پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 136

آیا ورزش می تواند به سلامت ریه ها کمک کند؟

چگونه ورزش ریه ها را تقویت می کند؟ هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید ، قلب و ریه های شما بیشتر کار می کنند تا اکسیژن اضافی مورد نیاز عضلات را تأمین کنند. ورزش منظم همانطور که باعث تقویت عضلات می شود باعث تقویت ریه ها و قلب شما نیز می شود...

چگونه ورزش ریه ها را تقویت می کند؟

هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید ، قلب و ریه های شما بیشتر کار می کنند تا اکسیژن اضافی مورد نیاز عضلات را تأمین کنند.  ورزش منظم همانطور که باعث تقویت عضلات می شود باعث تقویت ریه ها و قلب شما نیز می شود. با بهبود آمادگی جسمانی ، بدن شما در ورود اکسیژن به جریان خون و انتقال آن به عضلات در حال کار کارآمدتر می شود.

آیا  ورزش می تواند به سلامت ریه ها کمک کند؟

برخی از انواع ورزش ها همچنین می توانند عضلات گردن و قفسه سینه را تقویت کنند (نقاطی از جمله دیافراگم و عضلات بین دنده ها که با هم کار می کنند تا دم و بازدم را تأمین کنند.)

فواید ورزش

ورزش فواید زیادی برای همه دارد ، چه جوان باشید ، چه پیر ، لاغر یا چاق ، دارای تناسب اندام یا با بیماری مزمن یا ناتوانی فیزیکی،در هر صورت ورزش به نوعی برای شما خوب خواهد بود. فعالیت بدنی می تواند خطر ابتلا به بیماری های جدی ، از جمله بیماری های قلبی ، سکته ، دیابت و برخی از انواع سرطان ، از جمله سرطان ریه را کاهش دهد. فعال بودن می تواند با تقویت استخوان ها ، بهبود انعطاف پذیری و چابکی ، کاهش وزن و بهبود خواب به شما در حفظ سلامتتان کمک کند. ورزش منظم برای مغز و روان شما نیز مفید است. زیرا می تواند احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد ، تمرکز و حافظه را بهبود بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

انواع ورزش و چه مقدار؟

دستورالعمل های ملی توصیه می کنند که همه بزرگسالان پنج روز در هفته۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشند. لازم نیست که یک برنامه ورزشی رسمی باشد تا مفید باشد. برخی از نمونه های فعالیت متوسط ​​شامل پیاده روی تند ، دوچرخه سواری تفریحی ، باغبانی و تمیزکاری خانه نیز در دسته ی فعالیت های مفید قرار میگیرند.

هم فعالیت های هوازی و هم فعالیت های تقویت عضله می توانند برای ریه های شما نیز مفید باشند. فعالیت های هوازی مانند راه رفتن ، دویدن یا طناب زدن به قلب و ریه ها نوعی تمرین لازم برای بهبود عملکرد موثر را می دهند. فعالیت های تقویت کننده عضله مانند وزنه برداری یا پیلاتس باعث تقویت قدرت ، بهبود وضعیت بدن و تقویت عضلات تنفسی می شوند. تمرینات تنفسی نیز به طرزی ویژه می توانند دیافراگم شما را تقویت کرده و بدن را برای تنفس عمیق تر و مثرتر آموزش دهند.

برخی مواردی که باید به خاطر بسپارید

همیشه قبل از شروع و یا تغییر روال ورزشی خود با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت ابتلا به بیماری زمینه ای بسیار مهم است.

وقتی سطح آلودگی هوا بالا است ، از ورزش در فضای باز خودداری کنید. وقتی هوا بد است ، در داخل منزل در یک مرکز خرید یا سالن بدنسازی قدم بزنید یا از دستگاه های ورزشی استفاده کنید. اگر کیفیت هوا نامطلوب است ، مدت زمانی را که کودک شما برای بازی در فضای باز می گذراند محدود کنید.

ورزش با بیماری ریه

افرادی که مبتلا به بیماری ریوی هستند می توانند و نیز باید که به طور منظم به دلایل مشابه سایر افراد ورزش کنند. زیرا ریه ها و قلب شما قوی تر می مانند ، شما بهتر قادر به انجام کارهای روزمره تان خواهید بود  و احساس بهتری در ذهن و بدنتان خواهید داشت. اما اگر از قبل با تنگی نفس روبرو هستید ، فکر کردن در مورد افزایش فعالیت بدنی می تواند ترسناک باشد. مهم است که با تیم مراقبت های بهداشتی خود یک برنامه ورزشی تنظیم کنید که برای شما مناسب باشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

lung

دیدگاه تان را بنویسید