پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 1669

وظایف اصلی کبد در بدن چیست و چگونه کار می کند ؟

کبد بزرگترین غده در بدن است که در فعالیتهای سوخت و ساز بدن مثل دستگاه گوارش نقش مهمی داره. کبد همچنین مواد شیمیایی سموم رو متلاشی میکنه٬ بیش از یک لیتر خون در هر دقیقه از طریق کبد فیلتر میشه و ....

کبد بزرگترین اندام جامد موجود در داخل بدن است. این عضو سموم را از خون حذف می کند ، سطح قند خون سالم را حفظ می کند ، میزان لخته شدن خون را تنظیم می کند و صدها عملکرد حیاتی دیگر را نیز انجام می دهد. در پایین قفسه سینه در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

وظایف اصلی کبد در بدن چیست و چگونه کار می کند ؟

 

حقایق کلیدی:

کبد تمام خون بدن را فیلتر کرده و مواد سمی مانند الکل و مواد مخدر را تجزیه می کند.

کبد همچنین صفرا را نیز تولید می کند ، صفرا مایعی است که به هضم چربی ها کمک می کند و مواد زائد را حمل می کند.

کبد شامل چهار لوب است که هر کدام از هشت قسمت و هزاران لوبول (یا لوب های کوچک) تشکیل شده اند.

همچنین ببینید:

خستگی آدرنال چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

عملکردهای کبد

کبد یک ارگان ضروری در بدن است که بیش از ۵۰۰ عملکرد حیاتی را انجام می دهد. این موارد شامل حذف مواد زاید و مواد خارجی از جریان خون، تنظیم سطح قند خون و مواد مغذی ضروری است. در اینجا برخی از مهمترین عملکردهای آن آورده شده است:

تولید آلبومین: آلبومین پروتئینی است که از نفوذ مایعات موجود در جریان خون به بافت  های اطرافش جلوگیری می کند. همچنین هورمون ها ، ویتامین ها و آنزیم ها را نیز در بدن منتقل می کند.

تولید صفرا: صفرا مایعی است که برای هضم و جذب چربی در روده کوچک بسیار مهم است.

خون را تصفیه می کند: تمام خونی که از معده و روده خارج می شود از کبد عبور می کند و کبد سموم و سایر مواد مضر موجود در آن از بین می برد.

تنظیم کننده اسیدهای آمینه: تولید پروتئین به اسیدهای آمینه بستگی دارد. کبد به بدن اطمینان می دهد که سطح اسید آمینه در جریان خون نرمال و کافی است.

انعقاد خون را تنظیم می کند: منعقد کننده های خون با استفاده از ویتامین K ایجاد می شوند که این ویتامین نیز فقط با کمک صفرا ، مایعی که کبد تولید می کند ، جذب می شود.

مقاومت در برابر عفونت ها: به عنوان بخشی از فرایند فیلتر کردن ، کبد باکتری ها را نیز از جریان خون خارج می کند.

ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی: کبد مقادیر قابل توجهی از ویتامین های A ، D ، E ، K و B12 و همچنین آهن و مس را در خود ذخیره می کند.

فرآیندهای مربوط به گلوکز: کبد گلوکز اضافی (قند) را از جریان خون خارج کرده و به صورت گلیکوژن ذخیره می کند. در صورت نیاز ، می تواند گلیکوژن را دوباره به گلوکز تبدیل کند.

 

آناتومی کبد:

کبد قهوه ای مایل به قرمز است و تقریباً شبیه یک مخروط است ، انتهای باریکش بالای طحال و معده و انتهای بزرگش بالای روده کوچک قرار دارد.  کل اندام در زیر ریه ها در بالای شکم سمت راست قرار دارد. وزن آن بین ۳ تا ۳.۵ پوند است.

همچنین ببینید:

پروستات چیست؟ (انواع پروستات، علائم و درمان آن)

حفظ کبد سالم

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های کبدی ، برداشتن گام هایی فعال در جهت داشتن زندگی سالم است. موارد زیر توصیه هایی هستند که به حفظ عملکرد کبد به نحوی که باید کمک می کنند:

از مصرف داروهای غیر مجاز و مواد مخدر بپرهیزید: داروهای غیرمجاز سمومی هستند که کبد باید آنها را فیلتر کند. مصرف این داروها می تواند آسیب های طولانی مدت ایجاد کند.

الکل کمتری ​​بنوشید: الکل باید توسط کبد تجزیه شود. در حالی که کبد می تواند مصرف مقادیری از الکل را تعدیل کند ، اما مصرف زیاد الکل می تواند باعث آسیب به کبد شود.

به طور منظم ورزش کنید: یک برنامه ورزشی منظم به ارتقاء سلامت عمومی هر اندام از جمله کبد کمک می کند.

غذاهای سالم بخورید: خوردن بیش از حد چربی می تواند عملکرد کبد را دچار مشکل کرده و منجر به ابتلا به بیماری کبد چرب شود.

رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید: برای جلوگیری از بیماریهای مقاربتی مانند هپاتیت C از لوازم پیشگیری استفاده کنید.

واکسن بزنید: به ویژه در سفر ، واکسیناسیون مناسب علیه هپاتیت A و B و همچنین بیماری هایی مانند مالاریا و تب زرد که در کبد رشد می کنند را انجام دهید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

columbiasurgery.orgs

دیدگاه تان را بنویسید