پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 2097

ویروس پارا آنفلوآنزا چیست؟

ویروس‌های پاراآنفلوانزای انسانی معمولاً باعث بیماری‌های تنفسی فوقانی و تحتانی در افراد به خصوص نوزادان و کودکان میشود وسرفه های خشن یا خروسی ایجاد می کند ...

پاراآنفلوآنزا به گروهی از ویروس ها به نام ویروس پاراآنفلوآنزای انسانی (HPIVs) اطلاق می شود. در این گروه چهار ویروس وجود دارد.  هر کدام علائم و بیماری های مختلفی ایجاد می کنند. تمامی اشکالHPIV باعث ایجاد عفونت در ناحیه تنفسی فوقانی یا تحتانی بدن فرد می شود.

ویروس پارا آنفلوآنزا چیست؟

علائم HPIV مانند سرماخوردگی است. هنگامی که موارد خفیف هستند، ویروس ها اغلب به اشتباه تشخیص داده می شوند. اکثر افراد سالم آلوده به HPIV بدون هیچ درمانی بهبود می یابند. با این حال، فرد با سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر ابتلا به یک عفونت خطرناک است.

 

انواع ویروس های پاراآنفلوانزا کدام هستند؟

چهار نوع HPIV وجود دارد. تمامی آنها باعث عفونت تنفسی می شوند، اما نوع عفونت، علائم و محل عفونت به نوع ویروس بستگی دارد. 

چهار نوع HPIV می تواند هر فردی را آلوده کند.

 

 HPIV-1

 HPIV-1 عامل اصلی ابتلا به کروپ در کودکان است. کروپ یک بیماری تنفسی است که به صورت تورم در نزدیکی تارهای صوتی و در سایر قسمت های دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر می شود  HPIV-1 .مسئول شیوع کروپ در پاییز است.

همچنین ببینید:

پلوریت چیست؟

 HPIV-2

 HPIV-2 باعث بروز کروپ در کودکان می شود، اما پزشکان آن را بسیار کمتر از HPIV-1 تشخیص می دهند. اغلب در پاییز اما به میزان کمتری از HPIV-1 دیده می شود.

 

 HPIV-3

عفونت HPIV-3 اغلب با ذات‌الریه و برونشیولیت همراه است که در اثر التهاب در کوچک‌ترین راه‌های تنفسی در ریه‌ها ایجاد می‌شود. در بیشتر مواقع در زمان بهار و اوایل تابستان باعث عفونت می شود.

نشان داده شده است که خطر انتقال HPIV-3، معمولاً در 3 تا 10 روز اول علائم رخ می دهد.

 

 HPIV-4

 HPIV-4 از انواع دیگر کمتر شایع است. برخلاف سایر نمونه های HPIV، هیچ الگوی فصلی شناخته شده ای از HPIV-4 وجود ندارد.

 

پاراآنفلوانزا چگونه منتقل می شود؟

افراد می توانند به روش های مختلفی توسط HPIV آلوده شوند HPIV .می تواند تا 10 ساعت بر روی سطوح سخت زنده بماند. اگر یک سطح آلوده را با دستان خود لمس کنید و سپس به بینی یا دهان خود دست بزنید، ممکن است دچار عفونت شوید.

این ویروس ها همچنین می توانند شما را از طریق تماس نزدیک با یک فرد مبتلا؛ آلوده کنند. معمولا بین دو تا هفت روز پس از عفونت؛ بروز علائم زمان می برد.

 

علائم پاراآنفلوانزا چیست؟

علائم رایج چهار نوع HPIV بسیار شبیه علائم سرماخوردگی است. آنها عبارتند از:

تب

سرفه

آبریزش بینی

گرفتگی بینی

درد قفسه سینه

گلو درد

تنگی نفس

خس خس سینه

مشکل در تنفس

اغلب، علائم HPIV آنقدر شدید نیست که باعث نگرانی در بزرگسالان شود. آنها می توانند برای یک نوزاد، یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف بسیار خطرناک باشد.

اگر جزء گروه پرخطر هستید و علائم HPIV دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ببینید:

عفونت حاد تنفسی چیست؟

پاراآنفلوآنزا چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر جز گروه پرخطر محسوب نمی شوید، ممکن است پزشک نوع  HPIV شما را تشخیص ندهد.

پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی جهت تشخیص تطابق علائم شما با HPIV انجام دهند. برای تشخیص دقیق تر، پزشک ممکن است سواب گلو یا بینی بگیرد. آنها می توانند وجود یک ویروس را در کشت سلولی شناسایی کنند. پزشک شما همچنین می تواند با شناسایی آنتی ژن هایی که بدن شما برای مبارزه با ویروس ساخته است، یک ویروس خاص را تشخیص دهد.

ممکن است پزشک شما رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن از قفسه سینه تجویز کند. این هر دو تکنیک تصویربرداری هستند که به پزشکان اجازه می‌دهند سیستم تنفسی شما را بررسی نمایند. اشعه ایکس و سی تی اسکن می تواند به پزشک شما کمک کند تا میزان علائم و عوارضی مانند ذات الریه را مشخص کنند.

 

راه های درمان پاراآنفلوانزا چیست؟

هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند HPIV را از بدن شما حذف کند. اگر به عفونت HPIV مبتلا هستید، فقط باید اجازه دهید که دوره بیماری را ادامه دهید.

علائم را می توان با داروهای بدون نسخه مانند قطره های بینی نمکی و مسکن هایی مانند آسپرین یا استامینوفن درمان کرد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که کودکان و نوجوانانی که تب و عفونت ویروسی دارند نباید آسپرین مصرف کنند. آسپرین زمانی که برای درمان یک بیماری ویروسی استفاده می شود، با سندرم ری، یک اختلال خطرناک، مرتبط است.

مرطوب کننده ها می توانند به کودکان مبتلا به کروپ کمک کنند تا بهتر نفس بکشند.

 

چگونه می توان از پاراآنفلوآنزا پیشگیری کرد؟

شما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از عفونت با HPIV انجام دهید.  دست های خود را به طور مرتب بشویید و سطوحی را که می توانند حاوی ویروس باشند ضدعفونی کنید. اجتناب از تماس نزدیک با افراد آلوده نیز می تواند خطر ابتلا شما را کاهش دهد.

در حال حاضر هیچ واکسنی وجود ندارد که از عفونت HPIV جلوگیری کند.

 HPIV برای اکثر افراد یک بیماری جدی و خطرناک نیست، اما علائم می تواند برای چند روز بسیار ناراحت کننده باشد. تا زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به درستی عمل می کند، باید بتوانید با عفونت مبارزه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها