پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 964

آیا احساس سوزش بینی از علائم COVID-19 است؟

احساس سوزش در بینی شما می‌تواند ناشی از التهاب در سینوس های شما از عفونت سینوس باشد. ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها می‌توانند باعث عفونت های سینوسی شوند...

COVID-19 یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که برای اولین بار در اواخر سال 2019 کشف شد و ناشی از ویروس کرونا (SARS-CoV-2) است.

آیا احساس سوزش بینی از علائم COVID-19 است؟

در اکثر افراد مبتلا به COVID-19 علائم خفیف مانند سرفه، تب و خستگی مشاهده می‌شود. افراد بالای 65 سال و افراد مبتلا به بیماری های زمینه‌ای مانند دیابت یا چاقی در بالاترین خطر ابتلا به یک مورد شدید قرار دارند.

COVID-19 می‌تواند علائم بینی مشابه عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی ایجاد کند. برخی گزارش ها و مطالعات موردی نیز افرادی را نشان می‌دهند که مبتلا به COVID-19 هستند و احساس سوزش بینی دارند.

همچنین ببینید:

بروسلوز یا تب مالت عفونتی چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟

آیا احساس سوزش در بینی نشانه COVID-19 است؟

سوزش در بینی شما به طور بالقوه می‌تواند یکی از علائم COVID-19 باشد، اما این یکی از رایج ترین علائم نیست.

چه عواملی باعث احساس سوزش در بینی شما می‌شود؟

احساس سوزش در بینی شما می‌تواند ناشی از التهاب در سینوس های شما از عفونت سینوس باشد. ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها می‌توانند باعث عفونت های سینوسی شوند.

یکی مطالعه آگوست 2020 منبع مورد اعتماد از 1،773 نفر مبتلا به COVID-19 دریافت که 4.1 درصد دچار گرفتگی بینی و 2.1 درصد دچار آبریزش بینی می‌شوند. این شرایط می‌تواند منجر به انسداد سینوس ها شود که رشد باکتری ها یا قارچ ها را تشویق می‌کند.

در مارس 2021 مجله گزارش های مورد جراحی منتشر شد که یک پیرمرد 52 ساله مبتلا به COVID-19 را توصیف می‌کند که دچار عفونت شدید سینوسی شده و منجر به فرسایش استخوان در کف سینوس وی و عوارض چشم راست وی شده است.

مشخص نبود که آیا COVID-19 تنها عامل ایجاد کننده عفونت یا یک عامل موثر در آن است. با این حال، کشت های قارچی و باکتریایی منفی نشان می‌دهد که COVID-19 ممکن است نقش اصلی را داشته باشد.

افرد مبتلا به COVID-19 که نیاز به مراقبت ویژه دارند، که به عفونت های سینوسی قارچی مبتلا شده اند را مورد بررسی قرار داد. عفونت های سینوسی قارچی میزان مرگ و میر بالایی در بین افراد دارای نقص ایمنی دارد. هر سه نفر در این مطالعه بر اثر سایر عوارض COVID-19 درگذشتند.

باز هم به نظر می‌رسد بیشتر افراد از COVID-19 به عفونت سینوسی مبتلا نمی‌شوند.

چگونه COVID-19 سلول های بینی شما را هدف قرار می‌دهد؟

با توجه به بررسی آوریل 2020 محققان تصور می‌کنند COVID-19 از طریق آنزیمی به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE-2) وارد سلول های شما می‌شود. ACE-2 در غلظت بالا در حفره بینی و همچنین در هر قسمت دیگر از دستگاه تنفسی فوقانی یا دستگاه گوارش یافت می‌شود.

ACE-2 همچنین در سایر قسمت های بدن شما مانند دستگاه گوارش، ریه ها، رگ های خونی و قلب وجود دارد.

بیشترین غلظت ACE-2 در بینی شما در سلول های جام تولید کننده مخاط و سلول های اپیتلیال مژه دار وجود دارد که سلول هایی هستند که در مجرای حفره بینی شما قرار دارند.

