پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 150

مهمترین غده ی بدن را بشناسید!

غده هیپوفیز غده هیپوفیز یک غده کوچک به اندازه نخود است که نقش مهمی در تنظیم عملکردهای حیاتی بدن و سلامت عمومی بدن دارد. و از آن به عنوان غده اصلی بدن یاد می شود زیرا فعالیت اکثر غدد ترشح کننده هورمون را کنترل می کند...

غده هیپوفیز

غده هیپوفیز یک غده کوچک به اندازه نخود است که نقش مهمی در تنظیم عملکردهای حیاتی بدن و سلامت عمومی بدن دارد. و از آن به عنوان غده اصلی بدن یاد می شود زیرا فعالیت اکثر غدد ترشح کننده هورمون را کنترل می کند.

مهمترین غده ی بدن را بشناسید!

غده هیپوفیز چه کاری انجام می دهد؟

غده هیپوفیز "غده اصلی" نامیده می شود زیرا هورمونهایی که تولید می کند بسیاری از فرایندهای مختلف بدن را کنترل می کنند. این غده نیازهای بدن را حس می کند و سیگنال هایی را به اندام ها و غدد مختلف در سراسر بدن می فرستد تا عملکرد آنها را تنظیم کرده و وضعیت مناسبی را برای فرد حفظ کند. این هورمون ها به جریان خون وارد می شوند و به عنوان پیام رسان برای انتقال اطلاعات از غده هیپوفیز به سلول های دور عمل می کنند و فعالیت آنها را تنظیم می کنند. به عنوان مثال ، غده هیپوفیز پرولاکتین تولید می کند که روی پستانها اثر می گذارد  و باعث تولید شیر می شود. غده هیپوفیز همچنین هورمون هایی ترشح می کند که بر روی غدد فوق کلیوی ، غده تیروئید ، تخمدان و بیضه ها تاثیر میگذارند که به نوبه خود هورمون های دیگری را تولید می کنند. غده هیپوفیز از طریق ترشح هورمونهای خود ، متابولیسم ، رشد ، بلوغ جنسی ، تولید مثل ، فشار خون و بسیاری دیگر از عملکردها و فرایندهای حیاتی بدن را کنترل می کند.

غده هیپوفیز چه هورمون هایی را تولید می کند؟

غده هیپوفیز قدامی هورمون های زیر را تولید می کند و آنها را در جریان خون آزاد می کند:

هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک ، که غدد فوق کلیه را تحریک می کند تا هورمون های استروئیدی و عمدتا کورتیزول را ترشح کند.

هورمون رشد ، که رشد ، متابولیسم و ​​وضعیت بدن را تنظیم می کند.

هورمون لوتئینیزه و هورمون تحریک کننده فولیکول که به آن گونادوتروفین ها نیز می گویند. این هورمون ها برای تحریک تولید هورمون جنسی و بلوغ تخم و اسپرم بر روی تخمدان ها یا بیضه ها تاثیر میگذارند.

پرولاکتین ، که تولید شیر را تحریک می کند.

هورمون تحریک کننده تیروئید ، که غده تیروئید را برای ترشح هورمونهای تیروئید تحریک می کند.

هرکدام از این هورمون ها به غیر از هورمون تحریک کننده فولیکول و هورمون لوتئینیزان که توسط یک سلول ساخته می شوند ، توسط نوع جداگانه سلول درون غده هیپوفیز ساخته می شوند.

دو هورمونی که توسط هیپوتالاموس تولید می شود و سپس در غده هیپوفیز خلفی قبل از ترشح در جریان خون ذخیره می شود. اینها هستند:

هورمون ضد ادرار (وازوپرسین نیز نامیده می شود) ، که تعادل آب و فشار خون را کنترل می کند.

اکسی توسین ، که باعث تحریک انقباضات رحمی در هنگام زایمان و ترشح شیر در دوران شیردهی می شود.

بین هیپوفیز قدامی و هیپوفیز خلفی غده هیپوفیز میانی قرار دارد. سلولهای این نقطه این هورمون را تولید می کنند:

هورمون تحریک کننده ملانوسیت ، که بر سلولهای پوست تأثیر می گذارد تا تولید ملانین را تحریک کند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

yourhormones

دیدگاه تان را بنویسید