پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 793

مال اکلوژن به چه حالتی گفته می‌شود؟

مال اکلوژن بی‌نظمی دندان ها یا سوء ارتباط قوس دندانی است که فراتر از محدوده طبیعی آن است. این یکی از مشکلات دندانی است که معمولاً پس از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال دیده می‌شود...

مال اکوژن به حالتی گفته می‌شود که دندان های بالا و پایین به خوبی روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند و دارای گونه های مختلفی چون دیپ‌بایت، آندربایت ومدلی از به هم فشردگی است.

مال اکوژن به چه حالتی گفته می‌شود؟

عادات عملکردی به عنوان یک رفتار تکراری تعریف می‌شود که ساختار های دهانی را هدف قرار می‌دهد که شامل مکیدن رقم، کشیدن زبان، دندان قروچه، تنفس دهان و جویدن ناخن است. تأثیر عادات عملکردی بر روی دندان، شدت، دفعات و مدت زمان وابسته است عادات دهانی عملکردی، ناهنجاری های رشدی است که در نتیجه عدم تغذیه با شیر مادر یا برای مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد. این عادت ها منجر به ایجاد ناهنجاری های اکلوزو-صورت می‌شوند که بر رشد جمجمه و صورت تأثیر می‌گذارند.

همچنین ببینید:

ایمپلنت های دندانی جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته

مال اکلوژن بی‌نظمی دندان ها یا سوء ارتباط قوس دندانی است که فراتر از محدوده طبیعی آن است. این یکی از مشکلات دندانی است که معمولاً پس از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال دیده می‌شود. مطالعات مبتنی بر شواهد نشان می‌دهند که بین عادت های دهانی پیش رابطه وجود دارد. این عادت های دهان کاربردی که با ایجاد سوء موقعیت گرفتگی به طور قابل توجهی تأثیر می‌گذارند شامل تغذیه با بطری، مکیدن رقمی و پستانک، تنفس دهانی و دندان قروچه است. عوامل اضافی مانند جویدن ناخن و تولید صدا (خروپف) هنگام خواب نیز با سوء انسداد ارتباط دارند. در مراحل پیش رو، منجر به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می‌شود.

این عادات دهانی پیش فرض نگرانی است که منجر به نتایج بدتر ارتودنسی و نتایج رشد دندان برای کودکان و نوجوانان می‌شود، زیرا باآنها به زندگی بزرگسالی خود می‌رسند. مطالعه عادات دهان کاربردی نشان داد که اختلال دهان به طور قابل توجهی با مال اکلوژن و درد TMJ ارتباط دارد.

برای پیشگیری و مدیریت زودهنگام عادات دهانی چند منظوره، الزاماً تغییر رفتار در کودکان در همان ابتدای کار، هنگامی که یک عادت دهانی چند منظوره مشاهده می‌شود، ضروری است. مدیریت اولیه در کاهش و جلوگیری از آسیب دائمی، بهبود تصمیم گیری بالینی، حفظ عزت نفس و کیفیت زندگی و به حداقل رساندن هزینه مراقبت های ناشی از مدیریت های ارتودنسی و فک و صورت کمک می‌کند. کمپین های آموزشی که والدین و نوجوانان را هدف قرار می‌دهند برای بالا بردن سطح آگاهی با توجه به تأثیر مخرب احتمالی عادات پیش از کار، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

همچنین ببینید:

تاثیر التهاب لوزه، بر بوی بد دهان

عادات دهانی چند منظوره منجر به بدشکلی صورت، مال اکلوژن، اختلالات TMJ، افزایش ناراحتی، عدم اعتماد به نفس و کاهش عزت نفس در کودکان و نوجوانان می‌شود.

جویدن ناخن شایع ترین عادت عملکردی است که منجر به سوء موقعیت انسداد می‌شود.

معمول عملکردی است که بین کودکان خردسال رایج است که منجر به عفونت باکتریایی و عوارض دهانی صورت می‌شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

دیدگاه تان را بنویسید