محققان همچنین دریافتند که COVID-19 برای ورود بهینه سلول به پروتئینی به نام TMPRSS2 نیز نیاز دارد. TMPRSS2 همچنین در سلول هایی که بینی شما را پوشانده اند شناسایی شده است.

مطالعات موش نشان داده است که کاهش سطح این پروتئین در موش ها منجر به کاهش تکثیر ویروس COVID-19 می‌شود.

شایع‌ترین علائم بینی COVID-19

 در مجله گوش و حلق و بینی آمریکا منتشر شده است که حدود 33 درصد از افراد مبتلا به COVID-19 دارای علائم خفیف موثر بر بینی هستند، مانند از دست دادن بویایی یا چشایی.

از دست دادن یا کاهش چشایی و بو بطور مکرر به عنوان علائم اولیه COVID-19 گزارش می‌شود. 73 درصد از افراد قبل از تشخیص COVID-19 از دست دادن بویایی و 6/26 درصد از افراد آن را به عنوان علائم اولیه گزارش کردند.

سایر علائم بینی مرتبط با COVID-19 عبارتند از:

بینی گرفته

آبریزش بینی

مشکل تنفس از بینی

علائم رایج COVID-19

بر اساس سازمان بهداشت جهانی شایع ترین علائم COVID-19 عبارتند از:

تب

سرفه خشک

خستگی

علائم کمتر شایع اما هنوز هم اغلب گزارش شده عبارتند از:

از دست دادن بو

از دست دادن طعم و مزه

بدن درد

سردرد

گلو درد

گرفتگی بینی

چشمان قرمز

اسهال

بثورات پوستی

همچنین ببینید:

عوارض(COPD)، بیماری انسدادی مزمن ریوی چیست؟

علائم COVID-19 مشابه علائم سایر عفونت های تنفسی فوقانی و آلرژی است.

علائم آلرژی به مدت چند هفته یا ماه ادامه دارند و شامل عطسه هستند.

تب و بدن درد علائم آلرژی نیستند.

عطسه علامت COVID-19 نیست.

علائم آلرژی معمولاً شامل سرفه نیستند، مگر اینکه تخلیه زیادی در بینی داشته باشید.

آنفولانزا و سرماخوردگی به طور معمول منجر به تنگی نفس نمی‌شوند. وقتی این کار را می‌کنند، معمولاً به اندازه COVID-19 شدید نیست.

بیشتر افراد مبتلا به COVID-19 علائم خفیفی دارند. COVID-19 خفیف را می‌توان در خانه تحت درمان قرار داد:

استراحت فراوان

هیدراته ماندن

مصرف دارو های بدون نسخه مانند تایلنول برای کمک به مدیریت علائم

مهم است که تا حد ممکن خود را منزوی کنید و از مکان های عمومی دوری کنید.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیشتر بزرگسالان می‌توانند 10 روز پس از شروع علائم و 24 ساعت پس از از بین رفتن تب خود بدون استفاده از دارو، انزوا را متوقف کنند.

CDC لیست علائم اضطراری شامل :

مشکل تنفس

درد یا فشار مداوم در قفسه سینه

ناتوانی در بیدار ماندن یا بیدار شدن

لب ها، ناخن ها یا پوست خاکستری کمرنگ یا آبی

علائم دیگر

افرادی که پوست تیره دارند ممکن است در تشخیص رنگ آمیزی ناخن ها، لب ها یا پوست مشکل بیشتری داشته باشند. تغییر رنگ در این مناطق کمبود اکسیژن را نشان می‌دهد.

در آخر

احساس سوزش در بینی شما به طور بالقوه می‌تواند نشانه COVID-19 باشد، اما این یک علامت معمولی نیست.

بعضی از افراد مبتلا به COVID-19 دچار آبریزش بینی یا گرفتگی بینی می‌شوند. این شرایط می‌تواند منجر به عفونت سینوسی شود که می‌تواند باعث التهاب و احساس سوزش شود.

علائم COVID-19 مشابه علائم سایر عفونت های تنفسی فوقانی و آلرژی است. تب از علائم آلرژی نیست و ممکن است نشانه‌‌ی این باشد که با یک عفونت ویروسی روبرو هستید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید