پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 974

12 تا از مزایای بی‌نظیر ریحان

از مزایای سلامتی ریحان می‌توان به توانایی مبارزه با بیماری های قلبی، دیابت، عفونت های باکتریایی و قارچی، ویروس ها، التهاب و موارد دیگر اشاره کرد...

 آنچه ممکن است شما را شگفت زده کند، مزایای بسیاری از ریحان است که باعث می‌شود آن را به دلیل خاصیت تقویت کننده ایمنی، کاملاً مشهور کند.

نشان داده شده است که خود گیاه و همچنین اسانس مورد استفاده برای تولید، از طیف وسیعی از شرایط جلوگیری می‌کند و این گیاه را به عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان و ادویه های پزشکی شناخته می‌کند.

12 تا از مزایای بی‌نظیر ریحان

یک نوع خاص، ریحان مقدس، دارای سابقه طولانی استفاده مذهبی و پزشکی در هند است، جایی که یکی از مهم‌ترین گیاهان و ادویه جات محسوب می‌شود. این یک گیاه مقدس در آیین هندو است و به اعتقادآن ها محافظ و شفابخش است.

ریحان چیست؟

ریحان (ریشه گیاه ریحان)  این یک گیاه معطر مشترک در خانواده نعناع، همان خانواده گیاه به عنوان دیگر مغذی، مفید گیاهان و ادویه جات، از جمله نعناع، پونه کوهی و رزماری.

تمام گیاهان ریحان در بیشتر قسمت ها به صورت گیاهان کوچکی رشد می‌کنند که برگ های سبز بزرگی تولید می‌کنند، طول آنها حدود دو اینچ است. فصل آنها ماه های گرم تابستان است که اغلب آنها را می‌توان در بازار های کشاورزان و سبزی فروشی ها و میوه فروشی ها یافت.

همچنین ببینید:

آیا گوشت اندام و کله پاچه برای بدن مفید است؟

ریحان یک گیاه دارویی مهم در سیستم های مختلف سنتی و مردمی دارو ها مانند دارو های جنوب شرقی آسیا و هند است.

از ریحان مقدس در هند معمولاً با نام تولیس یاد می شود و در واقع یک گیاه مقدس محسوب می‌شود. از هزاران سال پیش در بیش از 300 روش درمانی گیاهی آیورودا از جمله تنتور، چای، پماد و مقوی مورد استفاده قرار گرفته است.

انواع ریحان:

آیا می‌دانید در واقع 35 نوع ریحان وجود دارد؟ این گیاه انواع مختلفی از اندازه ها را در خود جای داده است، و در واقع تفاوت های گیاهی قابل توجهی بین انواع مختلف وجود دارد.

برخی از گونه های مختلف عبارتند از:

ریحان شیرین

ریحان لیمو

ریحان ایتالیایی یا فرفری

ریحان مقدس

ریحان تایلندی

ریحان برگ کاهو

طعم و بو بسته به اجزای شیمیایی منحصر به فرد و مقدار روغن های اساسی موجود در آن متفاوت است.

روغن های زیر در انواع ریحان رایج هستند اما در مقادیر مختلف یافت می‌شوند:

دارچین

سیترونلول

ژرانیول

لینالول

پینن

ترپینول

ریحان رایج که به عنوان یک گیاه تازه در دستور العمل ها استفاده می‌شود، ریحان ایتالیایی است که سرشار از آنتی اکسیدان، منیزیم و ویتامین است.

روغن ریحان همچنین برای ایجاد عطر، پاک کننده های خانگی و در محصولات مراقبت از دندان استفاده می‌شود زیرا یکی از مزایای شناخته شده ریحان، توانایی عملکرد آن به عنوان یک ماده ضد میکروبی است که با میکروب ها و باکتری ها مبارزه می‌کند.

ریحان مقدس از نظر خواص دارویی بیشترین مورد تحقیق را دارد. تا به امروز، حداقل شش روغن ضروری مختلف در گل تولی در دانه ها، ریشه ها، برگ ها و ساقه آن شناسایی شده است.

این گیاه با نام علمی گیاه تنویفلوروم یک ضد التهاب، ضد باکتری و آداپتوژن قدرتمند شناخته شده است. به این معنی که به بدن کمک می‌کند تا به استرس پاسخ دهد و با بیماری مقابله کند.

ریحان دارچین و لیمو همچنین شناخته شده است که مقادیر زیادی از ترکیبات محافظتی مانند اسید کافئیک و مشتقات (دیمر ها، تریمر ها و تترامر ها) را به همراه فلاونوئید ها، مشتقات عمده گلیکوزید کورستین فراهم می‌کند.

موارد استفاده ریحان تاریخی:

ریحان از تیره نعناعیان است که از کلمه یونانی  ozo به معنی "بو گرفتن" گرفته شده است. ریشه دقیق این گیاه تا حدودی نامشخص است، اما اعتقاد بر این است که این گیاه بومی مناطق آسیا و آفریقا است.

گیاهان ریحان هزاران سال پیش به عنوان گیاهان چند ساله وحشی در برخی از جزایر اقیانوس آرام شروع به رشد کردند و سپس در قرن شانزدهم از هند و از طریق خاورمیانه به هندوستان منتقل شدند. زمانی در قرن هفدهم این گیاه به قاره آمریکا راه یافت.

در فرهنگ تاریخی اروپا، با خرافات و عقرب گره خورده است.

فواید ریحان

گیاه ریحان چه فایده‌ای دارد؟ مطالعات علمی نشان می دهد که  ریحان مقدس برخی از اثرات مثبت زیر را دارد:

ضد التهاب

آنتی اکسیدان

جنگنده سرطان

کاهش دهنده درد (ضد درد)

کاهش دهنده تب (تب بر)

پیشگیری از دیابت

محافظ کبد

محافظ رگ های خونی

محلول ضد استرس

تقویت کننده سیستم ایمنی

در اینجا برخی از مزایای اصلی ریحان بصورت بیشتر آورده شده است:

1. حاوی آنتی اکسیدان های ضد بیماری است

آنتی اکسیدان ها و روغن های این گیاه ضمن محافظت از ساختار DNA و سلول ها، توانایی کمک به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد را دارند. این گیاه حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی مانند اوریتین و ویسینار است که به محافظت از گلبول های سفید خون مسئول عملکرد ایمنی بدن و همچنین ساختار های سلولی محل ذخیره DNA کمک می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان های موجود در این ادویه، از جمله اسید های فنلیک و حداقل 18 نوع مختلف فلاونوئید، نیز باعث می‌شود که کروموزوم ها تغییر نکند و منجر به جهش سلولی و رشد سلول های سرطانی شود. استرس اکسیداتیو به دلیل اثرات سموم در رژیم غذایی، آلودگی محیط زیست و تشعشعات در داخل بدن ایجاد می‌شود. اما آنتی اکسیدان ها مانند نوعی ریحان به اکسیداسیون کمک می‌کنند و اثرات پیری را کاهش می‌دهد.

2. به عنوان ضد التهاب عمل می‌کند

ریحان حاوی روغن های اساسی از جمله اوژنول، سیترونلول و لینالول است. یافته های حاصل از مطالعات نشان می‌دهند که این روغن های مهار کننده آنزیم به کاهش التهاب کمک می‌کنند، که ریشه اکثر بیماری ها مانند بیماری های قلبی، آرتریت روماتوئید و التهاب روده است.

3. به مبارزه با سرطان کمک می‌کند

مطالعات بالینی منتشر شده در تغذیه و سرطان  همچنین نشان می‌دهند که ریحان حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند به طور طبیعی از سرطان، از جمله سرطان های پوست، کبد، دهان و ریه ناشی از مواد شیمیایی جلوگیری کند.

به نظر می‌رسد ترکیبات موجود در این گیاه قادر به افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی، تغییر مثبت بیان ژن، القا آپوپتوز سلول سرطانی (مرگ سلول های مضر) و جلوگیری از گسترش تومور های سرطانی هستند.

در مطالعات با استفاده از حیوانات، عصاره ریحان محافظت در برابر سرطان و مرگ و میر را نشان داده و در عین حال از سلول های طبیعی و سلول ها در برابر اثرات منفی درمان های سرطانی مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی محافظت می‌کند. این بدان معنی است که استفاده از عصاره ریحان می‌تواند به عنوان یک درمان سرطانی مکمل مفید باشد حتی اگر کسی قبلاً تحت درمان های سنتی باشد.

4. حاوی خواص ضد باکتری است

یکی دیگر از فواید روغن اساسی ریحان، ایجاد محافظت در برابر رشد مضر باکتری ها است. در مطالعات حتی نشان داده شده است که عصاره ریحان در مهار سویه های مقاوم باکتری هایی که به درمان های آنتی بیوتیکی پاسخ نمی‌دهند مفید است.

هنگامی که محققان درگیر یک مطالعه فعالیت ضد باکتریایی روغن ریحان را در برابر سویه های اشریشیا کلی و سایر باکتری های قدرتمندی که از بیماران مبتلا به عفونت جمع شده بود آزمایش کردند، نتایج نشان داد که این ماده در عمل در برابر باکتری های باکتری و کمک به مهار آنها موثر است

این امر باعث شده تا محققان به مطالعه چگونگی کمک روغن های ضد باکتری در مبارزه با بیماری ها و عفونت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ادامه دهند.

5. حاوی خواص ضد میکروبی است که با ویروس ها و عفونت ها مبارزه می‌کند

مشخص شده است که روغن های اساسی ریحان فعالیت ضد میکروبی را در برابر طیف وسیعی از باکتری ها، مخمر ها، کپک ها و ویروس ها از خود نشان می‌دهند. این بدان معناست که ممکن است از ویروس کاندیدا و انواع مختلف تحریکات پوستی محافظت کند.

6. با بازی به عنوان یک آداپتوژن، با استرس مبارزه می‌کند

مطالعات نشان می‌دهند که ریحان پتانسیل بالایی دارد که به عنوان یک آداپتوژن طبیعی عمل می‌کند، یک داروی گیاهی است که به بدن کمک می‌کند تا با استرس سازگار شود و اثرات مضر عوامل استرس زا را عادی کند.

به عنوان مثال، هنگامی که محققان اثرات ضد استرس برگ های تازه ریحان را در خرگوش هایی که در معرض یک محیط پرتنش قرار داشتند، مطالعه کردند، پس از استفاده از آنها، بهبود قابل توجهی در سطح استرس اکسیداتیو یافتند.

بعد از اینکه خرگوش ها به مدت 30 روز دو گرم برگ ریحان تازه دریافت کردند، آنها در پاسخ به عوامل استرس زا، محافظت قلبی عروقی و تنفسی را تجربه کردند. کاهش قابل توجهی در سطح قند خون نیز مشاهده شد، در حالی که افزایش قابل توجهی در فعالیت آنتی اکسیدانی مشاهده شد.

7. با افسردگی مبارزه می‌کند

فواید ریحان در مورد کسانی که اختلالات روانی یا بیماری های مرتبط با خلق و خو دارند، از جمله افسردگی و اضطراب نیز وجود دارد.

برخی این گیاهان را ضد افسردگی می‌دانند زیرا می‌تواند بر عملکرد مغز در قشر آدرنال تأثیر مثبت می‌گذارد و به تحریک انتقال دهنده های عصبی کمک می‌کند که هورمون های مسئول خوشبختی و انرژی ما را تنظیم می‌کنند.

8- سلامت قلب و عروق را ارتقا می‌دهد

ریحان هم به عنوان یک ماده غذایی آنتی اکسیدان و ضد التهاب می‌تواند به عضلات کنترل کننده عملکرد رگ های خونی کمک کرده و باعث شل شدن و کنترل فشار خون شود.

به نظر می‌رسد توانایی کمک به جلوگیری از تجمع خطرناک پلاکت ها، جمع شدن پلاکت های خون در کنار هم که باعث ایجاد لخته در عروق می‌شود و باعث ایست قلبی می‌شود را دارد.

همچنین ممکن است با جلوگیری از ترشح سیتوکین های پیش التهاب، پروتئین هایی که از سلول به سلول ترشح می‌شوند، به منظور برقراری ارتباط و افزایش قدرت دفاعی ایمنی بدن، التهابی را که می‌تواند باعث بیماری های قلبی عروقی شود، کاهش دهد.

هنگامی که این برای مدت زمان طولانی اتفاق می‌افتد، بدن "آبشار التهابی" را تجربه می‌کند ، که بر اندام ها فشار وارد می‌کند و گردش خون، تنظیم هورمون ها و فرآیند های شناختی را کند می‌کند. وقتی صحبت از سلامت قلب می‌شود، التهاب می‌تواند پلاک های چربی و غنی از کلسترول را در رگ های خونی جمع کرده و خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

9. از عملکرد کبد پشتیبانی می‌کند و به سم زدایی بدن کمک می‌کند

مطالعه منتشر شده در مجله مواد غذایی دارویی نشان داد که هنگامی که به موش های صحرایی بیمار در طی پنج روز عصاره ریحان داده شد، آنها بهبود چشمگیری در تولید آنزیم های سم زدایی، دفاع آنتی اکسیدانی بالاتر و کاهش تجمع چربی در کبد داشتند.

10. به قلیایی سازی بدن و بهبود هضم غذا کمک می‌کند

نشان داده شده است که این گیاه در مطالعات حیوانی به تعادل اسید در بدن کمک می‌کند و سطح PH مناسب بدن را بازیابی می‌کند. این می‌تواند با کمک به شکوفایی باکتری های سالم در میکرو فلور روده، هضم و ایمنی را بهبود بخشد، در عین حال باکتری های مضر را که می‌توانند باعث بیماری شوند کاهش می‌دهد.

به طور سنتی، ریحان همچنین برای کاهش نفخ و احتباس آب، از دست دادن اشتها، گرفتگی معده، ریفلاکس اسید و حتی برای از بین بردن کرم معده یا انگل استفاده می‌شود.

همچنین ببینید:

ویتامین F چیست؟

11. می‌تواند به عنوان یک تحریک کننده طبیعی عمل کند

در ایتالیا، ریحان قرن هاست که نماد عشق قلمداد می‌شود. اعتقاد بر این است که این عطر با افزایش جریان خون و سطح انرژی، ضمن کاهش التهاب، میل جنسی و تحریک را افزایش می‌دهد.

در آیین هندو و در آیورودا، تولسی "اکسیر زندگی" تلقی می‌شود و برای ارتقاء عملکرد جنسی سالم و خلق و خوی خوب به کار می‌رود.

12. به محافظت در برابر دیابت و سندرم متابولیک کمک می‌کند

مشخص شده است که ترکیبات موجود در این گیاه باعث کاهش سطح گلوکز خون در گردش خون و التهاب می‌شوند که باعث محافظت در برابر دیابت و سایر اشکال سندرم متابولیک می‌شود.

علاوه بر این، مزایای روغن ضروری ریحان شامل توانایی کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول است که بیماران دیابتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند.

هنگامی که محققان از طریق آزمایش های بالینی دوسویه کور، اثرات برگ ریحان مقدس را بر روی گلوکز خون و سطح کلسترول سرم در انسان بررسی کردند، نتایج نشان داد که باعث بهبود قابل توجهی در کنترل گلوکز خون و بهبود های خفیف در سطح کلسترول می‌شود.

ارزش غذایی

دو قاشق غذاخوری (حدود پنج گرم) ریحان خرد شده و تازه تقریباً حاوی:

1.2 کالری

0.1 گرم کربوهیدرات

0.2 گرم پروتئین

0.1 گرم فیبر

21.8 میکروگرم ویتامین K (27 درصد DV)

277 واحد بین المللی ویتامین A (6 درصد DV)

0.1 میلی گرم منگنز (3 درصد DV)

0.9 میلی گرم ویتامین C (2 درصد DV)

جدا از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این گیاه، حاوی بسیاری از روغن های فرار غنی از آنتی اکسیدان است که آبگریز محسوب می‌شوند. این بدان معنی است که آنها در آب حل نمی‌شوند و به اندازه کافی سبک و کوچک هستند که می‌توانند از طریق هوا و منافذ پوست ما عبور کنند.

روغن های اساسی فرار ریحان همان چیزی هستند که بوی و طعم متمایز آن را به گیاه می‌بخشند، اما همچنین از مزایای بهبودی ریحان است.

گیاهانی مانند ریحان حاوی ترکیبات اسانس هستند زیرا این ترکیبات به گیاه در دفاع از خود در برابر شکارچیان مانند اشکال، جوندگان و سویه های باکتری در خاک کمک می‌کنند. وقتی این روغن های محافظ را می‌خوریم، مزایای مشابهی را نیز تجربه می‌کنیم: تقویت ایمنی و محافظت در برابر بیماری ها.

نحوه رشد و استفاده

امروزه ریحان یکی از مهم‌ترین گیاهان در بسیاری از فرهنگ ها و غذا ها از جمله ایتالیایی، هندی، تایلندی و ویتنامی است.

آیا می‌توان برگ ریحان را به صورت خام خورد؟ بله‌، گیاه می‌تواند به صورت خام یا پخته خورده شود و به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد:

با سبزیجات سرخ شده

در سس ها

برای طعم دادن به گوشت، ماهی و خورش ها

به عنوان بخشی از پانسمان

در چای های گیاهی

حتی برای تهیه نوشیدنی های مخلوط

قبل خرید آن، به دنبال برگ هایی با رنگ روشن باشید که محکم و پژمرده نباشند. این محصول معمولاً در بازار های کشاورزان در طول تابستان و اوایل پاییز و در تمام طول سال در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی موجود است.

همچنین می‌توانید با کاشت مقداری در هر فضای گرم که دسترسی زیادی به نور خورشید دارد، گیاهان خود را پرورش دهید.

گیاه ریحان خود را که آماده برداشت می‌شوند، چه می‌کنید؟ ریحان خشک و شسته نشده را پس از خرید یا انتخاب آن در یخچال نگهداری کنید، داخل حوله کاغذی مرطوب بپیچید و درون کیسه پلاستیکی یا کاغذی قرار دهید تا طراوت آن بیشتر شود.

قبل از استفاده آن را بشویید زیرا باعث کثیفی و ریگ می‌شود.

خطرات و عوارض جانبی

چرا ریحان ممکن است برای شما مضر باشد؟ به صورت تازه بسیار ایمن در نظر گرفته می‌شود و معمولاً به خوبی تحمل می‌شود زیرا معمولاً در بیشتر افراد واکنش های آلرژیک یا عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند.

با این حال، برخی از خطرات برای گروه های خاصی از افراد وجود دارند.

اگر باردار هستید، سعی در باردار شدن یا شیردهی دارید، بهتر است از ریحان زیاد (به ویژه روغن اساسی) پرهیز کنید، زیرا به طور سنتی اثرات ضد باروری شناخته شده دارد.

اسانس ریحان به این معنا نیست که باید بلعیده شود و به دلیل قدرت آن باید روی پوست رقیق شود.

روغن های اساسی و مکمل های ریحان نیز ممکن است با دارو های کاهش دهنده کلسترول و دارو های دیابتی تداخل داشته باشند، بنابراین اگر در حال حاضر برنامه‌ای برای مصرف این موارد دارید، می‌توانید قبل از مصرف مکمل های ریحان با پزشک صحبت کنید.

نتیجه

  • باسیلیکوم به دلیل داشتن طعم شیرین و محتوای بالای آنتی اکسیدان ها و روغن های فرار، یکی از سالم ترین گیاهان و ادویه ها و همچنین یکی از محبوب ترین ها است.
  • از مزایای سلامتی ریحان می‌توان به توانایی مبارزه با بیماری های قلبی، دیابت، عفونت های باکتریایی و قارچی، ویروس ها، التهاب و موارد دیگر اشاره کرد.
  • هم به صورت خام و هم به صورت پخته شده قابل مصرف است و به روش های مختلفی استفاده می‌شود. آن را با سبزیجات ساطور شده امتحان کنید. در سس ها برای طعم دادن به گوشت، ماهی و خورش ها به عنوان بخشی از پانسمان و در چای های گیاهی.
  • هنگامی که برای تهیه روغن اساسی استفاده می‌شود، برای کنترل استرس، افسردگی و سوء  هاضمه نیز مفید است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

draxe

ucsfhealth

دیدگاه تان را بنویسید