پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 961

آیا به طور طبیعی می‌توان تاری دید را درمان کرد؟

برای سلامت چشم، یک رژیم غذایی کامل حاوی میوه و سبزیجات بیش از مکمل ها توصیه می‌شود. این ویتامین ها را می‌توان در سبزیجات برگ دار و سایر میوه ها و سبزیجات رنگارنگ یافت...

تاری دید زمانی است که بینایی شما احساس می‌کند از تمرکز خارج شده و دیدن جزئیات دقیق را دشوار می‌کند. برای دیدن واضح تر ممکن است لازم باشد چشمانتان را بزنید.

با افزایش سن یا به دلیل برخی از شرایط سلامتی ممکن است بینایی شما تار شود. همچنین ممکن است هنگام صبح که از خواب بیدار می‌شوید یا پس از مدت طولانی به صفحه‌ای مانند کامپیوتر یا تبلت خیره می‌شوید، تاری دید داشته باشید.

آیا به طور طبیعی می‌توان تاری دید را درمان کرد؟

در حالی که چندین روش طبیعی وجود دارند که می‌توانید بدون نیاز به استفاده از عینک یا دریافت درمان پزشکی از تاری دید محافظت کرده و حتی آن را بهبود ببخشید، اما در نهایت این امر به علت اصلی بستگی دارد.

اگر دچار تاری دید هستید که به مرور زمان بدتر می‌شود، بهتر است برای ارزیابی چشم به یک متخصص مراجعه کنید.

دلایل تاری دید که به طور طبیعی قابل درمان است:

برخی از دلایل تاری دید را می‌توان با استفاده از دارو های خانگی یا تغییر سبک زندگی به طور طبیعی درمان کرد. این شامل:

خشکی چشم

تاری دید، به ویژه صبح هنگام بیدار شدن از خواب می‌تواند به دلیل خشکی چشم باشد. خوابیدن با پنکه‌ای که شب می‌وزد یا وقتی در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید می‌تواند این وضعیت را بدتر کند.

خوابیدن با لنز های تماسی داخل بدن یا خیره شدن به صفحه کامپیوتر برای مدت طولانی بدون چشمک زدن نیز می‌تواند باعث خشکی چشم و تاری دید شود.

همچنین ببینید:

علت تورم و خارش پلک ها

آلرژی

آلرژی می‌تواند باعث خارش و تحریک چشم شما شود و در نتیجه تاری دید ایجاد شود. به آلرژی چشم نیز ممکن است التهاب ملتحمه آلرژیک گفته شود. سایر علائم آلرژی می‌توانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی یا عطسه باشند.

خستگی چشم به دلیل استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش

خستگی چشم می‌تواند پس از مدت ها نگاه کردن و تمرکز بر روی چیزی بدون وقفه مانند رایانه، تلفن همراه یا رایانه لوحی شما ایجاد شود. گاهی از آن به عنوان فشار چشم دیجیتال یا سندرم بینایی رایانه یاد می‌شود.

سایش قرنیه

قرنیه شما پوشش شفاف جلوی چشم شما است. سایش قرنیه هنگام خراشیده شدن یا زخمی شدن قرنیه اتفاق می‌افتد.

ناخن ها، شاخه های درختان و برس های آرایش از دلایل عمده سایش قرنیه هستند. علاوه بر تاری دید، ممکن است احساس کنید چیزی در چشم شما وجود دارد.

اگر سایش قرنیه کوچک باشد، احتمالاً طی یک یا دو روز بهبود می‌یابد، اما سایش بزرگتر ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

هوای سرد

دمای بیش از حد سرد باعث انقباض رگ های خونی چشم شده و باعث تار شدن دید می‌شود. هوای سرد خشک تر از هوای گرمتر است و خشکی چشم نیز می‌تواند باعث تاری دید شود.

عللی که احتمالاً به درمان پزشکی نیاز دارند

دلایل دیگر تاری دید احتمالاً نیاز به درمان دارویی دارند و بعید به نظر می‌رسد که درمان های طبیعی یا خانگی به شما کمک کنند. این شامل:

عیوب انکساری

عیوب انکساری از مشکلات شایع چشم است. آنها عبارتند از:

دوربینی (دور بینی)

نزدیک بینی (نزدیک بینی)

آستیگماتیسم (دید مبهم یا تحریف شده)

پیرچشمی (از دست دادن توانایی تمرکز بر روی چیز هایی که نزدیک هستند)، که می‌تواند به طور طبیعی با افزایش سن رخ دهد

عیوب انکساری غالباً باید با عینک مخاطب اصلاح شومد، اما در بعضی موارد جراحی می‌تواند یک گزینه باشد.

