پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 970

علت مهم بودن سلامت دهان چیست؟

دهان شما یک سیستم پیچیده است که به کار های روزمره، از صحبت کردن تا لذت بردن از یک وعده غذایی، به دهان خود اعتماد می‌کنید. اما در طی یک روز، باکتری ها در دهان شما جمع می‌شوند. کنار گذاشتن بهداشت دهان و دندان زمینه مناسبی برای ایجاد حفره است...

از آنجا که سلامت دهان و دندان شاخص سلامت بدن است، مسائل دندانپزشکی می‌توانند مشکلات پیش آمده در سایر نقاط بدن را نشان دهند. دندان هایی که شل، حساس یا نامرتب می‌شوند نیاز به بررسی دارند. لثه هایی که قرمز، لطیف یا متورم هستند. هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، خونریزی می‌کنند.تغییرات رنگی در لثه ها و بافت های دهان می‌تواند نشان دهنده تعدادی از مسائل بهداشتی، هم در دهان و هم در بدن باشد. اگر هر یک از این علائم را تشخیص دادید، برای ویزیت با دندانپزشک برنامه ریزی کنید.

علت مهم بودن سلامت دهان چیست؟

علائم بسیاری از ضعف در سلامت دهان و دندان وجود دارند که ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند اما در نهایت با گذشت زمان علائم می‌توانند بدتر شوند.

  1. خونریزی و / یا لثه های دردناک حاصل از تجمع پلاک و تارتار
  2. بوی بد دهان
  3. پوسیدگی در یک یا چند دندان که می‌تواند باعث حساسیت یا درد شود
  4. عفونت که می‌تواند باعث درد شود
  5. دندان های شل

همچنین ببینید:

شستشوی آب شور چگونه به سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند؟

بهترین راه برای جلوگیری از هر یک از این علائم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه مرتب به دندانپزشک برای جلوگیری از بروز مشکلات است.

دندان های شما می‌توانند یک عمر ماندگاری داشته باشند اما بهداشت نامناسب و انتخاب مواد غذایی ناسالم می‌توانند منجر به ضعف در سلامت دهان شوند. علائم ضعف در سلامت دهان و دندان شامل لکه های روی دندان، بوی بد دهان، لق شدن دندان یا پر شدن آن و حساسیت به سرما یا گرما است.

شما می‌توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک، مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و تمیز کردن بین دندان های خود با نخ دندان، عادت های بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

دهان شما یک سیستم پیچیده است که به کار های روزمره، از صحبت کردن تا لذت بردن از یک وعده غذایی، به دهان خود اعتماد می‌کنید. اما در طی یک روز، باکتری ها در دهان شما جمع می‌شوند. کنار گذاشتن بهداشت دهان و دندان زمینه مناسبی برای ایجاد حفره است. نادیده گرفتن سلامت دهان و دندان همچنین باعث رشد باکتری ها می‌شود، باعث التهاب لثه می‌شود که می‌تواند منجر به پریودنتیت شود و شما را در معرض خطر از دست دادن دندان قرار دهد.
دهان سالم زندگی سالم است. بین سلامت دهان و سلامت کلی جسمی شما رابطه مستقیمی وجود دارد. وقتی سلامت دهان و دندان شما ضعیف است، سایر موارد بهداشتی ممکن است بدتر شوند، مانند دیابت، سکته، مشکلات قلبی، وزن کم هنگام تولد و نوزادان زودرس. برخی مطالعات سلامت دهان و دندان را با سرطان لوزالمعده مرتبط دانسته اند. دهان سالم به شما کمک می‌کند تا دندان های خود را در طول زندگی خود حفظ کنید. شما به سه دلیل به دندان های خود نیاز دارید. آنها صورت، لبها و گونه های شما را بیرون نگه می‌دارند. آنها به شما کمک می‌کنند تا به درستی و واضح صحبت کنید و به شما کمک می‌کنند تا برای رفاه و لذت بردن از غذا، غذا ها را بجوید. 

همچنین ببینید:

مال اکلوژن به چه حالتی گفته می‌شود؟

چرا رعایت بهداشت دهان مهم است؟

 خطر حمله قلبی را کاهش دهید

ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهید

آثار قند خون بالا را کاهش خواهید داد

ممکن است شرایط سندرم متابولیک بهبود یابد

ممکن است احتمال ابتلا به بیماری های ریوی را کاهش دهید

ممکن است پوکی استخوان را زودتر تشخیص دهید

ممکن است خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهید

ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهید

شما می‌توانید شرایط آرتریت روماتوئید را بهبود ببخشید

شما می‌توانید احتمال و شدت بیماری کلیوی را کاهش دهید

شما می‌تواند احتمال زایمان زودرس را کاهش دهید

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sharecare

nhs

دیدگاه تان را بنویسید