پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 962

شستشوی آب شور چگونه به سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند؟

شستشوی آب شور می‌تواند از چند طریق در بهبود سلامت دندان مفید باشد. این موارد شامل کاهش باکتری و پلاک و جلوگیری از عفونت پس از انجام یک عمل دندانپزشکی است...

دهان شویه می‌تواند برای طراوت نفس و تمیز کردن مناطقی که مسواک به آن دسترسی ندارد مفید باشد.

دکتر کریس کامر، جراح دندانپزشکی، می‌گوید: با این حال، شستشوی آب شور به طور کلی ارزان تر است و می‌تواند در بهبود سلامت و بهداشت دهان و دندان شما نیز موثر باشد.

شستشوی آب شور چگونه به سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند؟

کامر می‌گوید: "شستشو های آب شور، بسیاری از باکتری ها را از طریق اسمز از بین می‌برد و این باعث از بین رفتن باکتری ها می‌شود." "آنها همچنین محافظ خوبی در برابر عفونت هستند، به خصوص پس از انجام اقدامات."

جدا از خاصیت ضد عفونی کنندگی، از شستشوی آب نمکی می‌توان برای درمان سایر نگرانی های دهانی، از زخم های شانکر گرفته تا آلرژی و دندان درد نیز استفاده کرد. آنها همچنین تأثیرات مثبتی بر سلامتی تنفسی دارند و باعث می‌شوند دارو های مناسب برای فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا باشند

همچنین ببینید:

مال اکلوژن به چه حالتی گفته می‌شود؟

فواید شستشوی آب شور

طبق بنیاد سرطان دهان، مقدار زیاد الکل در برخی از دهان شویه ها می‌تواند دهان شما را به خصوص لثه را تحریک کند. شستشوی آب نمک می‌تواند جایگزین ایمن تری باشد در حالی که باکتری ها را از بین می‌برد و دهان شما را تمیز نگه می‌دارد.

شستشوی آب شور علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری ها، فواید دیگری نیز دارد. این موارد شامل کاهش پلاک در دهان شما و بهبودی سالم از روش های دندانپزشکی است.

شستشوی آب شور رشد باکتری ها را در دهان شما متوقف می‌کند

شستشوی آب شور می‌تواند در جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان شما مفید باشد. دکتر مارک لازار، می‌گوید که آنها محیط اسیدی را که باعث رشد باکتری ها می‌شود، کاهش می‌دهند.

لازار می‌گوید: "شستشوی آب شور با افزایش تعادل pH درون دهان، ایجاد یک محیط دهانی بسیار قلیایی تر که در آن باکتری ها دیگر قادر به رشد نیستند، عمل می‌کنند." "باکتری های مضر محیط اسیدی را ترجیح می‌دهند، بنابراین به محض خنثی شدن دهان، التهاب آن کمتر می‌شود."

یک مطالعه کوچک در سال 2017 نشان داد که شستشو های آب شور هنگام استفاده در کنار کنترل معمول پلاک، در کاهش پلاک دندان و تعداد میکروبی دهان موثر هستند.

لازاره می‌گوید که شستشو های آب شور پس از اقدامات دندان پزشکی مانند کشیدن دندان به روند بهبود کمک می‌کنند.

وی می‌گوید: "آب شور پس از انجام اقدامات دندانی باعث ترمیم می‌شود زیرا باعث مهاجرت فیبروبلاست لثه و افزایش مقدار ماتریس خارج سلول می‌شود که برای تنظیم فعالیت ترمیم زخم عمل می‌کنند." "آب شور بافت نرم دهان را تحریک نمی‌کند و باعث سوختگی و درد دهان نمی‌شود."

با استفاده از شستشو های آب شور همچنین می‌توانید از سوکت های خشک دردناک (استئیت آلوئولار) که پس از استخراج ممکن است رخ دهد، جلوگیری کنید

فواید تنفسی

غرغره آب شور (و همچنین آبیاری بینی ) ممکن است بتواند از سرماخوردگی محافظت کند.

به طور مشابه غرغره آب شور می‌تواند به طور متوسط ​​2/1 روز در کاهش عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی موثر باشد.

محققان این مطالعه پیشنهاد کردند که می‌تواند مداخله‌ای بالقوه ایمن و موثر برای افرادی که مبتلا به COVID-19 هستند پس از ابتلا به ویروس SARS-CoV-2 فراهم کند.

چه زمانی می‌توانید از دهانشویه های آب شور استفاده کنید؟

شستشو های آب شور مزایای متعددی دارند اما بسته به آنچه برای آنها استفاده می‌شود باید متفاوت استفاده شوند.

بعد از کشیدن دندان

دکتر هنری هاکنی می‌گوید: "قبل از استفاده از دهانشویه، 24 ساعت کامل منتظر بمانید." "شستشو ها را خیلی ملایم انجام دهید تا به لخته خون آسیب نرساند. می‌توانید چندین بار در روز و بعد از غذا خوردن آنها را انجام دهید تا از پاک ماندن دهان اطمینان حاصل کنید. آنها باکتری ها را از ناحیه درد خارج می‌کنند و از گسترش بیشتر عفونت جلوگیری می‌کنند."

بیماری پریودنتال

دکتر نیل گاجار، می‌گوید: " شستشوی آب شور می‌تواند برای کسانی که مبتلا به بیماری پریودنتال هستند مفید باشد ." "برای شستشوی خود، به سادگی یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم قرار دهید، و سپس دهان خود را با آب گرم نمک بشویید."

دندان درد

دکتر جوئی ام فرمونت، می‌گوید: "برای دندان درد، آب شور به شما کمک می‌کند تا درد را به طور موقت تسکین دهید."

عفونت لثه

فرمونت می‌گوید: "شستشوی آب شور ممکن است با بیرون کشیدن مایعات اضافی در بافت های آلوده به عفونت های لثه کمک کند." "اما مانند دندان درد، درمان دندان‌پزشک برای از بین بردن باکتری ها‌، پلاک ها یا که باعث عفونت شده است ضروری است."

گلو درد

هاکنی می‌گوید: "به مدت 15 تا 30 ثانیه با آب شور غرغره کنید، سپس آن را تف کنید و این کار را دوباره انجام دهید." "این باعث تسکین گلودرد و از بین بردن باکتری ها خواهد شد."

همچنین ببینید:

ایمپلنت های دندانی جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته

زخم های پوستی

گاجار می‌گوید: "شستشوی آب شور می‌تواند باعث زخم های شانکر شود، اما هنوز هم برای استفاده خوب است." "کافی است یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم قرار داده و با آب نمک گرم بشویید."

آلرژی

هاکنی می‌گوید: "آب شور آلرژی را درمان نمی‌کند اما می‌تواند به کاهش برخی از علائم آن کمک کند." "اگر گلو شما متورم است، غرغره با آب شور می‌تواند باعث تسکین شود."

آیا عوارض جانبی یا اقدامات احتیاطی وجود دارد؟ 

دکتر جفری سولیتزر، DMD می‌گوید: "استفاده بیش از حد از آبکشی نمک می‌تواند لثه را تحریک کرده و منجر به خونریزی بیشتر شود. وی می‌افزاید: با این گفته، محلول های آب شور به طور کلی بلعیده نمی‌شوند، اما هنوز هم بهتر است که آنها را بیرون بریزید.

و در مورد عفونت ها، سولیتزر می‌گوید که بیرون ریختن آب شور بهتر است که عفونت را دور نگه دارد. با این حال، او از انجام چندین بار شستشوی دهان در روز و بلعیدن بیش از حد آب شور هشدار می‌دهد، زیرا این امر همچنین می‌تواند باعث کمبود آب بدن شما شود.

طرز تهیه آبکشی آب شور

سولیتزر برای شستشوی آب شور خود، توصیه می‌کند که این سه مرحله را دنبال کنید.

از آب گرم استفاده کنید، زیرا گرما بیشتر از آب سرد تسکین دهنده گلودرد است. آب گرم همچنین به حل شدن موثرتر نمک در آب کمک می‌کند.

از هر نوع نمکی که در دسترس دارید استفاده کنید و مواد اضافی مانند پراکسید هیدروژن یا عسل را برای خواص درمانی و تسکین دهنده اضافی در نظر بگیرید. در بیشتر دستورالعمل های شستشوی آب شور 8 اونس آب گرم و 1 قاشق چای خوری نمک وجود دارد. با این حال، اگر دهان شما لطیف است و آب نمک ایجاد حساسیت می‌کند، 1 تا 2 روز اول نمک را به 1/2 قاشق چای خوری کاهش دهید.

آب را بجوشانید، سپس آن را از روی حرارت برداشته، نمک اضافه کرده و هم بزنید. قبل از شستشو با آب، اجازه دهید آب نمک در دمای گرم خنک شود. پس از اتمام شستشو، محلول باقی مانده را دور بریزید تا از آلودگی جلوگیری کنید.

آیا باید قبل یا بعد از مسواک زدن دهان آب شور را غرغره کنید؟

برای غرغره با محلول آب شور، سولیتزر نکات زیر را توصیه می‌کند:

قبل یا بعد از مسواک زدن می‌توانید غرغره کنید.

به همان اندازه که راحت است محلول را در دهان خود قرار دهید.

آب نمک را در پشت حلق خود غرغره کنید.

به مدت 15 تا 20 ثانیه اطراف دهان، دندان ها و لثه های خود را بشویید.

محلول را تف کنید.

شستشوی آب شور می‌تواند از چند طریق در بهبود سلامت دندان مفید باشد. این موارد شامل کاهش باکتری و پلاک و جلوگیری از عفونت پس از انجام یک عمل دندانپزشکی است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید