پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 973

آیا گوشت اندام و کله پاچه برای بدن مفید است؟

اگرچه بیشتر ما به ندرت کله پاچه می‌خوریم یا همان گوشت اندام، این ماده مغذی در واقع مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و ریز مغذی های مهمی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت شما بگذارد...

به اندازه کافی جالب توجه است که مواد مغذی گوشت اندام بسیار بالاتر از گوشت ماهیچه‌ای است که عادت داریم از آن استفاده کنیم.

به عنوان مثال، گوشت کبد گاو حاوی 50 برابر ویتامین B12 استیک و فولات و ویتامین های گروه B بیش از هر ماده غذایی دیگر روی کره زمین است. در حقیقت، این ویتامین و مواد معدنی متراکم تر از کلم پیچ، اسفناج و کلم بروکلی است.

آیا گوشت اندام و کله پاچه برای خوردن سالم است؟

کله پاچه چیست؟ انواع گوشت ارگان

طبق گفته مریام وبستر، تعریف رسمی احشا "احشا پیرایش های یک حیوان قصابی شده است که در تهیه آن برای بازار یا مصرف حذف می‌شود."

همچنین به عنوان گوشت های ارگانیک یا گوشت های متنوع شناخته می‌شود، در بسیاری از کشور های غربی معمولاً کله پاچه مصرف نمی‌شود. در بسیاری از موارد، ما به جای مواد مغذی اضافی در رژیم های غذایی، به فکر کله پاچه برای سگ ها یا حیوانات هستیم.

همچنین ببینید:

ویتامین F چیست؟

با این وجود، گوشت های اندام دارای ویتامین ها و مواد معدنی مهمی هستند که غالباً در غلظت های بسیار بالاتر از بسیاری از غذا های دیگر قرار دارند.

علاوه بر این، بیش از 3000 سال است که در طب سنتی چینی (TCM) بسیار ارزشمند است. در حقیقت، یک اصل اساسی TCM این است که مصرف گوشت اعضای بدن از حیوانات همان اندام را در بدن شما پشتیبانی می‌کند.

ده ها نوع "پذیرفته شده" از مواد زائد وجود دارند، بسته به محل زندگی شما. در اینجا چند مورد از متداول ترین مواد زائد ذکر شده است:

کبد

جگر مرغ که اغلب اوقات به عنوان یک غذای فوق العاده مغذی شناخته می‌شود، فقط 116 کالری دارد اما حاوی بیش از دو برابر مقدار توصیه شده روزانه برای ویتامین A و ویتامین B12 در هر وعده است.

علاوه بر این، فولات و ریبوفلاوین موجود در جگر مرغ بیش از 100 درصد از نیاز روزانه افراد است.

کبد مرغ همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین B6، نیاسین، اسید پانتوتنیک، آهن، فسفر، سلنیوم و مس است.

قلب

گرچه ممکن است به اندازه کبد مواد مغذی نداشته باشد، قلب (و به ویژه قلب گاو) بیشترین CoQ10 را از بین گوشت های احشا فراهم می‌کند.

این ویتامین هنوز هم دارای یک ویتامین مهم است. بیش از 100 درصد ارزش روزانه ویتامین B12 مورد نیاز شما و بیش از نیمی از ریبوفلاوین، همراه با مقدار قابل توجهی نیاسین، آهن، فسفر، مس و سلنیوم.

کلیه ها

خوردن کلیه مفهومی است که برای پیچیدن سر به کمی زمان نیاز دارید، اما کلیه گاو بیش از پنج برابر مقدار B12 مورد نیاز روزانه و همچنین تقریباً دو برابر ارزش شما برای ریبوفلاوین دارد.

کلیه گاو همچنین حاوی 228 درصد از مقدار روزانه توصیه شده برای سلنیوم است. این ماده معدنی کمیاب با تعدادی از مزایای قدرتمند سلامتی، از جمله جلوگیری از انواع خاصی از سرطان، کاهش استرس اکسیداتیو و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن همراه است.

زبان

با رفتن انواع گوشت در خانواده کله پاچه، زبان یک گزینه محبوب اما کمی مغذی نسبت به گوشت های دیگر اعضای بدن است.

این اندام سطح سخت همراه با سایر عناصر ریز مغذی مانند نیاسین، ریبوفلاوین و روی، سرشار از ویتامین B12 است.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود این مواد زائد کمتر از مصرف خانگی استفاده شود این است که فقط در یک وعده بیش از 250 کالری دارد. این به هیچ وجه رقم نجومی نیست، اما از بسیاری از گوشت های دیگر اعضای بدن بالاتر است.

نان های شیرین

نمی‌دانید نان های شیرین چیست؟ این نام فریبنده به گوشت اندام موجود در دو منطقه جداگانه از بدن اشاره دارد: تیموس و پانکراس.

گرچه آنها شیرین نیستند و از نان تهیه نمی‌شوند، این گوشت ها در لیست برندگان مواد مغذی زیاد نیستند.

با این حال، آنها حاوی مقدار زیادی کلسترول و چربی در رژیم غذایی هستند. ما به آرامی یاد می‌گیریم که خوردن غذا های پرچرب در واقع به هیچ وجه برای شما ضرر ندارد 

این همچنین اولین گوشت کله پاچه‌ای است که در آن ویتامین C جایگاه برتر عناصر غذایی را به دست می‌آورد، و آن را برای کسانی که بدنبال تقویت ایمنی و کاهش خطر سرطان هستند ایده آل می‌کند.

مغز

با کمال تعجب، مغز ممکن است هوشمندانه ترین انتخاب در هنگام انتخاب مواد زائد نباشد.

در حالی که مقادیر قابل توجهی از چندین ماده مغذی دارد، اما همچنین حاوی بیش از 800 درصد مقدار توصیه شده روزانه برای کلسترول است.

نه تنها این، بلکه مصرف مغز یا نخاع های آلوده می‌تواند خطر بیماری های پریون مانند انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاوی (BSE) را که به آن بیماری گاو مجنون نیز می‌گویند، افزایش دهد. به همین دلیل، به طور کلی توصیه می‌شود هر زمان که ممکن است، گوشت عضلانی یا انواع دیگر مواد زائد را انتخاب کنید.

سنگدان

با داشتن چند ماده مغذی در بالای پیپ و داشتن 44 گرم پروتئین حیرت انگیز در هر وعده، سنگدان یک گوشت باقیمانده با ارزش است که به لیست شما اضافه می‌شود.

در هر وعده مقدار کلسترول زیادی دارد اما 85 درصد سلنیوم مورد نیاز روزانه را نیز شامل می‌شود.

انواع و مزایای کله پاچه

1) تجهیزات CoQ10 را تأمین می‌کند

ماده مغذی مهم دیگری که در بسیاری از گوشت های اندام یافت می‌شود کوآنزیم Q10 است که به آن CoQ10 نیز گفته می‌شود.

در حالی که یک ویتامین در نظر گرفته نشده، دلیل آن این است که توسط بدن در مقادیر کوچک، CoQ10 تولید توابع به عنوان یک آنتی اکسیدان است و در برخی موارد از آن به عنوان یک روش طبیعی برای جلوگیری و درمان بیماری های خاص استفاده می‌شود.

CoQ10 با بالاترین غلظت در قلب تمام گوشت های اعضای بدن، دارای مزایای مشابه ویتامین های B کمپلکس است.

مکمل رژیم غذایی شما با CoQ10 مصنوعی یا رژیمی ممکن است به حمایت از سلامت قلب، بهینه سازی عملکرد مغز، کند کردن روند پیری طبیعی و افزایش سطح انرژی کمک کند.

2)از کم خونی محافظت می‌کند

بسیاری از مواد مغذی موجود در گوشت اعضای بدن برای مبارزه با کم خونی با هم کار می‌کنند.

این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما قادر به ایجاد و تحویل سلول های خونی کافی غنی از اکسیژن و هموگلوبین نباشد.

هموگلوبین همان چیزی است که باعث قرمز شدن خون شما می‌شود و این ماده مملو از آهن است. بسیاری از درمان های کم خونی شامل افزایش مصرف آهن با مصرف بیشتر غذا های غنی از آهن مانند گوشت های اندام است.

ویتامین های B کمپلکس به مبارزه با کم خونی نیز کمک می‌کنند. ویتامین B12 برای تشکیل سلول های خونی بیشتر مورد نیاز است و کمبود این ویتامین مهم می‌تواند منجر به کم خونی مگالوبلاستیک شود.

سایر ویتامین های گروه B مانند ریبوفلاوین نیز برای تولید سلول های خونی سالم ضروری هستند، به همین دلیل مصرف گوشت های اندام غنی از مواد مغذی می‌تواند فوق العاده مفید باشد.

3) از بارداری سالم پشتیبانی می‌کند

چندین ویتامین موجود در کله پاچه برای تقویت بارداری سالم بسیار مهم است.

به عنوان مثال، ویتامین B6، پاسخ درد به گرفتگی قاعدگی را کاهش می‌دهد و همچنین ممکن است به از بین بردن حالت تهوع معمول در مرحله "تهوع صبح" بارداری کمک کند.

فولات همچنین برای رشد و نمو جنین بسیار مهم است، به همین دلیل است که تقریباً در تمام مکمل های بارداری و برنامه های غذایی یافت می‌شود.

سطح پایین فولات در طی بارداری به طور خاص در ارتباط با نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا، آنانسفال و عوارض قلبی است.

با این حال، به یاد داشته باشید که اکثر انواع احشا نیز دارای ویتامین A بسیار بالایی هستند که در صورت مصرف بیش از حد، باعث نقایص مادرزادی نیز می‌شوند. بنابراین، بهتر است میزان مصرف خود را تعدیل کنید، خصوصاً اگر مکمل های دیگری نیز مصرف می‌کنید که حاوی ویتامین A هستند.

4) عضله سازی را تقویت می‌کند

گوشت اندام منبع بزرگی از پروتئین است، یک ماده مغذی ضروری است که نقشی اساسی در رشد و ترمیم بافت دارد.

دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی به ویژه در مورد ساخت و حفظ توده عضلانی بسیار مهم است.

به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه بهداشت و پیری نشان داد که مصرف بیشتر پروتئین، به ویژه از منابع حیوانی، با افزایش حفظ عضله ارتباط دارد.

گوشت ارگان در مقابل گوشت های سنتی

گوشت های عضو تا همین اواخر از مد افتاده بودند و اغلب گوشت های غیرقابل قبول یا با کیفیت پایین نسبت به گوشت های عضلانی سنتی دیده می‌شدند. فرهنگ غربی، به آرامی در حال تغییر است و انواع دیگری از مواد زائد به منوی رستوران های محلی راه پیدا کرده اند.

در نهایت، تفاوت بین گوشت های سنتی و گوشت های اعضای بدن این است که گوشت های عضو در چرخه زندگی یک حیوان هدف دیگری دارند. این نوع مخصوص از مواد زائد مانند کبد، کلیه ها، مغز استخوان و قلب، به ویژه دارای مواد مغذی زیادی هستند که برای عملکرد های بدن ضروری هستند.

هنگامی که شما در واقع اعداد را بررسی می‌کنید، بسیاری از گوشت های اعضای بدن دارای پروفیل های تغذیه‌ای بسیار رنگارنگ تر از وزن مشابه در نمونه های گوشت ماهیچه‌ای خود هستند. البته، این همیشه درست نیست و باید توسط مواد تشکیل دهنده جداگانه مورد توجه قرار گیرد.

دلیل آشکاری که محبوبیت کله پاچه نسبت به وعده های غذایی سنتی معمولاً به روش های جذاب و بسته بندی و تحویل بیشتر مربوطه می‌شود.

تعداد کمی از افراد تمایل به خوردن تمام صورت حیوان دارند یا از این واقعیت که مغز استخوان موجود زنده را می‌خورند، غافل می‌شوند.

با این حال، اگر می‌توانید از کنار آن بگذرید، لذت بردن از گوشت اعضای بدن گاه به گاه می‌تواند راهی عالی برای افزودن تنوع به رژیم غذایی و فشار دادن برخی مواد مغذی اضافی باشد.

همچنین ببینید:

نمک اپسوم: فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی

خطرات و عوارض جانبی

بیشتر گوشت های ارگان و انواع مختلف حاوی پورین هستند که یک مولکول آلی است و با افزایش شعله های نقرس مرتبط است. هیچ مدرک فعلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن کله پاچه باعث ایجاد نقرس در وهله اول می‌شود، اما اگر نقرس دارید باید میزان مصرف خود را تعدیل کنید.

یکی دیگر از ملاحظات جزئی در خوردن کله پاچه، میزان کلسترول غذایی شما است. در حالی که خوردن کلسترول در غذا های شما تقریباً آنقدر ترسناک و خطرناک نیست که خیلی ها معتقدند، اما کاری نیست که باید بیش از حد انجام دهید.

سعی کنید مراقب تغذیه آنچه می‌خورید باشید و بیش از حد با کلسترول رژیم زیاده روی نکنید.

زنانی که باردار هستند نیز باید از مصرف بیش از حد ویتامین A جلوگیری کنند. این امر به ویژه در صورت استفاده از هر داروی یا مکمل دیگری که ممکن است حاوی ویتامین A نیز باشد، بسیار مهم است، زیرا مقادیر بالای آن باعث نقایص مادرزادی می‌شود.

سخن نهایی

گرچه آنها معمولاً خطرناک تلقی می‌شوند، اما بسیاری از گوشت های اندام و ارقام معروف به "کله پاچه" در واقع پر از مواد مغذی هستند.

از آنجا که استاندارد های کشاورزی تا حد زیادی کیفیت گوشت اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مهم است که فقط گوشت هایی را که از نظر اخلاقی پرورش داده می‌شوند مصرف کنید، به این معنی است که حیوانات با دام آزاد از رژیم های غذایی متناسب با گونه ها تغذیه می‌کنند (و نه از طریق غلات).

انواع مختلفی از مواد زائد از نظر ویتامین A بسیار غنی هستند، آنتی اکسیدانی که با کاهش خطر سرطان، محافظت از چشم و کاهش التهاب مزمن مرتبط است.

کله پاچه به طور کلی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین B کمپلکس است که به دلیل نقش آنها در جلوگیری از سرطان، کاهش خطر بیماری قلبی و کمک به عملکرد مغز در اوج سطح بدن، شناخته شده است.

همچنین شناخته شده است که کله پاچه اغلب حاوی مواد معدنی است که به بارداری و سلامت جنین کمک می‌کند و همچنین آنهایی که می‌توانند به درمان کم خونی کمک کنند.

جگر، قلب، کلیه ها، نان های شیرین و سنگدان برخی از انواع اندام هایی هستند که با "معنی احشا" رسمی متناسب هستند و دارای بهترین مشخصات غذایی هستند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

draxe

دیدگاه تان را بنویسید