عفونت (التهاب ملتحمه)

ورم ملتحمه چشم صورتی نیز نامیده می‌شود که عفونت دیواره خارجی چشم است. ورم ملتحمه می‌تواند منجر به خارش چشم، درد چشم و همچنین تاری دید شود.

این عفونت معمولاً توسط ویروس ایجاد می‌شود اما همچنین می‌تواند به دلیل باکتری یا آلرژی ایجاد شود. در صورت ایجاد باکتری، ممکن است لازم باشد از قطره چشمی آنتی بیوتیکی برای کمک به درمان عفونت استفاده کنید.

بیماری های چشم

بسیاری از بیماری های چشم وجود دارند که می‌توانند باعث تاری دید شوند، از جمله:

آب مروارید

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD)

آسیب به عصب بینایی

گلوکوم

ووئیت

استرابیسم

سندرم خشکی چشم

شبکیه جدا (این یک فوریت پزشکی است)

دیابت

دیابت نوعی اختلال متابولیکی است که با افزایش قند خون همراه است اما می‌تواند چشم ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. یکی از عوارض دیابت، رتینوپاتی دیابتی (DR) نام دارد که اتفاقاً عامل اصلی نابینایی در بزرگسالان آمریکایی است.

DR باعث آسیب تدریجی عروق خونی شبکیه می‌شود. برای درمان آن، احتمالاً باید دارو هایی برای کنترل قند خون خود مصرف کنید و ممکن است به سایر درمان های چشم یا جراحی نیاز داشته باشید.

بیماری گریوز

در صورت عدم درمان، بیماری تیروئید معروف به بیماری گریوز می‌تواند علائم چشمی، از جمله تاری دید یا دوبینی را ایجاد کند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند کل بدن، از جمله رگ های خونی کوچک چشم را تحت تأثیر قرار دهد.

فشار خون بالا ممکن است باعث تنگ شدن رگ های خونی در شبکیه شود و جریان خون را محدود کرده و تورم ایجاد کند. با گذشت زمان، این می‌تواند به عروق خونی آسیب برساند و منجر به مشکلات بینایی شود. به این حالت رتینوپاتی فشار خون (HR) می‌گویند.

 درمان های طبیعی که می‌توانند به تاری دید کمک کنند

بسته به علت تاری دید شما، این درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی ممکن است به شما کمک کنند تا واضح تر ببینید:

استراحت و بهبودی

چشمان انسان حساس هستند و دقیقاً مانند بقیه اعضای بدن شما به استراحت نیاز دارند، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی خواب مناسب دارید. اگر به مدت طولانی در طول روز پشت کامپیوتر می‌نشینید، با استفاده از قانون 20-20-20 تقریبا هر 20 دقیقه استراحت کنید.

برای اجرای قانون 20-20-20، به راحتی چشم های خود را تغییر دهید تا هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه، به شیئی حداقل 20 فوت دورتر نگاه کنید.

چشم ها را چرب کنید

اگر تاری دید ناشی از خشکی چشم باشد، ممکن است بتوانید کبودی را به راحتی و با چند بار پلک زدن یا استفاده از کمپرس گرم برای ماساژ آرام پلک ها، بهبود دهید. این می‌تواند غدد میبومین یا روغن را در پلک تحریک کند.

همچنین می‌توانید اشک مصنوعی را از طریق پیشخوان در یک داروخانه محلی یا به صورت آنلاین خریداری کنید. اینها با روانکاری چشم کار می‌کنند تا از خشکی چشم ناشی از فشار دادن جلوگیری کنند.

کیفیت هوا را بهبود ببخشید

اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، از مرطوب کننده هوا برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده کنید. از دمیدن مستقیم هوا به صورت، به خصوص شب خودداری کنید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می‌تواند به بسیاری از بیماری های چشم از جمله AMD ، آب مروارید و آسیب عصب بینایی کمک کند. دود سیگار همچنین می‌تواند خشکی چشم را بیشتر تحریک کند.

از مواد حساسیت زا خودداری کنید

برای پیشگیری و درمان آلرژی، از موارد ایجاد کننده حساسیت خودداری کنید.

به عنوان مثال، اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب خود را مرتبا تمیز می‌کنید تا از جمع شدن گرد و غبار که می‌تواند بر روی چشم شما تأثیر بگذارد، جلوگیری کنید.

