پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 965

نمک اپسوم: فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی

نمک اپسوم به یبوست کمک می‌کند، خواب و کاهش استرس را تقویت می‌کند، ممکن است به عنوان یک محصول زیبایی برای پوست و مو استفاده شود و...

نمک  اپسوم یک داروی محبوب برای بسیاری از بیماری ها است.

مردم از آن برای تسکین مشکلات سلامتی مانند درد عضلات و استرس استفاده می‌کنند. همچنین مقرون به صرفه، استفاده آسان و در صورت استفاده مناسب بی‌ضرر است.

نمک اپسوم: فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی

نمک اپسوم چیست؟

نمک اپسوم به عنوان سولفات منیزیم نیز شناخته می‌شود. این یک ترکیب شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است.

نام خود را از شهر اپسوم در ساری انگلیس گرفته است، جایی که در اصل کشف شد.

نمک اپسوم علی‌رغم نام آن، ترکیبی کاملاً متفاوت از نمک سفره است. به احتمال زیاد به دلیل ساختار شیمیایی "نمک" نامیده می‌شود.

همچنین ببینید:

فواید و خطرات تزریق ویتامین C

ظاهری شبیه نمک خوراکی دارد و غالباً در حمام حل می‌شود، به همین دلیل ممکن است آن را به عنوان "نمک حمام" نیز بشناسید. در حالی که به نظر می‌رسد شبیه نمک خوراکی است، اما طعم آن کاملاً متفاوت است. نمک اپسوم کاملا تلخ و ناخوشایند است.

بعضی از افراد هنوز آن را با حل کردن نمک در آب و نوشیدن آن مصرف می‌کنند. با این حال، به دلیل طعم و مزه آن، احتمالاً نمی‌خواهید آن را به غذا اضافه کنید.

صد ها سال است که از این نمک برای درمان بیماری هایی مانند یبوست، بی‌خوابی و فیبرومیالژیا استفاده می‌شود. متأسفانه، اثرات آن در این شرایط به خوبی تحقیق نشده است.

بیشتر مزایای گزارش شده از نمک اپسوم به منیزیم آن نسبت داده می‌شود، ماده معدنی که بسیاری از افراد به اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنند.

نمک اپسوم: به عنوان نمک حمام یا سولفات منیزیم شناخته می‌شود، یک ترکیب معدنی است که به نظر می‌رسد فواید زیادی برای سلامتی دارد.

چگونه کار می‌کند؟

وقتی نمک اپسوم در آب حل می‌شود، یون های منیزیم و سولفات آزاد می‌کند.

ایده این است که این ذرات می‌توانند از طریق پوست جذب شوند، منیزیم و سولفات ها را برای شما فراهم می‌کنند. که عملکرد های مهم بدن را دارند.

با وجود ادعا های برعکس، هیچ شواهد خوبی وجود ندارد که منیزیم یا سولفات ها از طریق پوست به بدن شما جذب می‌شوند 

اما بیشترین کاربرد نمک اپسوم در حمام است، جایی که به راحتی در آب حمام حل می‌شود.

با این حال، همچنین می‌تواند به عنوان یک ماده آرایشی روی پوست شما استفاده شود و یا از طریق دهان به عنوان مکمل منیزیم یا ملین استفاده شود.

گزارش مزایای بهداشتی و موارد استفاده از نمک اپسوم

بسیاری از افراد، از جمله برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی، ادعا می‌کنند نمک اپسوم درمانی است و از آن به عنوان درمان جایگزین برای چندین بیماری استفاده می‌کنند.

منیزیم را تأمین می‌کند

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن است که اولین ماده معدنی کلسیم است.

این ماده در بیش از 325 واکنش بیوشیمیایی نقش دارد که به نفع قلب و سیستم عصبی شما است.

بسیاری از افراد منیزیم کافی مصرف نمی‌کنند. حتی اگر این کار را انجام دهید، عواملی مانند فیتات های رژیم غذایی و اگزالات می‌توانند در میزان جذب بدن شما اختلال ایجاد کنند 

در حالی که سولفات منیزیم به عنوان مکمل منیزیم ارزش دارد، برخی از افراد ادعا می‌کنند که جذب منیزیم از طریق حمام های نمکی اپسوم بهتر از مصرف خوراکی است.

خواب و کاهش استرس را تقویت می‌کند

سطح کافی منیزیم برای خواب و کنترل استرس ضروری است، احتمالاً به این دلیل که منیزیم به مغز شما در تولید انتقال دهنده های عصبی کمک می‌کند تا خواب را کاهش داده و استرس را کاهش دهند

منیزیم همچنین ممکن است به بدن شما کمک کند ملاتونین، هورمونی که خواب را تقویت می‌کند، تولید کند 

سطح پایین منیزیم ممکن است بر کیفیت خواب و استرس تأثیر منفی بگذارد. برخی از افراد ادعا می‌کنند که با استفاده از حمام نمک اپسوم می‌توان منیزیم را از طریق پوست به بدن جذب کرد.

به احتمال زیاد اثرات آرام بخش حمام نمکی اپسوم صرفاً به دلیل آرامش ناشی از استحمام گرم است.

به یبوست کمک می‌کند

منیزیم اغلب برای درمان یبوست استفاده می‌شود.

به نظر می‌رسد مفید است زیرا آب را به روده بزرگ شما می‌کشد، که باعث حرکت روده می‌شود

بیشتر اوقات، منیزیم از طریق دهان برای رفع یبوست به شکل سیترات منیزیم یا هیدروکسید منیزیم مصرف می‌شود.

با این حال گفته می‌شود که مصرف نمک اپسوم نیز موثر است، اگرچه مطالعه خوبی روی آن نشده است. با این وجود، FDA آن را به عنوان یک ملین تایید شده ذکر می‌کند.

طبق دستورالعمل موجود در بست، می‌توان آن را از طریق دهان با آب مصرف کرد.

به بزرگسالان معمولاً توصیه می‌شود که هر بار 2-6 قاشق چای خوری (10-30 گرم) نمک اپسوم مصرف کنند، در حداقل 8 اونس (237 میلی لیتر) آب حل شده و بلافاصله مصرف شود. می‌توانید در مدت 30 دقیقه تا 6 ساعت انتظار اثر ملین را داشته باشید.

همچنین باید بدانید که مصرف نمک اپسوم ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی مانند نفخ و مدفوع مایع ایجاد کند 

فقط باید گاهی به عنوان ملین استفاده شود نه برای تسکین طولانی مدت.

عملکرد و بازیابی ورزش

برخی از افراد ادعا می‌کنند که استفاده از حمام نمک اپسوم می‌تواند درد عضلانی را کاهش داده و گرفتگی را تسکین دهد، هر دو فاکتور مهم برای انجام تمرین و بهبودی هستند.

کاملاً شناخته شده است که سطح منیزیم کافی برای ورزش مفید است زیرا منیزیم به بدن شما در استفاده از گلوکز و اسید لاکتیک کمک می‌کند 

گرچه استراحت در وان داغ ممکن است به تسکین عضلات دردناک کمک کند، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که افراد منیزیم آب حمام را از طریق پوست خود جذب می‌کنند 

از طرف دیگر، مکمل های خوراکی می‌توانند به طور موثری از کمبود منیزیم جلوگیری کنند.

ورزشکاران مستعد سطح منیزیم کم هستند، بنابراین متخصصان بهداشت اغلب توصیه می‌کنند که از مکمل های منیزیم برای اطمینان از سطح بهینه استفاده کنند.

در حالی که منیزیم به وضوح برای ورزش مهم است، استفاده از نمک حمام برای تقویت تناسب اندام به خوبی تحقیق شده است. 

درد و تورم را کاهش می‌دهد

ادعای رایج دیگر این است که نمک اپسوم به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

بسیاری از افراد گزارش می‌دهند که مصرف حمام نمکی اپسوم علائم فیبرومیالژیا و آرتروز را بهبود می‌بخشد 

دوباره، منیزیم مسئول این اثرات تلقی می‌شود، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و آرتروز کمبود این ماده معدنی را دارند.

یک مطالعه در 15 زن مبتلا به فیبرومیالژیا نتیجه گرفت که استفاده از کلرید منیزیم بر روی پوست ممکن است برای کاهش علائم مفید باشد 

بیشتر مزایای ادعایی از نمک حمام اپسوم حکایت دارند. از طرف دیگر، مکمل های خوراکی منیزیم ممکن است در خواب، استرس، هضم، ورزش و درد در افرادی که دچار کمبود هستند مفید باشد.

زیبایی

نمک اپسوم ممکن است به عنوان یک محصول زیبایی برای پوست و مو استفاده شود. برای استفاده از آن به عنوان لایه بردار، فقط مقداری را در دست خود بگذارید، آن را مرطوب کرده و در پوست ماساژ دهید.

برخی از افراد ادعا می‌کنند که این ماده افزودنی مفیدی برای شستشوی صورت است، زیرا ممکن است به پاک کردن منافذ پوست کمک کند.

فقط یک قاشق چای خوری 1/2 (2.5 گرم) این کار را انجام می‌دهد. کافی است آن را با کرم پاک کننده خود ترکیب کرده و روی پوست ماساژ دهید.

همچنین می‌تواند به نرم کننده اضافه شود و ممکن است به حجم دادن مو های شما کمک کند. برای این اثر، نرم کننده های قسمت مساوی و نمک اپسوم را با هم ترکیب کنید. مخلوط را از به مو های خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند، سپس آبکشی کنید.

این کاربرد ها کاملاً حکایتی است و هیچ مطالعه‌ای از آن پشتیبانی نمی‌کند. به یاد داشته باشید که برای همه متفاوت است و ممکن است مزایای گزارش شده را تجربه نکنید.

همچنین ببینید:

28 خاصیت شگفت آور سرکه سیب

ملین

نمک اپسوم را می‌توان از طریق دهان به عنوان مکمل منیزیم یا ملین مصرف کرد.

بیشتر مارک ها توصیه می‌کنند حداکثر برای بزرگسالان 2-6 قاشق چای خوری (10-30 گرم) در روز، محلول در آب مصرف کنید.

تقریباً 1-2 قاشق چای خوری (5-10 گرم) برای کودکان کافی است.

اگر می‌خواهید دوز اختصاصی تری داشته باشید یا می‌خواهید دوز را به بیش از آنچه در بسته ذکر شده است برسانید، با پزشک خود مشورت کنید.

تا زمانی که رضایت پزشک را ندارید، هرگز بیش از حد بالای مصرفی که روی بسته ذکر شده است، مصرف نکنید. مصرف بیش از نیاز شما می‌تواند منجر به مسمومیت با سولفات منیزیم شود.

اگر می‌خواهید مصرف نمک اپسوم را از طریق دهان شروع کنید، به آرامی شروع کنید. سعی کنید هر بار 1-2 قاشق چای خوری (5-10 گرم) مصرف کنید و در صورت لزوم به تدریج دوز را افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که نیاز منیزیم همه افراد متفاوت است. بسته به اینکه بدن شما چه عکس العملی نشان می‌دهد و دقیقاً برای چه چیزی استفاده می‌کنید، ممکن است به دوز توصیه شده بیشتر یا کمتر از آن نیاز داشته باشید.

بعلاوه، هنگام مصرف نمک اپسوم، اطمینان حاصل کنید که از نمک اپسوم خالص و با درجه مکمل استفاده می‌کنید که هیچ عطر و بوی رنگی اضافه نمی‌کند.

ایمنی و عوارض جانبی

در حالی که نمک اپسوم به طور کلی بی‌خطر است، در صورت استفاده نادرست از آن، چند اثر منفی وجود دارد. این فقط هنگام نگرانی می‌شود.

اول از همه، سولفات منیزیم موجود در آن می‌تواند اثر ملین داشته باشد. مصرف آن ممکن است منجر به اسهال، نفخ یا ناراحتی معده شود.

اگر از آن به عنوان ملین استفاده می‌کنید، حتماً مقدار زیادی آب بنوشید که ممکن است ناراحتی گوارشی را کاهش دهد. علاوه بر این، هرگز بیش از دوز توصیه شده بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید.

برخی از موارد مصرف بیش از حد منیزیم گزارش شده است که در آنها افراد بیش از حد نمک اپسوم مصرف می‌کنند. علائم شامل حالت تهوع، سردرد، سبکی سر و برافروختگی پوست است 

در موارد شدید، مصرف بیش از حد منیزیم می‌تواند منجر به مشکلات قلبی، کما، فلج و مرگ شود. این بعید است به شرطی که آن را به مقدار مناسب طبق توصیه پزشک یا درج شده روی بسته مصرف کنید 

 

نحوه استفاده از آن

در اینجا چند روش متداول برای استفاده از نمک اپسوم آورده شده است.

حمام

متداول ترین کاربرد استفاده از حمام نمکی اپسوم است.

برای انجام این کار، 2 فنجان (حدود 475 گرم) نمک اپسوم را در آب در وان با اندازه استاندارد اضافه کنید و بدن خود را حداقل به مدت 15 دقیقه خیس کنید.

اگر می خواهید نمک اپسوم با سرعت بیشتری حل شود، می‌توانید زیر آب روان قرار دهید.

در حالی که حمام های گرم می‌توانند آرامش بخش باشند، در حال حاضر هیچ شواهد خوبی در مورد فواید حمام نمکی اپسوم به خودی خود وجود ندارد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید