پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1034

قرص گلی کلازید نیست، چیکار کنیم و جایگزینش چیه؟

دارو های مثل گلی کلازید یا دیابزید که یک مقدار کم هست در بازار البته به صورت محدود داره در بعضی داروخانه‌ها توزیع می‌شود ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد کمبود قرص گلی کلازید و دیابزید و جایگزین مناسب برای این قرص ها، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

اگر کسی داروی گلی کلازید و یا دیابزید که دوتا دارو تقریباً یکی هستند، برای شرکت‌های مختلف هستند این دارو ها اگر در دسترس نباشند جزء دسته‌ی سولفونیل اوره ها هستند و محرک سلول های لوزالمعده هستند که انسولین بیشتری تولید کنند.

دارو های بسیار قوی هستند و بعضی اوقات فرد دیابتی نوع دو مجبور هست از این دارو ها استفاده بکند، برای کنترل قند خودشان.

دیابزید و گلی کلازید نیست، چیکار کنم؟

با عدم مصرف این دارو ها قند خونشان بالا می‌رود.

چاره‌ای ما نداریم و الان ما چیزی که در کشور داریم دسته دارو های مثل گلی کلازید یا دیابزید که یک مقدار کم هست در بازار البته به صورت محدود داره در بعضی داروخانه‌ ها توزیع می‌شود، از سامانه ۱۹۰ اگر سوال بشود، سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت راهنمایی می‌کند کدام داروخانه ها دارند و در صورتی که به هر حال نشد فرد تهیه بکند، چاره‌ای نداریم جز اینکه از همین خانواده از دارو های دیگری با مشورت با پزشک استفاده کنیم.

همچنین ببینید:

فواید شاتوت برای دیابتی ها

به طور مثال گلی بنکلامید چاره‌ای نیست ولی اگر نوع دارو تغییر بکند به دلیل اینکه قدرت این دارو ها متفاوت است، ممکن است فرد دچار حملات افت قند یا افزایش قند خون بشود.

بنابراین برای کسی که نوع دارویش تغییر می‌کند حتما تحت نظر پزشک، حتما با مشورت پزشک باید این کار را انجام بده که میزان دوز دارو ها دقیقا تنظیم بشود که فرد دچار مشکلاتی نشود.

دیدگاه تان را بنویسید