اگر حساسیت شما آلرژی در فضای باز است، پنجره ها را ببندید و از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید که می‌تواند مواد حساسیت زا را فیلتر کند.

همچنین ببینید:

آمبلیوپی یا تنبلی چشم در کودکان چیست؟

اگر این راهکار ها جواب نداد، می‌توانید از پزشک خود در مورد قطره های آنتی هیستامین چشم نیز سوال کنید. برخی از آنها بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند و برخی دیگر با نسخه تجویز می‌شوند.

اسید های چرب امگا 3 مصرف کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که اسید های چرب امگا 3 بر روی افرادی که علائم خشکی چشم دارند، تأثیرات مثبتی داشته اند. با این حال، برای تأیید این نتایج، تحقیقات بیشتری لازم است.

اسید های چرب امگا 3 را می‌توان در مکمل ها یافت، اما شما همچنین می‌توانید امگا 3 خود را با افزایش مصرف:

ماهی چرب

محصولات غذایی ساخته شده از جلبک

دانه کتان

گردو

قبل از مصرف مکمل های امگا 3 با یک متخصص پزشکی صحبت کنید. این به این دلیل است که آنها می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند.

از چشمان خود محافظت کنید

یکی از راه های محافظت از چشم، استفاده از عینک آفتابی در بیرون از نور آفتاب است. عینک آفتابی را انتخاب کنید که نور UVA و UVB را مسدود کند.

عینک آفتابی می‌تواند در هوای سرد و خشک یا هنگامی که برف روی زمین خورشید را به چشم شما منعکس می‌کند نیز مفید باشد. یکی دیگر از مزایای آن این است که از تحریک چشم جلوگیری می‌کند.

ویتامین A مصرف کنید

رژیم غذایی که حاوی مقدار کم ویتامین A است می‌تواند منجر به خشکی چشم و سایر مشکلات بینایی از جمله تاری دید شود.

ویتامین A به دو شکل یافت می‌شود:

استر های رتینول و رتینیل، که در محصولات حیوانی مانند لبنیات، کبد و ماهی وجود دارد

پروتوامین A کاروتنوئیدها، که در غذا های گیاهی یافت می‌شود، مانند:

سیب زمینی های شیرین

هویج

کلم پیچ

فلفل قرمز

اسفناج

کدو تنبل

بالاتر بودن سطح خون در کاروتنوئید های پروویتامین A ممکن است خطر AMD را تا حد زیادی کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که میزان توصیه شده روزانه (RDA) برایویتامین A منبع مورد اعتماد برای مردان و زنان به ترتیب 900 میکروگرم و 700 میکروگرم در روز است.

در حالی که ویتامین A ممکن است خطر ابتلا به AMD و سایر مشکلات چشم را کاهش دهد، هر مکمل باید با احتیاط مصرف شود.

ویتامین A محلول در چربی است. این بدان معنی است که در بدن شما ذخیره می‌شود و می‌تواند با گذشت زمان در سطوح ناسالم جمع شود. مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند منجر به مسمومیت و عوارض جانبی جدی شود.

لنز های تماسی خود را تمیز کنید

اگر از لنز استفاده می‌کنید، حتما دستان خود را بشویید و لنز ها را به درستی تمیز کنید. طبق دستورالعمل های ارائه شده می‌توانید لنز های تماسی را ضد عفونی کنید. لنز های تماسی خود را روی تخت نپوشید، این می‌تواند خطرناک باشد.

مواردی که به طور طبیعی تاری دید را درمان نمی‌کنند

ممکن است در مورد تمرینات چشمی چیزی برای کمک به حفظ بینایی مطلوب، مانند چرخاندن چشم ها به جلو و عقب، شنیده باشید. با این حال، شواهد علمی معتبر کمی وجود دارند که نشان دهند ورزش های چشمی می‌توانند تاری دید را بهبود بخشند.

برای سلامت چشم، یک رژیم غذایی کامل حاوی میوه و سبزیجات بیش از مکمل ها توصیه می‌شود. این ویتامین ها را می‌توان در سبزیجات برگ دار و سایر میوه ها و سبزیجات رنگارنگ یافت مانند:

هویج

سیب زمینی های شیرین

فلفل دلمه ای

کلم بروکلی

کلم پیچ

برای تغذیه کافی به مکمل های ویتامین اعتماد نکنید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید