالعه خیلی زیادی در این زمینه نداریم ولی مطالعاتی هست که نشان داده استفاده از برگ شاتوت برخی از عوارض دیابت را کاهش می‌دهد که هنوز مطالعات آن‌قدری نیست که بگوییم میشه جایگزین دارو و قرص فرد دیابتی بشود و نسبت به مقدار مصرف شاتوت هم به پاسخ فیزیولوژیک بدن شما حتما دقت می‌کنیم، اما عرض کردم خدمتتون جزء میوه های خوب برای یک فرد دیابتی با ارزش غذایی بالا محسوب می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید