پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1023

آیا از دارو های گیاهی برای درمان دیابت استفاده کنیم؟

به صرف اینکه یک عطاری به ما می‌گوید که ما از این دارو استفاده کنیم و از آن دارو استفاده کنیم بعضاً می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اصلاً به بیماران دیابتی و شما عزیزان توصیه می‌کنم که این دارو ها که استاندارد نیستند استفاده نکنید ولو اینکه ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه آیا از دارو های گیاهی برای درمان دیابت استفاده کنیم؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

نکته‌ای که لازم است بیشتر در مورد آن بدانید، استفاده از دارو های گیاهی در عزیزان دیابتی است.

آیا بیماران دیابتی مجاز هستند مراجعه کنند به عطاری‌ها و هر داروی گیاهی که آنها پیشنهاد کردند استفاده کنند و این کار درست است یا نه؟

آیا از دارو های گیاهی برای درمان دیابت استفاده کنیم؟

جای دارو های استاندارد به خصوص کسانی که انسولین استفاده می‌کردند و می‌کنند، بیمارانی داشتیم که رفتند عطاری یا یک دوست و آشنایی بهشون توصیه کرده بودند که انسولین را قطع کن و این دارو و این گیاه و این برگ گیاهی که من میگم را استفاده کن و بسیار بسیار بسیار این کار خطرناک است و اصلاً نباید انجام بشود، چرا؟

همچنین ببینید:

ارتباط دیابت با بیماری کلیه

شما الان دارو هایی که در دیابت دارید استفاده می‌کنید، مثلا انسولین الان صدمین سالگرد تولید انسولین را در دنیا جشن گرفتند و تجربه کسب میشه و روز به روز هم پیشرفت کرده، فرم های جدیدش آمده و امتحان خودش را پس داده.

یا دارو های خوراکی مثلاً متفورمین بیشتر از ۵۰ سال هست که در دنیا استفاده می‌شود‌، مطالعه پشت سر متفورمین است، یعنی مطالعات متعدد در گروه‌ های مختلف در دانشگاه‌ ها که چه در کشور خودمان، چه در دنیا بررسی شده و عوارض دارو خودش را نشان دادن و فرق می‌کند تا اینکه ما یک دارو را که مشخص نیست اصلا دوز موثرش چقدر است؟ ماده‌ی موثرش چیست! بریم به صرف اینکه یک عطاری به ما می‌گوید که ما از این دارو استفاده کنیم و از آن دارو استفاده کنیم بعضاً می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اصلاً به بیماران دیابتی و شما عزیزان توصیه می‌کنم که این دارو ها که استاندارد نیستند استفاده نکنید ولو اینکه بگید که من استفاده کردم یک مقدار قند خونم کاهش پیدا کرد، ببینید در کنار دارو های ما چون قابل پیش‌بینی نیست ممکن است نوسانات قند خون را زیاد کنه و باعث حملات افت شدید قند خون در شما ها بشود.

همچنین ببینید:

دیابتی ها می‌تونن از روغن حیوانی استفاده کنند؟

یا مشکلاتی در کبد ایجاد کند، بارها و بارها ما بیمارانی در بیمارستان بستری کردیم به علت هپاتیت های شدید و حاد، یعنی درگیری های کبدی که اینها از دارو های گیاهی صرف این که من بگم این دارو داروی گیاهی هست خیالت راحت باشد اصلاً به این معنا نیست، خیلی از اوقات مشکلات کبدی به واسطه‌ی استفاده از همین دارو های گیاهی ایجاد میشه و دارو هایی که امتحان خودش را پس نداده، بله اگر در دانشگاه‌ ها ماده‌ی موثر این دارو ها استخراج بشه مطالعه بشه یعنی در گروه‌ های مختلف بررسی بشه زیر نظر پزشکان و زیر نظر متخصصین این کار، توسط داروسازان ماده‌ی موثره جدا بشه و مشخص بشود که کجا اثر می‌کند! چیکار می‌کند! چه میزان قند خون را پایین می‌آورد! اون داستانش فرق می‌کند. اما به صرف اینکه دارویی که ما به عنوان داروی گیاهی استفاده کنیم و به جای داروی اصلی یا در کنار دارویی اصلی یا به جای انسولین یا در کنار انسولین به هیچ عنوان ما توصیه نمی‌کنیم و می‌تواند که برای شما بسیار خطرناک باشد.

دیدگاه تان را بنویسید